Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акушерката Йордана Иванова: Благодарността в очите на родилката е голямото признание

Снимка: Виктория Топалска

В рубриката "Думата имат старейшините" ви срещаме с една жена, отдала живота си на това да дава живот. Това е пенсионираната вече акушерка Йордана Иванова. Нейният житейски път започва през далечната 1940 година, когато е родена в едно малко врачанско село. Израства като трудолюбиво и отговорно дете, без да знае, че животът ѝ ще премине в помощ на тези, които даряват живот. На майките. Йордана е дете на бедно семейство, но с помощта на родителите си успява да се изучи. Макар желанието ѝ да е да стане учителка, животът, оказва се, е начертал за нея друг път. 

"Завърших за акушерка през 1962 година в София, разпределиха ме тук, на работа във Видин, в Цар Петрово. Там съм работила 3 години. През тези 3 години се смениха 3-4 лекаря, дойдат, работят 5-6 месеца, не им хареса, отидат си и аз оставам сама. И имах родилен дом, израждах, имала съм по 20 раждания на година в селото. Имаше и лекари през това време, които са работили там, но повечето, като дойдат и напуснат. Не им харесва селото и напуснат. Така и сама съм си водила раждане."

Водена от служебния си дълг и любовта към работата, акушерката се сблъсква с различни нелеки житейски преживявания. Но казва, че е получавала и много помощ. В Цар Петрово остава до 1967 година, когато се омъжва за покойния ѝ вече съпруг и заедно отиват в смолянското село Батанци. Там той работи като минен техник, а тя започва работа отново. И отново като акушерка.

"Мен ме назначиха пак за акушерка, обаче аз вършех работата на медицинска сестра. Те двете, лекарката и акушерката, бяха станали приятелки. Родилен дом не е имало, то беше близо това село до Мадан и мен ме пращаха по ония кози пътеки, сега си ги представям, в Батанци. Къщите бяха разпръснати, на много големи разстояния една от друга и хората бяха помаци. Там жените трудно ходеха на консултация, децата не ги водеха на лекари, а им баеха, какви ли не работи правеха и аз трябваше да ходя от къща на къща и да ги уговарям да водят децата на консултация. Беше ми много трудно, а бях бременна със сина ми тогава."

След раждането на сина ѝ акушерката се прибира отново във Видин заедно със съпруга си. И така се завръща там, откъдето тръгва - Цар Петрово.

"Дойдох в Цар Петрово и пак се хванах на работа тук, една година работих след това и 1967 година постъпих във видинската болница в АГО-то. Тук съм работила 30 години. Имам 35 години трудов стаж като акушерка и 8 месеца, като последните 5 години съм работила като старша акушерка. С всичките колежки сме се сработвали, много съм обичала професията си, много. Всяко едно раждане, независимо дали е българка или циганка, дали е с образование или без образование, като се родеше детенцето на мен ми беше мило и се радвах, че всичко е минало благополучно."

Баба Данче, както обича да я наричат, си спомня и трудните моменти, с които я сблъсква професията на акушерка. 

"Водила съм раждане тук, в Чичил, на автобуса. До гробищата спря автобусът, свалихме родилката, водих раждането пред линейната, на една носилка, качихме я после в линейката и я откарахме в болницата. Оправила съм я навънка, на пътя... Имала съм раждане в Арчар, на лампа съм водила раждане в циганската махала. Без ток, само на лампа. После съм водила раждане пред детско отделение, на носилката - седалищно раждане съм водила, което го води лекар, ама тя започна да ражда, извадихме я от линейката и тя започна да напъва. И пред детско отделение, на носилката, сложих ръкавици, извадих бебето и с носилката я качихме нагоре..."

Това, с което жената не може да се примири е нежеланието на младите да учат и да се реализират в областта. Няма акушерки и това е пагубно, казва тя, но твърди, че донякъде разбира младите и това, че не искат да се насочват към тази професия.

"Сега моята пенсия е 580 лева като акушерка. Получавам голяма пенсия, защото взимам пенсията на мъжа ми, 26% от пенсията. Той е работил под земята и неговата пенсия беше голяма, а колежките ми получават по 560 лева... Не е справедливо заплащането, разбира се. Може ли ти да трепериш за два човешки живота - и за живота на майката, и за живота на бебето. Обаче пък благодарността в очите на родилката е голямото признание, което имам."

Баба Данче казва още, че не съжалява за нищо в този живот, но има нещо, което и до днес няма да си прости.

"Съжалявам, много съжалявам, че не съм записала колко бебета съм изродила. Съжалявам много. Те са много, много са."

Пенсионирана като старша акушерка в Акушеро-гинекологичното отделение във Видин и след всичко преживяно, 83-годишната жена днес живее само със спомените. Но казва, че е щастлива. Щастлива майка, баба и прабаба. 

Йордана Иванова - майката, помагаща на майките. Бабата, помагаща на децата. Жената, олицетворяваща всеотдайността, грижата и добротата. На нас разказа, че животът ѝ е дал в годините много любов и благодарност както от близки, така и от непознати. И точно благодарността е силата, която я държи до днес. Защото в живота винаги трябва да си благодарен, дори и за едничката глътка въздух. Особено за първата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00