Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изоставеното здраве и липсата на денонощна аптека във Видин

Снимка: Радио Видин

Неведнъж е поставян въпросът за денонощните аптеки у нас. Защо ги няма? Търсим причини, проблеми и пречки, които я намерим, я не. Цели области в България страдат от липса на обекти, от които могат да се закупят лекарства по всяко време на денонощието, а две от тях са в Северозапада.

Докато във Видин и Монтана няма денонощна аптека, а покрай този факт много хора понасят последиците върху себе си, то за врачани нещата стоят по друг начин. Във Враца преди дни шестия си рожден ден отпразнува единствената денонощна аптека в Северозападна България. 

Как се създава, управлява и обслужва една денонощна аптека и то в най-бедния край на страната, това попитахме управителя на фирмата собственик на обекта д-р Даниела Торбова.

"Трябва първо човек да има средства, трябва да има персонал, който в тази среда е много оскъден. Трудно се намират свободни магистър-фармацевти, младите се ориентират към София или към Плевен, в нашия регион има много малък приток на млади магистър-фармацевти. За да се лицензира аптека с денонощна дейност, трябват по 6 магистър-фармацевти и това е основният проблем. Трябва да се инвестират много пари, които трябва да се управляват така, че да се задържи аптеката, дай Боже и да печели. Не всеки ги има в наличност, готови. Третото нещо е, че организацията на 24-часов труд изисква много добра охрана, изисква внимание, изисква контакти с най-различен контингент, знаете какви неща се случват в спешните центрове. Но нашата идея, нашият идеен проект, който е много добър и е с много добра полза за обществото на Северозапада, тази идея е свързана с това, че болнична и доболнична помощ работят денонощно. Освен това през нощта се случват пътнотранспортни произшествия, има родилки в рискови ситуации, както и деца в такива и ние поемаме точно тази сигурност за населението 24 часа. Много аптеки работят до късно, например до 23:00 часа, но нали знаете, че рискът и сигурността трябва да бъдат покрити денонощно."

Проектът за денонощна аптека д-р Торбова реализира не само със собствени усилия. Зад гърба ѝ са общопрактикуващи лекари, Община Враца и кметът на града Калин Каменов, депутати и други заинтересовани. А целта на всичко е работа в полза на обществото, каза още лекарят.

"Поела съм я, поемам я и контактуваме денонощно. Например, ако се счупи звънецът на нощното гише, там има една табелка, на която пише: "При проблем с обслужването, позвънете на управителя". Звъни се и в 2:00 часа, и в 5:00 часа през нощта. За мен това удовлетворение е твърде голямо, даже е удоволствие, защото аз, както се шегувам често, аптеката се явява третото ми, най-трудно родено дете и ще се грижа за нея доколкото мога. Удоволствие е за мен. И не съм само аз, екипът ми, всички, всички влагат усилия и всички заедно поддържаме. Това е друг вид удоволствие, много различно от чисто материалното."

За д-р Даниела Торбова отговорността към пациентите е на първо място. Това е и причината да остави личния си телефонен номер, като контакт и при проблем, всеки да се обръща лично към нея. 

За разлика от Враца, обаче, във Видин не може да се похвалим с денонощна аптека. А биха ли искали видинчани да има такава? Това проверихме в анкета:

"Естествено, то не е само за деца, понякога се налага и за възрастни. Ще е от полза. Човек винаги има нужда и гражданите на Видин, конкретно. Едно време имаше, преди години имаше, доколкото си спомням, една или две, а сега... Бих подкрепил идеята, да. Трябва да има. Във Видин от доста време няма денонощна аптека и е редно да се направи. Трябва да се поеме някаква инициатива и да се направи, защото е необходимо... Трябва да има, разбира се. Много пъти ни се е случвало, с малки деца сме и няма как да реагираме на момента, ако няма денонощна аптека. Винаги имаме резервен план вкъщи, лекарства, болкоуспокояващи, нещо, което да помогне на момента, но в повечето случаи... Ние бяхме болни в събота и нямаше как да си изпием антибиотика, нямаше и как да си купим нещо заместващо... Трябва да има, защото се налага. И за деца, и за възрастни. По-рано имаше по кварталите, сега остана само една, но и тя не работи денонощно. Всичко си зависи от тази, високата сграда..."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30