Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разсади на над 350 вида растения произвеждат в оранжериите си в село Жеглица Даниел Донов и Ваня Дочкова

Даниел Донов: Работим в името на клиента

4
Снимка: Радио Видин


В "Земята, която ни храни" гостуваме на двама млади ентусиасти- Даниел Донов и Ваня Дочева, които се занимават с оранжерийно производство на разсади. Пет са оранжериите им във видинското село Жеглица. Над 350 са общо видовете, на които залагат, от билки и цветя до домати, пипер, краставици, патладжан, дини и пъпеши- от всичко по няколко сорта. 

Започнали са след като се връщат от Италия през 2017 година, почти на майтап, с една оранжерия и малко производство. От четири години подготвят петте оранжерии. Тази година са решили да експериментират със 150 сорта домати- наши и чужди, за да отговорят на вкуса на клиента. Имат си и любим сорт, който произвеждат- селски червен, който обмислят да патентоват. Особено старателни са при засаждането на семената- всяка кутийка е прилежно надписана, знае се какво има в нея, кога е посято, кога е поникнало... 

"Когато човек има желание и воля, постига всичко, въпреки проблемите... Тук има много работа, но трябва да си отвориш очите към всеки един детайл, към всеки един клиент- това ти помага да с кое да продължиш или кое да изоставиш на заден план... Сам си помагаш, трябва да си много взискателен към нещата, които правиш... Водим се от стила на клиентите, смея да твърдя, че сме единствената оранжерия в България, която предлага такъв богат асортимент от домати- над 150 сорта... Искаме да задоволим и най-капризните клиенти, всеки има различни предпочитания. Създали сме си име, хората ни търсят. Безкрайно доволни сме, когато клиентите са щастливи от нашата продукция- това за нас е най-голямата реклама... Надявам се годината да е добра и всички да са доволни..."- казва Даниел и признава, че много разчита на капризните клиенти- тези, които да директни и казват истината в очите.



Залагат на био производството, с възможно най-малко препарати, затова и си отглеждат петела Гащи и двайсетина кокошки- хем за яйца, хем за да им торят... 

Желанието е в основата, доза упоритост, както и внимание към качеството и детайла. На това залагат Даниел и Ваня. Наред с традиционните сортове отглеждат и екзотични видове, а от любопитство тази година ще експериментират и с разсад на хищното растение Венерина мухоловка

Работят с минимално количество химия, защото искат продукцията им да е чиста. Залагат на качеството на семената и разсадите, грижат се за тях като за малки деца и им подсигуряват оптимални условия в оранжериите- с помощта на печки поддържат температура между 10 и 20 градуса, за да могат да се развиват растенията. Клиентите са техен ориентир- ръководят се от търсенето и вкуса им. Първите разсади за най-ранните зеленчуци ще излязат на пазара през март. Предлагат продукцията си и на място, работят и с куриери, но признават, че често при транспортиране разсадите страдат, а клиентите се сърдят. 

Не казват, че им е лесно, но са упорити и не се предават, каквото и да им коства:

"Разходите през зимата са доста, за отопление - дърва и въглища, искахме да кандидатстваме по едни иновативни програми със солари да отопляваме оранжериите, но няма шанс- по принцип това не е за малки производители като нас... Трябва да се обърне внимание на малките производители, защото са много пренебрегнати. Ние виждаме с каква мъка се борим, някои оцеляват, продават на маси година-две и се отказват, а това е хубав поминък, земята ни е плодородна, но много хора подценяват това нещо...", казва Даниел.

От дядо си е запомнил, че няма никой по-богат от този, който обича земята... А Даниел и Ваня са упорити ентусиасти, с голямо желание и хъс за работа, наистина обичат земята, затова и успяват! 


Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дигитална галерия показва рисунките от Магурата

Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси.  Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..

публикувано на 09.07.25 в 17:25

Безводие обхвана видински села

От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..

публикувано на 09.07.25 в 17:05
Габриела Георгиева на церемонията

Сопраното Габриела Георгиева се завръща у дома с "Магията на операта"

Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът".  Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..

публикувано на 09.07.25 в 16:39

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25

Погледни Чипровци през очите на килимарката

4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци.  Работилницата  се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..

публикувано на 08.07.25 в 13:00