Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система?

Снимка: Радио ВИДИН



Учебниците ще са безплатни за всички ученици от 1-ви до 12-и клас. Промяната, която влиза в сила от тази година, стана възможна, след като депутатите единодушно гласуваха промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от БСП. 

Може би това ще бъде стъпка към едно по-добро образование, на каквото всички се надяваме, но ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система? 

Една група хора в България постоянно се сблъсква с различни проблеми на родителите. А както знаете, именно родителите усещат най-много промените в образователната система. Тази група хора обича да пита, да знае и да следи. Това са хората от Асоциация "Родители". Именно затова потърсихме Яна Алексиева, директор на организацията. 

"Продължавам да съм на мнение и чудене, не само аз, но и екипът ми, колегите, с които обсъждаме, до колко това е чудесна новина. Разбира се - новина е. Със сигурност е усилие, така, редно усилие, дори не бих го нарекла по друг начин, от страна на институции и на държава, да осигурят максимално равен достъп до образование на всички ученици и да, за съжаление, цената на един комплект учебници и всичко покрай него не е никак малко и е проблем за семействата, които нямат наистина възможност, а те не са никак малко. Но от друга страна, дойдоха новите резултати от PISA, непрекъснато говорим за тази тема в образованието - то да стане интересно, любопитно, привличащо, модерно, съвременно за нашите деца и тук идва този момент, в който по-скоро май ни се иска на всички, които се занимаваме с тази тема, да говорим повече за свободата на учителя, какви ресурси да ползва, свободата на децата да могат да експериментират и наистина учебникът, в този му вид, както в момента е от едно издателство, две или три, с едно конкретно учебно съдържание, се превръща просто в един ресурс от хиляди други, които има. В момента имаме вече и дигитална раница, която е вече активна и работи, и толкова много ресурси има, че може би ни се иска на всички да има достъпност и може би свобода към различни ресурси, които подкрепят и училището, и учителите, но най-вече децата да имат достъп до какво ли не, защото това също е предизвикателство, да можеш."

Според Яна Алексиева, трябва да се следва всичко съвременно, което се случва. Тя открои плюсовете на ковид пандемията, в която децата се обучаваха онлайн и посочи, че и към момента доста от учителите предпочитат да ползват различни платформи и презентации, за да поднесат по интересен начин материала на своите ученици. По думите ѝ вече има много достъпни начини за информираност и често пъти децата изненадват не само учителите си, но и родителите си.

"За мен със сигурност това е едната крачка, със сигурност и вярвам, че с такава мисъл е направена - към качество и достъпност, които не са никак за пренебрегване... Но мисля, че всички виждаме, че когато имаме резултати, които продължават да ни страхуват и плашат и те не са само на PISA, те са на националните ни външни оценявания, те са в елементарни разговори с децата понякога, особено с по-големите. Това са все "лампи", които ни казват, че образованието ни има нужда от това наистина да бъде интересно и полезно за децата. И образованието не е само ученето по учебника, а и всичко друго, което пък за нас е важно като психично здраве, емоции, човешки отношения, умения. Децата ни трябва да имат тези дигитални умения, които на никой не трябва да звучат страшно в ерата на изкуствения интелект и на всичко друго, това да мислиш критично, да имаш умения, да знаеш какво правиш, това са все неща, които през тези 8 часа в училище трябва да имат място..."

По груби сметки, според Яна Алексиева, стойността на комплект с учебници за горните класове е около 300 лева. 

За първата учебна година необходимите средства за безплатни учебници от 8-и до 12-и клас за учениците в страната са около 80 млн. лв. 


*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05