Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изоставеното здраве и липсата на денонощна аптека във Видин

Снимка: Радио Видин

Неведнъж е поставян въпросът за денонощните аптеки у нас. Защо ги няма? Търсим причини, проблеми и пречки, които я намерим, я не. Цели области в България страдат от липса на обекти, от които могат да се закупят лекарства по всяко време на денонощието, а две от тях са в Северозапада.

Докато във Видин и Монтана няма денонощна аптека, а покрай този факт много хора понасят последиците върху себе си, то за врачани нещата стоят по друг начин. Във Враца преди дни шестия си рожден ден отпразнува единствената денонощна аптека в Северозападна България. 

Как се създава, управлява и обслужва една денонощна аптека и то в най-бедния край на страната, това попитахме управителя на фирмата собственик на обекта д-р Даниела Торбова.

"Трябва първо човек да има средства, трябва да има персонал, който в тази среда е много оскъден. Трудно се намират свободни магистър-фармацевти, младите се ориентират към София или към Плевен, в нашия регион има много малък приток на млади магистър-фармацевти. За да се лицензира аптека с денонощна дейност, трябват по 6 магистър-фармацевти и това е основният проблем. Трябва да се инвестират много пари, които трябва да се управляват така, че да се задържи аптеката, дай Боже и да печели. Не всеки ги има в наличност, готови. Третото нещо е, че организацията на 24-часов труд изисква много добра охрана, изисква внимание, изисква контакти с най-различен контингент, знаете какви неща се случват в спешните центрове. Но нашата идея, нашият идеен проект, който е много добър и е с много добра полза за обществото на Северозапада, тази идея е свързана с това, че болнична и доболнична помощ работят денонощно. Освен това през нощта се случват пътнотранспортни произшествия, има родилки в рискови ситуации, както и деца в такива и ние поемаме точно тази сигурност за населението 24 часа. Много аптеки работят до късно, например до 23:00 часа, но нали знаете, че рискът и сигурността трябва да бъдат покрити денонощно."

Проектът за денонощна аптека д-р Торбова реализира не само със собствени усилия. Зад гърба ѝ са общопрактикуващи лекари, Община Враца и кметът на града Калин Каменов, депутати и други заинтересовани. А целта на всичко е работа в полза на обществото, каза още лекарят.

"Поела съм я, поемам я и контактуваме денонощно. Например, ако се счупи звънецът на нощното гише, там има една табелка, на която пише: "При проблем с обслужването, позвънете на управителя". Звъни се и в 2:00 часа, и в 5:00 часа през нощта. За мен това удовлетворение е твърде голямо, даже е удоволствие, защото аз, както се шегувам често, аптеката се явява третото ми, най-трудно родено дете и ще се грижа за нея доколкото мога. Удоволствие е за мен. И не съм само аз, екипът ми, всички, всички влагат усилия и всички заедно поддържаме. Това е друг вид удоволствие, много различно от чисто материалното."

За д-р Даниела Торбова отговорността към пациентите е на първо място. Това е и причината да остави личния си телефонен номер, като контакт и при проблем, всеки да се обръща лично към нея. 

За разлика от Враца, обаче, във Видин не може да се похвалим с денонощна аптека. А биха ли искали видинчани да има такава? Това проверихме в анкета:

"Естествено, то не е само за деца, понякога се налага и за възрастни. Ще е от полза. Човек винаги има нужда и гражданите на Видин, конкретно. Едно време имаше, преди години имаше, доколкото си спомням, една или две, а сега... Бих подкрепил идеята, да. Трябва да има. Във Видин от доста време няма денонощна аптека и е редно да се направи. Трябва да се поеме някаква инициатива и да се направи, защото е необходимо... Трябва да има, разбира се. Много пъти ни се е случвало, с малки деца сме и няма как да реагираме на момента, ако няма денонощна аптека. Винаги имаме резервен план вкъщи, лекарства, болкоуспокояващи, нещо, което да помогне на момента, но в повечето случаи... Ние бяхме болни в събота и нямаше как да си изпием антибиотика, нямаше и как да си купим нещо заместващо... Трябва да има, защото се налага. И за деца, и за възрастни. По-рано имаше по кварталите, сега остана само една, но и тя не работи денонощно. Всичко си зависи от тази, високата сграда..."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20