Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петрана Рангелова: Всяко ново творение на ръцете и мисълта ми носи радост

Основната ми молитва е за мир, споделя авторката

11
Снимка: личен архив

Срещаме Ви с една прекрасна жена, която изживява живота си по нейния си начин, свързва живота си  с децата и изкуството. А духовността е водеща в нейния личен, професионален и човешки път. Това е 74 годишната Петрана Рангелова, която живее и твори в Монтана. Тя е родена  в село Славотин, преди 74 години. Детските й спомени са свързани със слънце, простор, козички и биволи, любов към природата и земята. През 1960 година семейството се премества в Монтана. Учи в Първо основно, а продължава в Трето основно училище. След 8 клас се записва в Икономическия техникум "Васил Левски". Първото й работно място е в "Каменни кариери" като плановик, а после и в ТПК "Септември" като счетоводител. Няколко години работи като икономист, но избира друга работа, която е свързана с децата. Любовта й към децата е огромна и самата тя споделя: "Децата ме вдъхновяват, децата са моята слабост, обич и любов."


Любовта й към децата я подтиква да се запише в Института за учители във Враца. Както тя казва, това е любимата й професия, определена от звездите по датата й на раждане. И така 30 години тя да работи с деца. 

Поводът да Ви срещнем с Петрана Рангелова е откриването на втората й самостоятелна изложба, озаглавена "Пъстър свят". В изложбата  са включени  17 декоративни пана, 7 живописни платна и 4 миниатюри, които са израз нейната вътрешна потребност да твори. Гоблените са изтъкани с техниката на чипровския килим, която авторката овладява от своята майка. 

За това как се появяват нейните по-различни гоблени - пана, Петрана Рангелова разказва : 

"Моите колежки ми показваха, че вкъщи са си избродирали хубави гоблени с игла и конец, аз понеже имах проблем с очите и това ме амбицира и реших, че ще си направя гоблени, но по моя начин. И тогава на стана основах гоблени да си изтъка, почнах от най-трудния, гледах го от снимка, това е "Замъкът", и така започнах да правя гоблените. В някои от гоблените влагах елементи от чипровския килим, като канатица, пилетата."



Днес в свободното си време Петрана работи в двора си, грижи се за много цветя, пътува много, чете книги с духовно съдържание. Изложбата "Пъстър свят" представя 17 декоративни пана, 8 живописни платна и 4 миниатюри. Тя е отговор на вътрешната потребност на Петрана Рангелова да твори. Първата й изложба е в далечната 1995 година. Повтаряща се тема в паната са залезите и изгревите. Тези преходни природни състояния са истинско предизвикателство за художниците, сподели Нели Василева при представянето на творбите на Петрана Рангелова.




Гоблените са изтъкани с техниката на чипровския килим, която авторката овладява от своята майка. Така, че не случайно Петрана Рангелова е избрала за свое хоби това древно изкуство. Създаването на декоративни пана чрез вплитане на различни цветни нишки на стан, позволява да се оформят сложни дизайни и живописни изображения. Това насърчило художничката да експериментира. Тя обогати библиотечната колекция от оригинални произведения на изкуството, като дари едно от своите декоративни пана, озаглавено "Пилета“. 

Изложбата "Пъстър свят" на Петрана Рангелова ще остане във фоайето на РБ "Гео Милев" Монтана до 9 февруари.


ДЕТСТВОТО 
"Мама работеше в строителството. После изкара курс по килимарство, купи си стан и започна да тъче килими. И аз около нея, в началото по мъничко, след това започнах да карам бордюрите на килимите, и така си заслужавах стотинки за боза. ...По онова време родителите ми работеха от сутрин до вечер, вкъщи трябваше да приготвя храната, обяда, каквото можех, това приготвях. И те бяха много толерантни към нас. не са учили с мен, както сега родителите учат с децата. Но децата сега нямат този стремеж сами да постигат всичко, докато при нас, по онова време, сам се бориш, за да постигнеш нещо."


УЧИЛИЩЕТО 
"Класният ми ръководител до 8 клас Пенка Христова беше образец за мене. Учителите по история, по физика, просто те караха да се интересуваш от техните предмети. тогава се правеха опити. А с рисуване започнах да се занимавам още на село, в Славотин. "


ДЕЦАТА 
" С децата работех много, да работиш с тях означава да ги познаваш от какво имат нужда гледаш ги в очите и те те познават, знаят как ще реагираш, преди да направи нещо, то се обърне да види дали го следиш,  и дечицата съвременните са много прозорливи и с вътрешни заложби, които трябва да се развиват. Трябва да има промяна в диагностиката на децата и да можеш да погледнеш това, което е заложено в детето и това да се развива. Но това ще се развива в бъдеще."


ЧИПРОВСКИТЕ КИЛИМИ И ГОБЛЕНИТЕ 
"Хазяйката ни е от Чипровци и тъчеше чипровски  килими. Почти всеки ден се качвах при нея тя ме научи да мотая канори/преждата се намотава по определен начин и това се нарича канори/,  наблюдавах я внимателно и тя ми показа и аз започнах да влизам в стана и попълвах фигурки, които тя предварително е оформила. След това мама започна да тъче към Чипровци и аз започнах да й помагам, отначало по-малко, след това определени бордюри, тоест краищата на килимите, свободното време влизах при нея да й помагам и така доста време. 




Моите колежки ми показваха, че са си избродирали хубави гоблени с игла и конец, аз понеже имах проблем с очите и това ме амбицира и реших, че ще си направя гоблени, но по моя начин. Тогава на стана исках гоблени да си изтъка и започнах от най-трудния .Гледах го от снимка - това е "Замъкът" и така започнах да правя гоблените. Това за мен беше нещо ново, твориш нещо. Вместо да се размотавам насам-натам, аз предпочитам да седна и нещо да сътворя. И всяко нещо ново ми донася радост, защото е творение на ръцете, на мисълта ми."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00