Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Показват стари къщи от Враца в парламента

7
Светла Буюклийска
Снимка: Ива Антонова


В мраморното фоайе на парламента ще бъде открита изложба под надслов "Врачанските къщи - нестихващо достолепие". Експозицията, която показва великолепието на 20 старинни сгради, строени след Освобождението до 9 септември 1944 година, във Враца, има за цел да насочи вниманието на народните представители към проблемите на архитектурното наследство. Изложбата е дело на сдружение "Врачанските къщи", което от няколко години работи активно за популяризиране му. От сдружението са подготвили и внесли в парламента предложения за промяна в Закона за културното наследство.

"Нека да тръгнем от частния случай към общото. Врачанските къщи са една част от пъзела на България. Дали е във Враца или в други части на България, законът е един за всички. Тази изложба ще бъде представена в кулоарите на Народното събрание пред депутатите, народните представители, за да ги сенсебилизираме, така да се каже на тази тема, всички които ще гласуват промени", казва Светла Буюклийска, председател на сдружение "Врачанските къщи" и допълва: "Законът за културното наследство е много труден, особено в тази част която касае частните къщи. Това, което всъщност защитава сдружението "Врачанските къщи", а именно паметници на културата, които са частна собственост. Тази част в действащия закон ощетява собствениците, тъй като се разпростира от чл.70 до чл.76, от които пет от членовете са за задълженията на тези собственици и само един член дава едни леки насърчителни мерки. Това нещо е затруднило собствениците по цяла България на такива къщи. Сега законът за културното наследство е отворен за изменения и допълнения. Ние сме внесли нашите 3 предложения, те са отработени със специалисти в областта. Едното касае бавната процедура на съгласуване на проекти. Знаете, че една къща - паметник на културата трябва да се изработи със специален проект и да бъде утвърден в института за културно наследство. Там винаги е имало проблеми и утежняване с години докато едва ли не, къщите рухнат. "

В дневния ред на парламента предстои промяна в Закона за културното наследство и от врачанското сдружение имат какво да кажат по темата.Поканата за експозицията е на народния представител от Враца Деница Симеонова. 

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Изабел Борисова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Три селскостопански постройки изгоряха при пожар в Дружба

Три селскостопански сгради изгоряха до основи при пожар, избухнал днес следобед в село Дружба, община Видин. Благодарение на бързата реакция на пожарникари, доброволци и местни земеделци, огънят е бил овладян и не е засегнал жилищни къщи, съобщи кметският наместник на селото Иванка Цветанова. "Засегнати са три селскостопански сгради, които..

публикувано на 24.08.25 в 17:30

Първият фестивал "Изворът на спомените" ще се проведе през септември в Каленик

На 13 септември от 17 часа във видинското село Каленик ще се проведе първото издание на фестивала "Изворът на спомените в подножието на вековните благуни". Събитието ще включва участие на местни читалища и ще привлече гости от населените места Покрайна, Кутово, Дружба, Тополовец и Старопатица. Фестивалът е организиран в близост до Чешмата в село..

публикувано на 24.08.25 в 14:00

Таланти от Враца с три медала от музикален форум

Талантливи изпълнители от музикалната школа към НЧ „Развитие 1869" във Враца спечелиха отличия от престижна надпревара. Възпитаниците на музикалния педагог Олга Младенова се отличиха по време на 7-ия Международен музикален конкурс "Трявна Арт Фестивал", провел се от 4 до 10 август. Моника Георгиева заслужи златния медал за първото си място. Елица..

публикувано на 24.08.25 в 12:00

Решават бъдещето на медикотехническата лаборатория във Враца

Общинският съвет във Враца ще решава на своето редовно заседание дали да сключи договор с избрания след конкурс стар-нов управител на Медикотехническата лаборатория по зъбопротезиране. Това ще стане на сесията на 26 август, а докладната внася председателят на местния парламент д-р Владимир Христов. От материалите, внесени за обсъждане, се разбира, че..

публикувано на 24.08.25 в 11:00

Бойница отбеляза празника си

С празнична програма Бойница отбеляза традиционния събор на селото. Откриването на празника бе вчера на площада от кмета Анета Генчева , която пожела на жителите и гостите: "Богородица закрилница на майките и жените. Дай Боже да имаме още дълги години закрилата на Света Богородица, така че този празник е с традиции. Наш гост тази вечер е Свилен..

публикувано на 24.08.25 в 08:35

Изложба "Мозайката днес" представиха в Белоградчик

В художествена галерия „Вълчо Вълчев"  в Белоградчик  бе представена изложбата „Мозайката днес". Изложбата е инициирана от сдруже нието на българските мозаисти,  Художествена галерия „Вълчо Вълчев" и Исторически музей  -  Белоградчик. В изложбата участват 15 автори с 32 свои пана и пластики, обхващащи широк спектър от техники и стилове –..

публикувано на 23.08.25 в 16:55

Организират второто за тази година неон парти край Враца

Партито се очаква с голям интерес след първото подобно парти, което се състоя през юли. Събитието е в събота /23 август/ и започва в 21.00 часа в местността „Плажът", която се намира между града под Околчица и село Згориград. Организаторите анонсираха, че специален гост ще е DJ Динко Петров + Live Sax.  Участниците ги очакват ярки светлини и..

публикувано на 23.08.25 в 16:54