Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Гонене на чумата" пресъздадоха във видинския квартал "Нов път" (снимки+видео)

3
Снимка: Генади Цоков



Над стогодишен ритуал, наречен "Гонене на чумата" се състоя за поредна година във видинския квартал "Нов път". Жителите му отбелязаха така Атанасовден (по стар стил), изгониха болестта и прочистиха домовете си. Общо 12 души са основните действащи лица в ритуала - колкото са и месеците през годината. При "Гонене на чумата" има две групи хора: маскирани и без маски. Централната фигура е на Чумата, която е окована с вериги върху конска каруца, заобиколена е от охранители - Страшилища, а на каруцата се натоварват сурвачките от Василовден и коледните елхи, които предстои да бъдат изгорени. Сред маскираните има Поп, Булка, Младоженец и Страшилища. При този маскарад основните моменти са обхождане на квартала, игри на мегдана, изгаряне на Чумата и обредно хранене на жителите там. Неизменно ритуалът се съпровожда от духова музика и има свой водач. Начело на тази група застава възрастен мъж, участвал в обичая, умеещ да подбере участниците - ергени, които влизат в ролята на основните персонажи на ритуала и ще се включат в празника три поредни години. От 10 години водач е 80-годишният Цветан.

"Като "Кукери" правим, болестта да си отива. Като дете още от 15-годишен съм ходил. Прави се маска, палто, звънци, както правят в Перник и ние го правим това нещо. Обикалят и събират пари за музиката. Събират се елхите, после взимат онази голямата елха от площада. Прадядо ми е казал - изпращаме чумата, да ходи в горите, да не хване никой. Ходи се по къщите и се дава "благостия" - да са живи децата, семейството, а те дават 5, 10 лева. Хвърляме елхата, къса се една маска и палтото, да речем и палим."

Целият квартал е оживен от 10:00 часа сутринта, когато тръгва шествието и обикаля всички домове. Те играят от къща на къща, като начело на тази група стои Поп. Той осветява домовете, дворовете и стопаните и ръси със светена вода, нарича за здраве и берекет. Сурвачките, които са пазили от тъмни сили домовете и техните обитатели от Василица (1 януари) до този момент, се изнасят от стопаните, натоварват се на каруцата, за да бъдат по-късно изгорени. Ергените трябва да прогонят Чумата, т.е. злото, смъртта, да изгорят сурвачките, които са ги предпазвали, да станат истински мъже. Групата се води от мъж в зряла възраст, силен и здрав, който е водач на маскарада. Днес това е внукът на Цветан - Николай.

"Доста стара традиция. Има 12 служителя, за всеки месец по един. Преди време е имало чума и много хора са измирали. Затова сме го измислили това, тоест не ние, а така са го направили предците ни, за да премахнем болести и т.н. Това нещо го събираме и хвърляме през жп линията, там изхвърляме всичките тези работи и ги палим, за да може да остане всичко там."

На Атанасовден се смята, че зимата се обръща към лято, природата е в състояние на преход. Това време е белязано с отварянето на света на мъртвите, с излизането на демонични същества, в случая Чумата, а реката, гората, водата и огънят са граница между световете и средства за пречистване. На този ден се вярва, че се ражда Чумата, а светците Атанас и Антоний са братя близнаци, които ромите почитат, тъй като са свързани с един присъщ за тях занаят, какъвто е ковашкият.

Обичаят във Видин е запазен в сравнително чист вид - в него участват само мъже, в точно определена възраст, основните етапи на ритуала са се съхранили. Новости има във вида на маските, дрехите и "оръжието", част от които вече се купуват. Въпреки това, при избора им водачът се стреми те да бъдат максимално близко до традицията. Безспорно, ритуалът е най-интересен за децата. Те излизат пред къщите и очакват шествието, което наричат "Чумата", да мине.

"Махат злото, лошото. Готино е, забавляваме се. Само момчета участват, на 31 януари. Дори хората, които нямат деца, си купуват сурвачка, поне една седмица да седи в къщата за здраве, преди да я изхвърлят. Понякога се хвърлят в Дунава."

Ценното на обичая в квартал "Нов път" във Видин е, че съществува без да е прекъсван. В "Гонене на чумата" участниците се включват, за да представят ромското наследство и да го пренесат във времето.

Използван източник: Интервю с етнографа от Регионалния исторически музей във Видин д-р Сашка Бизеранова за БТА от 31.01.2021 г. - "Във Видинско по стар стил отбелязват Атанасовден с обичая "Гонене на чумата".

Видео:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Недостъпната среда е основен проблем за незрящите хора

На 15 октомври отбелязахме Международния ден на белия бастун - символ на независимостта на хората със зрителни увреждания, а през целия месец обръщаме внимание на техните права и нуждите. За хората с нарушено зрение всеки ден е борба, обяснява председателят на Районната организация към Съюза на слепите в Монтана Ива Петкова. "Те се..

публикувано на 18.10.24 в 16:56

Поредица от събития в подкрепа на 9-месечния Божидар организират в Бяла Слатина

В Бяла Слатина организират поредица от инициативи в подкрепа на 9-месечния Божидар, който страда от рядко генетично заболяване. В читалище "Развитие-1892" е уредена благотворителна изложба базар. Събраните средства ще са за лечение на момчето, каза секретарят на читалището Светлина Берова. "До 10-ти ноември сме подели доста неща в..

публикувано на 18.10.24 в 15:53

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти и осми клас във Видинско с еднократна помощ

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти, както и учениците от осми клас в област Видин, ще получат еднократна помощ в размер на 300 лева.  Тя ще бъде изплатена на два транша.  Крайният срок за подаване на заявленията-декларации приключи на 15 октомври, каза за Радио Видин директорът  на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Видин,..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България .  Намира се в община Бойчиновци, област Монтана .  Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото.  Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат.  Той обича родното си място, а..

публикувано на 18.10.24 в 13:26

18 октомври - Ден на художника

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец.  Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на..

публикувано на 18.10.24 в 12:51

Романът "Освен това танцувам" на френските писатели Ан-Лор Бонду и Жан-Клод Мурлева

Пиер-Мари Сото е успешен писател, носител на наградата Гонкур, който вече не пише. Вдъхновението му си е отишло на 28 октомври 2010 г., точно в 21 часа и 15 минути. Висок е 1,92 м, женен четири пъти, с шест свои деца и няколко доведени. Аделин Пармелан е висока, дебела, брюнетка, ако вярваме на нейното собствено описание. И да не вярваме, с..

публикувано на 18.10.24 в 12:00

Концерт-спектакъл "С България в сърцето" представят в Монтана

Концерт-спектакъл "С България в сърцето" -  на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" ще се проведе днес в Монтана.   В него ще се включат представителите за България, завоювали среброто в Световния шампионат по сценични изкуства "PERFORMER CUP 2024" в Италия. Това са общо около 40 деца от областния център, информира Миглена Георгиева ,..

публикувано на 18.10.24 в 10:00