Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биволовъдството- нерешими проблеми или липса на мисъл за сектора

Снимка: Радио ВИДИН


Добре развит сектор в миналото, днес за биволовъдството никой не мисли, а заради проблемите и неглижирането на сектора все повече стопани разпродават стадата си. Това каза в "Земята, която ни храни" доц. Марина Цанкова, председател на Асоциацията на биволовъдите в България. За проблемите говорим ден след Карамановден, който по стар стил се отбелязва на 15 януари:

"До 1989 година имаше 18 обществени ферми, след това тези ферми се закриха, за жалост голяма част от животните бяха изклани, а друга част преминаха в частния сектор. Една порода не се създава от днес за утре. Работата по нейното създаване започна 1962 година и продължи повече от 40 години, докато създадем породата Българска мура, която е една от най-млечните породи и е на едно нива с изходната порода- Индийска мура и още преди да бъде утвърдена като порода през 2002 година, тя намери приложение в четири континента и над 12 страни... 

...В момента цялото животновъдство отива надолу, ще дойде момент, когато ще го търсим само в зоологическата градина... 

...Непрекъснато се обявяват животни за продан, а хората, които отглеждат биволи, ги отглеждат с голяма любов и привързаност, но само любовта не е достатъчна... В последните години и природата беше срещу фермерите, цените хвръкнаха нагоре- на фураж, ток, на вода. Изкупната цена върви   надолу- в момента се движи около 1,30...  Не стига, че цената е никаква, ами не се и изкупува от мандрите... Какво да правят фермерите с издоеното мляко- да го плиснат, да го дадат на свинете ли?" 

Заради неуредиците в сектора и липсата на адекватна държавна политика, през последната година са закрити две големи ферми в Северна България с над 500 животни, продават се животните и от малки семейни ферми. Сред ппроблемитге са и постоянно променящите се изисквания, липсата на пасища и на работна ръка, посочи доц. Марина Цанкова:

"Не е факторът плащане, няма ферма, в която да се плаща по-малко от 1000 лева. Просто няма хора, които да работят... Взеха пасищата, сложиха тези панели... Скоро ще загубим това, което е постигнато с толкова труд... Въведоха една електронна система, която често не се отваря- това възпрепятства работата на фермерите... Освен това, днес едно се публикува, на следващия ден съвсем друго- фермерите това не могат да го следят постоянно... не могат да си гледат пряката работа..." 

Биволовъдството е най-неглижираният животновъден сектор, заради това и все все по-малко са хората, които отглеждат биволи. За работата си те получават няколко вида помощи, които са крайно недостатъчни, освен това зависят и от подпомагането за обвързана подкрепа- ако то не е изпълнено, отпадат всякакви други плащания, което е крайно несправедливо, посочва доц. Марина Цанкова. 

Заради многото проблеми, липсата на държавна политика и мисъл за сектора, все повече животновъди разпродават стадата си. Ако през 1905 година у нас са се отглеждали над 400 000 бивола, днес под контрола на Асоциацията са 8902- 7766 биволици и 1136 женски малачета и малакини. Те се отглеждат в 143 ферми в 81 населени места в 21 области. В северозападния регион общата бройка е 2837- 36,53 % от биволите у нас. Над 2000 са отглежданите биволи във врачанското село Габаре, каза доц. Марина Цанкова:

"Там има ферми с над 100 животни, хората си ги гледат, доят ги... Не всички могат да направят мандри и да затворят кръга, една малка мандра струва около 150 000 лева- хората откъде да ги вземат... Не могат и да се обединяват... Въпроса за животновъдството стои на дневен ред, но върху него няма поглед... Никой не се вслушва в конкретните искания на животновъдите..."

Биволовъдството е проспериращ отрасъл в миналото, но днес е набутано в ъгъла. Въпреки всички проблеми, които съпътстват сектора, има един ден в годината, когато биволовъдите празнуват, за да отдадат почит към тези благородни животни, прославили страната ни на 4 континента. По стар стил на 15 януари се отбелязва Карамановден, в миналото празникът е бил много по-пищен от днес. 

Въпреки липсата на перспектива и надежда за сектора, Марина Цанкова поздрави биволовъдите и им пожела:

"Здраве и дано тази любов към животните да ги крепи и да съхрани животновъдството..." 


Огромна е любовта към биволите на Пламен Методиев, който е все още ученик, но се грижи за семейното стадо биволи, просто защото ги обича и не иска да бъдат продавани. Семейството му има ферма в монтанското село Владимирово, отглеждат овце и около 20 биволи. Пламен завършва селскостопанската гимназия във Владимирово, но е израсъл сред животните, затова и ще продължи да се грижи за тяхчуйте го в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...

публикувано на 16.12.24 в 13:58