Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забрана спря археологически проучвания във Врачанско

Снимка: Радио Видин

Трудна година бе 2023-та за археолозите от Врачанския музей. Причината - забрана от Министерството на земеделието за провеждане на разкопки в два обекта, попадащи на територията на резерват "Врачански карст". За проблема съобщи директорът на Регионален исторически музей - Враца Георги Ганецовски по повод започващите тази вечер Традиционни зимни четения, по време на които музейните работници представят дейността си през последната година. Първият доклад е посветен на археологическите проучвания. 

"Откривателска и много трудна година. Имахме традиции да правим пресконференции в края на всеки археологически сезон, но така се развиха нещата, че през последната година имаше само две археологически експедиции. В други години реализираме по 4 и повече. От заложените предварително 4, се реализираха 2... Звучи абсурдно да има осигурени средства за проучвания и да не могат да се реализират. Но така или иначе, тъй като не реализирахме пресконференцията, този път ще бъдат представени много интересни открития от проучванията в два обекта - праисторическия при Оходен, и другият са спасителните разкопки край Дърманци на ремонтиращия се път Мездра-Ботевград", каза археологът. 

Георги Ганецовски поясни, че макар да не са реализирани разкопки в обектите в местностите "Манастирски дол" и "Градище" при прохода "Вратцата", тази година се планира работата в тях да продължи. Предприети са и действия за решаване на казуса.



"Но големият ни проблем е обектът при "Градище", прохода "Вратцата", в който има разкрити каменни структури, които са временно консервирани, просто са покрити с геотекстил, което е съвсем временно. Но миналата година те не можаха да се състоят поради някаква забрана, която ни наложи Министерството на земеделието заради някакви дървета, които така си стоят, без да бъдат засегнати. Една наредба, която изисква оценки, плащания на някакви дървета, безумни истории. В крайна сметка започва един процес, чисто административен, по прехвърляне на имот от държавна в общинска собственост, който не знам колко години ще продължи и трябва да завърши с постановление на Министерския съвет, а дотогава просто обектът ще се руши. Предполагам подозирате, че ние, които носим отговорност за информацията, която се разкрива там, не можем да стоим безучастни заради нечие бюрократично присещане, защото тази наредба се оказа, че функционира от 2017 година и изведнъж някой през миналата година се е сетил, че трябва да я вкара в действие по отношение на действащите археологически проучвания. Малко на мен ми звучи тенденциозно, но така или иначе нещата са принципни и би трябвало всички да гледаме в една посока по отношение на опазването на културното наследство..."

Археолозите нямат вина за забавеното пускане на скоростния път Мездра-Ботевград, заяви още Георги Ганецовски. По думите му през тази година ще бъдат завършени проучванията по трасето на пътя в района на село Дърманци. 

"Ще продължат проучванията край Оходен, защото всяка година носи интересни резултати. Това ще е 24-та археологическа кампания. Очертава се през ранната пролет да се реализира финален етап от разкопките по трасето на Мездра - Ботевград и при Дърманци, с което археолозите ще приключат своето участие... От сега казвам, че не е вярно това, което се тиражира в медиите по отношение забавяне сроковете на пускане на пътя, който знаете, че е затворен, заради археолозите. Това е абсолютно невярно. Ние много стриктно се водим по нашите финансови разчети и съответно срокове, по никакъв начин не пречим. Основният проблем е, че МРРБ и АПИ, не знам, някакъв хаос е при тях - неотчуждени имоти, отчуждават ги на порции. Знаете, че когато има неотчуждени имоти, не е завършен устройственият план, няма как да се реализират каквито и да е дейности върху тях, докато не приключи процедурата. Така че оттук идва това забавяне и куп други фактори."

Финалният етап от проучването по трасето на пътя ще започне през март и ще продължи до средата на май, поясни Георги Ганецовски. Най-интересните археологически находки от обекта, както и от праисторическия при Оходен ще бъдат представени на Зимните четения тази вечер, от 17:00 часа. Събитието ще се състои в художествена галерия "Иван Фунев". Общо 13 доклада са в програмата на Зимните четения, които ще продължат до края на април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00