Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Амбулаторен лист при отсъствие от училище - "за" и "против"

Снимка: архив

Идеята на Министерството на здравеопазването да отпаднат медицинските бележки, с които се извиняват отсъствията на учениците, като вместо тях се представя амбулаторен лист от преглед при личния лекар, провокира широка обществена дискусия. От Българския лекарски съюз (БЛС) заявиха, че за пореден път се информират от медиите за подготвяни промени в сектора, без те да са обсъждани и консултирани със съсловната организация. Освен това изразиха притеснения, че подобна промяна повдига много въпроси, сред които каква част от „чувствителната“ информация за здравословното състояние на ученика, съдържаща се в амбулаторния лист, ще постъпва в училище и кой ще има достъп до нея. 

Д-р Ваня Добрева, която е член на Управителния съвет на БЛС, смята, че замяната на медицинската бележка с амбулаторен лист е невъзможна:

"Както в цял свят няма медицинска бележка, това ще е облекчение и за нас, и за родителите мисля, че може да бъде. Но замяната с амбулаторен лист е доста трудно и невъзможно, защото самият амбулаторен лист включва информация, с която не може да борави всеки, която не може да бъде показвана и има законова база, "чувствителна" медицинска информация има. И сега медицинските бележки са без диагноза, без обективно състояние на ученика. Това си е медицинска информация, с която могат да боравят определени хора, институции."
 
Родители също изразиха своите притеснения от евентуалното отпадане на електронната медицинска бележка:

"Не, по-добре да си има бележки, защото се злоупотребява... Има разлика по отношение на амбулаторния лист, тъй като там се описва диагнозата на детето и това все пак е информация, която е друг въпрос доколко е редно да се споделя... Аз не мисля, че има толкова голяма разлика. Да, то си пише, че е по здравословни причини... Няма кой знае какво значение... По-добре си е извинителна бележка, защо трябва да се разпространява диагнозата на детето. Значи има причина за извинителна бележка, защо трябва да нося амбулаторния лист. Там все пак има неща, които не трябва да са на всеослушание..."
Снимка: Радио Видин

Предложението на Министерството на здравеопазването получи подкрепата на директора на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин Насенка Димитрова. По думите ѝ след въвеждането на електронната медицинска бележка се наблюдава рязък скок на извинените отсъствия по здравословни причини: 

"Аз лично смятам, че е удачно. Първоначално преди да бъде решено медицинските бележки да бъдат електронни, имаше един период, в който ние изисквахме от учениците плюс извинителната бележка да ни представят и амбулаторен лист. Този амбулаторен лист се предоставяше на медицинското лице в училището, поради конфиденциалност на личната информация относно типа на заболяването. Може би трябва да има синхрон между двете министерства, но моето лично мнение е, че откакто се въведоха електронните бележки, рязко скочи броят на извинените отсъствия по здравословни причини. Направих труда да Ви кажа, че средно по брой отсъствия по класове започват от 34-35 и стигат до 100... Трябва по някакъв начин да бъде ограничен и действително да се отчита броят на болните ученици, действително посетили лекар, действително проведен преглед..."

Според директора Министерството на образованието и Министерството на здравеопазването трябва да намерят най-добрия вариант. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10