Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансово стабилизиране на община Белоградчик предстои през 2024 година

11
Снимка: радио Видин

Екипът на радио Видин е в красивия Белоградчик. Белият град ни посреща  както винаги на завоя с накацали къщички, блокове и сгради в полите на планината, която сякаш ги е обгърнала и приютила в пазвата си. Въздухът тук е друг - кристално чист и планински пречистващ. А пък гледката към скалите си заслужава да се дойде поне веднъж в града, тя е  неописуема, причудлива с лека мъгла, обгърнала скалите и постепенно започваща да се вдига над тях. 

Туризмът остава и ще бъде основният приоритет на новото общинско ръководство. 

Днес в Белоградчик са останали около 4 хиляди души, работа няма, това е основният проблем на града. В миналото тук са работили много предприятия - шивашкият цех "Ведерник", телефонен завод, предприятието за пластмаси "Крум Бъчваров" , Промкомбинат, дърводелски, железарски и стругарски цехове. Китен красив град, така са го наричали гостите, които са идвали тук. Преобладава възрастното население, младите хора работят в чужбина и в големите градове. 



Новоизбраният кмет на Белоградчик - Боян Минков  се сблъсква с редица трудности, оставени в наследство от предишния кмет, общината финансово е много зле, обяснява той:

"Заварихме една разградена община... Заварихме обезкървена община, около 25-30% от служителите напуснаха общината заедно с бившия кмет, не знам по какви причини, но целият счетоводен отдел, половината служители на отдел "Европроекти, обществени поръчки ", юристът, и още много други. Това създаде доста затруднения, защото напускайки, част от тях изтриха служебната информация от компютрите си, изнесоха доста информация, документи и голяма част от тях получиха по 6 заплати и това натовари общинския бюджет, общината загуби много пари. Успяхме да запълним тези празни  места, имаме сформиран екип от млади хора, които желаят да работят. Финансово сме много зле... И в тази връзка почти всеки ден пътувам до София, за да се срещам с министри и да подсигуряваме финансиране. Не се оплаквам, очаквах тези неща, знаехме, че ни предстоят тежки години, ще успеем и надявам се да стане в кратки срокове."



Финансовото състояние на община Белоградчик не е добро, със сформирания нов екип общината се опитва да заработи спокойно, търси се и помощ от държавата, оказва се, че това е втората община по задлъжнялост след община Стамболийски, предстои финансово оздравяване на общината, предстои финансов одит, очакванията са  - с  проекти през 2004 година да се влеят  сериозни средства в община Белоградчик, казва Боян Минков:

"Финансово-оздравителен план ще приемем на Общински съвет и тогава можем да очакваме подкрепа на държавата в няколко направления . Белоградчик ще бъде приоритет на правителството... Градът ни има огромен потенциал, който не е използван до сега, няма и 5%... Хората не знаят какво е положението на Белоградчик, смятам да направя изявление и да направим финансов одит.  Правим така, че да влязат милиони по конкретни проекти, ще стигнат до хората..."

Очакванията са  - с  проекти през 2024 година да се влеят  сериозни средства в община Белоградчик. чрез публично частно партньорство ще се организират много събития.  

Туризмът е и ще бъде основен  приоритет на новото общинското ръководство, предстоят нови проекти за увеселителен парк, и нови моменти с цел траен туризъм, за града са важни и областите  образование и култура, разбира се и здравеопазване, смята  Боян Минков. Това  е свързано с изграждане на атракциони, ресторанти, хотели, туристическа инфраструктура, която да задържи туристите за повече време. Ще кандидатстваме за проектиране за голям градски парк с атракции и забавления.  



Образованието и културата ще бъдат наш приоритет, защото само така можем да задържим младите хора в Белоградчик, убеден е кметът. 

Активна е дейността на читалището в Белоградчик, казва  председателят Валери Цветков. Към читалището работят няколко състава  -  певчески, танцов, театрален и литературен, киноклуб и духов оркестър.
Наскоро по проект читалищната сграда е била изцяло обновена и  реновирана с акустичен салон.





В града са останали предимно възрастни хора. Разговаряме с част от тях, оказва се, че за тях е необходимо да има добро здравеопазване, верига магазини, които да предлагат промоции, да има високо качество на живот. Но всички обичат родния си град, милеят за него и очакват бъдещето оживление.

Повече подробности в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00