Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петрана Рангелова: Всяко ново творение на ръцете и мисълта ми носи радост

Основната ми молитва е за мир, споделя авторката

11
Снимка: личен архив

Срещаме Ви с една прекрасна жена, която изживява живота си по нейния си начин, свързва живота си  с децата и изкуството. А духовността е водеща в нейния личен, професионален и човешки път. Това е 74 годишната Петрана Рангелова, която живее и твори в Монтана. Тя е родена  в село Славотин, преди 74 години. Детските й спомени са свързани със слънце, простор, козички и биволи, любов към природата и земята. През 1960 година семейството се премества в Монтана. Учи в Първо основно, а продължава в Трето основно училище. След 8 клас се записва в Икономическия техникум "Васил Левски". Първото й работно място е в "Каменни кариери" като плановик, а после и в ТПК "Септември" като счетоводител. Няколко години работи като икономист, но избира друга работа, която е свързана с децата. Любовта й към децата е огромна и самата тя споделя: "Децата ме вдъхновяват, децата са моята слабост, обич и любов."


Любовта й към децата я подтиква да се запише в Института за учители във Враца. Както тя казва, това е любимата й професия, определена от звездите по датата й на раждане. И така 30 години тя да работи с деца. 

Поводът да Ви срещнем с Петрана Рангелова е откриването на втората й самостоятелна изложба, озаглавена "Пъстър свят". В изложбата  са включени  17 декоративни пана, 7 живописни платна и 4 миниатюри, които са израз нейната вътрешна потребност да твори. Гоблените са изтъкани с техниката на чипровския килим, която авторката овладява от своята майка. 

За това как се появяват нейните по-различни гоблени - пана, Петрана Рангелова разказва : 

"Моите колежки ми показваха, че вкъщи са си избродирали хубави гоблени с игла и конец, аз понеже имах проблем с очите и това ме амбицира и реших, че ще си направя гоблени, но по моя начин. И тогава на стана основах гоблени да си изтъка, почнах от най-трудния, гледах го от снимка, това е "Замъкът", и така започнах да правя гоблените. В някои от гоблените влагах елементи от чипровския килим, като канатица, пилетата."



Днес в свободното си време Петрана работи в двора си, грижи се за много цветя, пътува много, чете книги с духовно съдържание. Изложбата "Пъстър свят" представя 17 декоративни пана, 8 живописни платна и 4 миниатюри. Тя е отговор на вътрешната потребност на Петрана Рангелова да твори. Първата й изложба е в далечната 1995 година. Повтаряща се тема в паната са залезите и изгревите. Тези преходни природни състояния са истинско предизвикателство за художниците, сподели Нели Василева при представянето на творбите на Петрана Рангелова.




Гоблените са изтъкани с техниката на чипровския килим, която авторката овладява от своята майка. Така, че не случайно Петрана Рангелова е избрала за свое хоби това древно изкуство. Създаването на декоративни пана чрез вплитане на различни цветни нишки на стан, позволява да се оформят сложни дизайни и живописни изображения. Това насърчило художничката да експериментира. Тя обогати библиотечната колекция от оригинални произведения на изкуството, като дари едно от своите декоративни пана, озаглавено "Пилета“. 

Изложбата "Пъстър свят" на Петрана Рангелова ще остане във фоайето на РБ "Гео Милев" Монтана до 9 февруари.


ДЕТСТВОТО 
"Мама работеше в строителството. После изкара курс по килимарство, купи си стан и започна да тъче килими. И аз около нея, в началото по мъничко, след това започнах да карам бордюрите на килимите, и така си заслужавах стотинки за боза. ...По онова време родителите ми работеха от сутрин до вечер, вкъщи трябваше да приготвя храната, обяда, каквото можех, това приготвях. И те бяха много толерантни към нас. не са учили с мен, както сега родителите учат с децата. Но децата сега нямат този стремеж сами да постигат всичко, докато при нас, по онова време, сам се бориш, за да постигнеш нещо."


УЧИЛИЩЕТО 
"Класният ми ръководител до 8 клас Пенка Христова беше образец за мене. Учителите по история, по физика, просто те караха да се интересуваш от техните предмети. тогава се правеха опити. А с рисуване започнах да се занимавам още на село, в Славотин. "


ДЕЦАТА 
" С децата работех много, да работиш с тях означава да ги познаваш от какво имат нужда гледаш ги в очите и те те познават, знаят как ще реагираш, преди да направи нещо, то се обърне да види дали го следиш,  и дечицата съвременните са много прозорливи и с вътрешни заложби, които трябва да се развиват. Трябва да има промяна в диагностиката на децата и да можеш да погледнеш това, което е заложено в детето и това да се развива. Но това ще се развива в бъдеще."


ЧИПРОВСКИТЕ КИЛИМИ И ГОБЛЕНИТЕ 
"Хазяйката ни е от Чипровци и тъчеше чипровски  килими. Почти всеки ден се качвах при нея тя ме научи да мотая канори/преждата се намотава по определен начин и това се нарича канори/,  наблюдавах я внимателно и тя ми показа и аз започнах да влизам в стана и попълвах фигурки, които тя предварително е оформила. След това мама започна да тъче към Чипровци и аз започнах да й помагам, отначало по-малко, след това определени бордюри, тоест краищата на килимите, свободното време влизах при нея да й помагам и така доста време. 




Моите колежки ми показваха, че са си избродирали хубави гоблени с игла и конец, аз понеже имах проблем с очите и това ме амбицира и реших, че ще си направя гоблени, но по моя начин. Тогава на стана исках гоблени да си изтъка и започнах от най-трудния .Гледах го от снимка - това е "Замъкът" и така започнах да правя гоблените. Това за мен беше нещо ново, твориш нещо. Вместо да се размотавам насам-натам, аз предпочитам да седна и нещо да сътворя. И всяко нещо ново ми донася радост, защото е творение на ръцете, на мисълта ми."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 13 април 2025 година

Честит имен ден! Нека името ви цъфти като пролетна градина и ви носи късмет, здраве и любов! Всъщност честит 11-ти рожден ден на предаването „Неделник“. Много ли са, малко ли са 11 години не знам, но знам, че удоволствието да съм заедно със слушателите на Радио ВИДИН е уникално. Благодаря ви. Днес в часа на „Ние от Северозапада“ ще се..

публикувано на 13.04.25 в 13:36

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04