Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забрана спря археологически проучвания във Врачанско

Снимка: Радио Видин

Трудна година бе 2023-та за археолозите от Врачанския музей. Причината - забрана от Министерството на земеделието за провеждане на разкопки в два обекта, попадащи на територията на резерват "Врачански карст". За проблема съобщи директорът на Регионален исторически музей - Враца Георги Ганецовски по повод започващите тази вечер Традиционни зимни четения, по време на които музейните работници представят дейността си през последната година. Първият доклад е посветен на археологическите проучвания. 

"Откривателска и много трудна година. Имахме традиции да правим пресконференции в края на всеки археологически сезон, но така се развиха нещата, че през последната година имаше само две археологически експедиции. В други години реализираме по 4 и повече. От заложените предварително 4, се реализираха 2... Звучи абсурдно да има осигурени средства за проучвания и да не могат да се реализират. Но така или иначе, тъй като не реализирахме пресконференцията, този път ще бъдат представени много интересни открития от проучванията в два обекта - праисторическия при Оходен, и другият са спасителните разкопки край Дърманци на ремонтиращия се път Мездра-Ботевград", каза археологът. 

Георги Ганецовски поясни, че макар да не са реализирани разкопки в обектите в местностите "Манастирски дол" и "Градище" при прохода "Вратцата", тази година се планира работата в тях да продължи. Предприети са и действия за решаване на казуса.



"Но големият ни проблем е обектът при "Градище", прохода "Вратцата", в който има разкрити каменни структури, които са временно консервирани, просто са покрити с геотекстил, което е съвсем временно. Но миналата година те не можаха да се състоят поради някаква забрана, която ни наложи Министерството на земеделието заради някакви дървета, които така си стоят, без да бъдат засегнати. Една наредба, която изисква оценки, плащания на някакви дървета, безумни истории. В крайна сметка започва един процес, чисто административен, по прехвърляне на имот от държавна в общинска собственост, който не знам колко години ще продължи и трябва да завърши с постановление на Министерския съвет, а дотогава просто обектът ще се руши. Предполагам подозирате, че ние, които носим отговорност за информацията, която се разкрива там, не можем да стоим безучастни заради нечие бюрократично присещане, защото тази наредба се оказа, че функционира от 2017 година и изведнъж някой през миналата година се е сетил, че трябва да я вкара в действие по отношение на действащите археологически проучвания. Малко на мен ми звучи тенденциозно, но така или иначе нещата са принципни и би трябвало всички да гледаме в една посока по отношение на опазването на културното наследство..."

Археолозите нямат вина за забавеното пускане на скоростния път Мездра-Ботевград, заяви още Георги Ганецовски. По думите му през тази година ще бъдат завършени проучванията по трасето на пътя в района на село Дърманци. 

"Ще продължат проучванията край Оходен, защото всяка година носи интересни резултати. Това ще е 24-та археологическа кампания. Очертава се през ранната пролет да се реализира финален етап от разкопките по трасето на Мездра - Ботевград и при Дърманци, с което археолозите ще приключат своето участие... От сега казвам, че не е вярно това, което се тиражира в медиите по отношение забавяне сроковете на пускане на пътя, който знаете, че е затворен, заради археолозите. Това е абсолютно невярно. Ние много стриктно се водим по нашите финансови разчети и съответно срокове, по никакъв начин не пречим. Основният проблем е, че МРРБ и АПИ, не знам, някакъв хаос е при тях - неотчуждени имоти, отчуждават ги на порции. Знаете, че когато има неотчуждени имоти, не е завършен устройственият план, няма как да се реализират каквито и да е дейности върху тях, докато не приключи процедурата. Така че оттук идва това забавяне и куп други фактори."

Финалният етап от проучването по трасето на пътя ще започне през март и ще продължи до средата на май, поясни Георги Ганецовски. Най-интересните археологически находки от обекта, както и от праисторическия при Оходен ще бъдат представени на Зимните четения тази вечер, от 17:00 часа. Събитието ще се състои в художествена галерия "Иван Фунев". Общо 13 доклада са в програмата на Зимните четения, които ще продължат до края на април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10