Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петрана Рангелова: Всяко ново творение на ръцете и мисълта ми носи радост

Основната ми молитва е за мир, споделя авторката

11
Снимка: личен архив

Срещаме Ви с една прекрасна жена, която изживява живота си по нейния си начин, свързва живота си  с децата и изкуството. А духовността е водеща в нейния личен, професионален и човешки път. Това е 74 годишната Петрана Рангелова, която живее и твори в Монтана. Тя е родена  в село Славотин, преди 74 години. Детските й спомени са свързани със слънце, простор, козички и биволи, любов към природата и земята. През 1960 година семейството се премества в Монтана. Учи в Първо основно, а продължава в Трето основно училище. След 8 клас се записва в Икономическия техникум "Васил Левски". Първото й работно място е в "Каменни кариери" като плановик, а после и в ТПК "Септември" като счетоводител. Няколко години работи като икономист, но избира друга работа, която е свързана с децата. Любовта й към децата е огромна и самата тя споделя: "Децата ме вдъхновяват, децата са моята слабост, обич и любов."


Любовта й към децата я подтиква да се запише в Института за учители във Враца. Както тя казва, това е любимата й професия, определена от звездите по датата й на раждане. И така 30 години тя да работи с деца. 

Поводът да Ви срещнем с Петрана Рангелова е откриването на втората й самостоятелна изложба, озаглавена "Пъстър свят". В изложбата  са включени  17 декоративни пана, 7 живописни платна и 4 миниатюри, които са израз нейната вътрешна потребност да твори. Гоблените са изтъкани с техниката на чипровския килим, която авторката овладява от своята майка. 

За това как се появяват нейните по-различни гоблени - пана, Петрана Рангелова разказва : 

"Моите колежки ми показваха, че вкъщи са си избродирали хубави гоблени с игла и конец, аз понеже имах проблем с очите и това ме амбицира и реших, че ще си направя гоблени, но по моя начин. И тогава на стана основах гоблени да си изтъка, почнах от най-трудния, гледах го от снимка, това е "Замъкът", и така започнах да правя гоблените. В някои от гоблените влагах елементи от чипровския килим, като канатица, пилетата."



Днес в свободното си време Петрана работи в двора си, грижи се за много цветя, пътува много, чете книги с духовно съдържание. Изложбата "Пъстър свят" представя 17 декоративни пана, 8 живописни платна и 4 миниатюри. Тя е отговор на вътрешната потребност на Петрана Рангелова да твори. Първата й изложба е в далечната 1995 година. Повтаряща се тема в паната са залезите и изгревите. Тези преходни природни състояния са истинско предизвикателство за художниците, сподели Нели Василева при представянето на творбите на Петрана Рангелова.




Гоблените са изтъкани с техниката на чипровския килим, която авторката овладява от своята майка. Така, че не случайно Петрана Рангелова е избрала за свое хоби това древно изкуство. Създаването на декоративни пана чрез вплитане на различни цветни нишки на стан, позволява да се оформят сложни дизайни и живописни изображения. Това насърчило художничката да експериментира. Тя обогати библиотечната колекция от оригинални произведения на изкуството, като дари едно от своите декоративни пана, озаглавено "Пилета“. 

Изложбата "Пъстър свят" на Петрана Рангелова ще остане във фоайето на РБ "Гео Милев" Монтана до 9 февруари.


ДЕТСТВОТО 
"Мама работеше в строителството. После изкара курс по килимарство, купи си стан и започна да тъче килими. И аз около нея, в началото по мъничко, след това започнах да карам бордюрите на килимите, и така си заслужавах стотинки за боза. ...По онова време родителите ми работеха от сутрин до вечер, вкъщи трябваше да приготвя храната, обяда, каквото можех, това приготвях. И те бяха много толерантни към нас. не са учили с мен, както сега родителите учат с децата. Но децата сега нямат този стремеж сами да постигат всичко, докато при нас, по онова време, сам се бориш, за да постигнеш нещо."


УЧИЛИЩЕТО 
"Класният ми ръководител до 8 клас Пенка Христова беше образец за мене. Учителите по история, по физика, просто те караха да се интересуваш от техните предмети. тогава се правеха опити. А с рисуване започнах да се занимавам още на село, в Славотин. "


ДЕЦАТА 
" С децата работех много, да работиш с тях означава да ги познаваш от какво имат нужда гледаш ги в очите и те те познават, знаят как ще реагираш, преди да направи нещо, то се обърне да види дали го следиш,  и дечицата съвременните са много прозорливи и с вътрешни заложби, които трябва да се развиват. Трябва да има промяна в диагностиката на децата и да можеш да погледнеш това, което е заложено в детето и това да се развива. Но това ще се развива в бъдеще."


ЧИПРОВСКИТЕ КИЛИМИ И ГОБЛЕНИТЕ 
"Хазяйката ни е от Чипровци и тъчеше чипровски  килими. Почти всеки ден се качвах при нея тя ме научи да мотая канори/преждата се намотава по определен начин и това се нарича канори/,  наблюдавах я внимателно и тя ми показа и аз започнах да влизам в стана и попълвах фигурки, които тя предварително е оформила. След това мама започна да тъче към Чипровци и аз започнах да й помагам, отначало по-малко, след това определени бордюри, тоест краищата на килимите, свободното време влизах при нея да й помагам и така доста време. 




Моите колежки ми показваха, че са си избродирали хубави гоблени с игла и конец, аз понеже имах проблем с очите и това ме амбицира и реших, че ще си направя гоблени, но по моя начин. Тогава на стана исках гоблени да си изтъка и започнах от най-трудния .Гледах го от снимка - това е "Замъкът" и така започнах да правя гоблените. Това за мен беше нещо ново, твориш нещо. Вместо да се размотавам насам-натам, аз предпочитам да седна и нещо да сътворя. И всяко нещо ново ми донася радост, защото е творение на ръцете, на мисълта ми."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10