Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашен ли е ИТ секторът от новите данъчни промени?

Снимка: Радио Видин

От 1 януари 2024 година максималният осигурителен доход нарасна от 3400 на 3750 лв. Това означава, че хората, които получават брутен месечен доход от заплата или по договор за управление в размер на тази сума или по-висока, на месец дължат за осигуровки 1111 лв. или с около 100 лв. повече, отколкото досега. Увеличението засяга около 163 хил. души, които по данни на Националния осигурителен институт (НОИ) към началото на 2022 г. са били с облагаем месечен доход над 3400 лв. Около 25% от тях са ИТ специалисти, 11% са от здравеопазването, държавното управление е около 6%, следвани от консултантския бизнес с 4.2% и финансовия сектор - 2.5%. Застрашен ли е ИТ секторът от повишаването на максималния осигурителен доход и как браншът посреща новата 2024 година? 

През миналата година секторът на ИТ индустрията усети негативните икономически процеси, които протичат глобално и очаква това да продължи и през тази година. След години наред отчитане на ръстове от 20-25% на индустрията, тази година се очаква да завърши с наполовина по-малък ръст. Затова и браншът смята за нереалистичен заложеният в проекта на бюджет икономически ръст на България за 2024 г. Вдигането на максималния осигурителен доход ще се отрази на цялата икономика на България. Това каза за БНР Доброслав Димитров, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

"Това ще се отрази на цялата икономика на страната ни. В последните две години България буквално заради това, че правихме избори през три месеца един или друг политик обсъждаха как трябва да бъдат наказани хората на високи доходи, трябва да се вдигат данъците, трябва да се иззимва повече и така нататък. Това представя България като една непредвидима и не добра дестинация за правене на бизнес. Всеки един бизнес си планира инвестициите за две години, три години, пет години. В нашите сектори се планира за по-кратко, но в други компании се планира за 10 години напред. Как да планираш в една държава, в която не знаеш каква ще е политиката и относно данъците. Спорът за минималния осигурителен доход от финансовото министерство се опитваха доста да го принизят, но точно така ние компрометираме един имидж на страната ни, който е бил добър през последните 25 години по отношение на предвидимост с данъчната си политика... Софтуерната индустрия на България миналата година порасна с рекордните 25%, по-миналата година с още 25%. Това са такива ръстове, които за една индустрия, доближаваща 8 млрд. са много сериозни. На фона на този ръст, обаче през 2023 година започнахме да вървим с 20% ръст и това се случваше до средата на годината. От средата на миналата година имаме почти изцяло застой и в момента смятаме, че ще пораснем с 10% за 2023 година при положение, че започнахме годината много добре."

Доброслав Димитров отбеляза и въвеждането на минималния глобален данък от 15% за големите компании, като така ефективно ние сме с най-високия данък в услугите в ЕС. 

Какво казват предприемачите в ИТ сферата в началото на новата 2024-та? В края на миналата година пазарът на малки проекти за тази индустрия значително е намалял. Това коментира Емил Кирилов от Видин, собственик на компания за хардуерни продукти:

"Изпратихме старата година като създадохме софтуерен екип и работим по един проект, който със своите трудности върви към приключване, обаче като цяло марките проекти в бранша намаляха. Като цяло пазарът на малките проекти намаля, а това са именно проектите, подходящи за нашата компания. Това е тенденция, която се забелязва и при други колеги, защото ние контактуваме и с други такива малки компании със софтуерен екип от 3 до 10 човека, които страдат от същото. Малко или много секторът дърпа крачка назад. Това може да се каже и за тази година, което е някаква тенденция. Младите хора са много нетърпеливи. Те очакват, че ще завършат университет, ще изкарат няколко курса и ще започнат на висока заплата веднага, без да имат никакъв опит и без да са направили почти никакви проекти. Само по себе си вдигането на този осигурителен праг не е такава драма. По-големият проблем идва от това, че вдигането им съвпада с повишената инфлация и с това, че трябва и заплатите да претърпят корекции, респективно и цените към крайните клиенти трябва да се променят" - уточни Емил Кирилов.

Мирослав Джоканов, родом от Видин, е собственик на ИТ компания и също коментира темата в "Посоките на делника":

"Миналата година за сектора бе противоречива. Традиционно ИТ секторът в България расте с по-високи темпове в сравнение с другите индустрии от една страна. От друга страна, обаче имаше няколко големи ИТ компании в България, които минаха през трансформации и съкратиха значителен процент от своите служители, като тези процеси продължават и през 2024 година. Това съответно доведе до наплив от свободни служители на пазара на труда, което от своя страна доведе до усещане за стагнация при заплатите, дори и в някои случаи някои хора може да преминат на ново място с по-ниска заплата. На фона на тези събития, данъчните промени, които бяха направени от една страна може да се каже, че имат резон и трябва да се взима от секторите, които са по-добре финансово осигурени, но от друга страна не съм сигурен дали точно в този турбулентен период е най-удачният момент тези данъчни промени да се случат" - каза Мирослав Джоканов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00