Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са новите тенденции на пазара на труда

Снимка: Ани Петрова



В последните няколко години пазарът на труда в България доста се е изменил и това непременно налага адаптация от страна на работодателите. През 2024 година ще продължава трайният ръст и дори ще се наблюдава завръщането на български граждани, които до момента са живеели в чужбина и чужденци от ЕС и трети страни в следствие на рецесията в икономически план. Това каза за Радио ВИДИН Сюзан Асад, ръководител на българската агенция за подбор набиране на персонал "HRS":

"Друго мое наблюдение е, че в следващите години работодателите ще започнат да работят усилено по своя брандинг. След масови съкращения в почти всеки един сектор, тази и следващите няколко години компаниите ще трябва да се погрижат за своята работодателска мрежа, а след това да помислят и за вътрешни реструктурирания и промени.

От друга страна това, което ще продължи осезаемо и в 2024 година е дигиталната трансформация, автоматизацията и роботизацията, но смятам, че за България все още не можем да говорим за изкуствен интелект, който да измести масови работни места. Въпреки това всяка една компания работи по внедряването на различни AI тулове (от англ. - инструменти на изкуствения интелект, бел. ред.), с които да подпомага и автоматизира процесите си."


Друг въпрос, който ни вълнува е какви специалисти са най-търсени в момента?

"В момента едни от най-масовите търсения от компаниите са финансовите специалисти. В областта на финансите, специалистите като финансови анализатори, счетоводители, финансови консултанти. Компаниите се нуждаят от квалифицирани професионалисти, които могат да управляват финансовите им ресурси, да анализират данните и да предоставят стратегически съвети. Маркетинг специалисти - с разрастването на онлайн присъствието и дигиталните канали, компаниите се нуждаят от експерти, които могат да създават и изпълняват ефективни маркетингови стратегии."

Други търсени в момента са специалистите по анализ на данни. Тоест, това са хората, които са отговорни за събирането, обработката и анализа на данните, за да се извлече ценна информация, с помощта на която да се взимат важни и стратегически решения и изобщо от бизнес гледна точка как ще се развива дадена компания. И това е напълно нормално с оглед на факта, че милиони хора работят дистанционно, а това кара компаниите да споделят огромно количество данни. За да ги управляват, съхраняват и използват ефективно, е нужен специалист. Като се има предвид сегашния недостиг на експерти в сферата, напълно спокойно може да се каже, че тази роля има бъдеще и тепърва предстои да се развива.

Хора, владеещи чужди езици безспорно ще останат едни от най-търсените кадри поради това, че България все още остава атрактивна дестинация за множество бизнеси.


Ще наблюдаваме ли ръст на финансовите възнаграждения през 2024-а?


"Тенденцията през 2024 година е, че заплатите в някои сектори леко ще се повишат във втората половина на годината, като това от своя страна предполага, че вече все повече ще се търсят специалисти, които имат комплексни умения и технически познания. Навлизаме в ера, в която бяхме преди повече от 10 години, когато работодателят избираше прецизно и много задълбочено кадрите си и излизаме от „ерата на кандидата“, в която той е склонен да откаже 10 поредни работни оферти и това е вследствие на масовите съкращения."


Ще има ли сектори, в които търсенето ще намалее?


"Още от миналата година всички специалисти отбелязаха сериозен спад в търсенето на IT кадри. Вероятно е това да се запази в същия темп, като все пак трябва да отбележим, че IT секторът обикновено е бързо развиващ се и динамичен и макар да има временни колебания в търсенето, общата тенденция е за постоянен растеж."


Светът е динамичен и всичко се развива, а това най-много се отразява на професиите. Абсолютно всеки аспект - икономически, политически, научен се отразява пряко върху пазара на труда. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10