Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система?

Снимка: Радио ВИДИН



Учебниците ще са безплатни за всички ученици от 1-ви до 12-и клас. Промяната, която влиза в сила от тази година, стана възможна, след като депутатите единодушно гласуваха промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от БСП. 

Може би това ще бъде стъпка към едно по-добро образование, на каквото всички се надяваме, но ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система? 

Една група хора в България постоянно се сблъсква с различни проблеми на родителите. А както знаете, именно родителите усещат най-много промените в образователната система. Тази група хора обича да пита, да знае и да следи. Това са хората от Асоциация "Родители". Именно затова потърсихме Яна Алексиева, директор на организацията. 

"Продължавам да съм на мнение и чудене, не само аз, но и екипът ми, колегите, с които обсъждаме, до колко това е чудесна новина. Разбира се - новина е. Със сигурност е усилие, така, редно усилие, дори не бих го нарекла по друг начин, от страна на институции и на държава, да осигурят максимално равен достъп до образование на всички ученици и да, за съжаление, цената на един комплект учебници и всичко покрай него не е никак малко и е проблем за семействата, които нямат наистина възможност, а те не са никак малко. Но от друга страна, дойдоха новите резултати от PISA, непрекъснато говорим за тази тема в образованието - то да стане интересно, любопитно, привличащо, модерно, съвременно за нашите деца и тук идва този момент, в който по-скоро май ни се иска на всички, които се занимаваме с тази тема, да говорим повече за свободата на учителя, какви ресурси да ползва, свободата на децата да могат да експериментират и наистина учебникът, в този му вид, както в момента е от едно издателство, две или три, с едно конкретно учебно съдържание, се превръща просто в един ресурс от хиляди други, които има. В момента имаме вече и дигитална раница, която е вече активна и работи, и толкова много ресурси има, че може би ни се иска на всички да има достъпност и може би свобода към различни ресурси, които подкрепят и училището, и учителите, но най-вече децата да имат достъп до какво ли не, защото това също е предизвикателство, да можеш."

Според Яна Алексиева, трябва да се следва всичко съвременно, което се случва. Тя открои плюсовете на ковид пандемията, в която децата се обучаваха онлайн и посочи, че и към момента доста от учителите предпочитат да ползват различни платформи и презентации, за да поднесат по интересен начин материала на своите ученици. По думите ѝ вече има много достъпни начини за информираност и често пъти децата изненадват не само учителите си, но и родителите си.

"За мен със сигурност това е едната крачка, със сигурност и вярвам, че с такава мисъл е направена - към качество и достъпност, които не са никак за пренебрегване... Но мисля, че всички виждаме, че когато имаме резултати, които продължават да ни страхуват и плашат и те не са само на PISA, те са на националните ни външни оценявания, те са в елементарни разговори с децата понякога, особено с по-големите. Това са все "лампи", които ни казват, че образованието ни има нужда от това наистина да бъде интересно и полезно за децата. И образованието не е само ученето по учебника, а и всичко друго, което пък за нас е важно като психично здраве, емоции, човешки отношения, умения. Децата ни трябва да имат тези дигитални умения, които на никой не трябва да звучат страшно в ерата на изкуствения интелект и на всичко друго, това да мислиш критично, да имаш умения, да знаеш какво правиш, това са все неща, които през тези 8 часа в училище трябва да имат място..."

По груби сметки, според Яна Алексиева, стойността на комплект с учебници за горните класове е около 300 лева. 

За първата учебна година необходимите средства за безплатни учебници от 8-и до 12-и клас за учениците в страната са около 80 млн. лв. 


*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30