Пет обществени институции в Бяла Слатина чрез сдружение "Първи юни" получиха подкрепа, за да се справят с пораженията от ураганния вятър и градушка миналото лято. От бедствието на 22 юли в населените места от общината пострадаха много обществени сгради. Сред засегнатите бяха Детска градина "Незабравка" и Професионалната агротехническа гимназия в град Бяла Слатина, филиалът на Детска градина "Детелина" в село Търнак, както и читалището и училището в село Търнава, с които неправителствената организация от години си партнира. Навсякъде щетите вече са отстранени, каза председателят на сдружение "Първи юни" Наталия Фенерска.
"Работим с Фондация "Америка за България" вече повече от десет години. Проведохме един разговор с тях и се взе решение да кандидатстваме за микрогрант, за малко средства, така че да можем бързо да реагираме и да помогнем на тези засегнати институции и партньори, с които работим по други идеи и проекти. Още в началото на август вече имахме финансирането, което ни позволи да сключим договори с две детски градини, две училища и едно читалище на територията на общината и да им предоставим може би не чак толкова голяма сума, но по 3600 лева, които за сметка на това пък стигнаха за закупуването на материали за възстановяване на поне част от щетите, които бяха за десетки хиляди левове."
Благодарение и на осигурените средства, щетите от бедствието вече са отстранени.
"Това, което нас ни радва е, че още почти в началото на учебната година във филиала в село Търнак на Детска градина "Детелина" успяха да направят изцяло нов вход, защото от силния вятър доста беше пострадало това помещение, а там ежедневно децата се посрещат и наистина имаше голяма нужда от това да се направи. На една от другите детски градини оградата беше паднала и най-малкото на външен вид не беше добре, да не говорим за други опасности, които предполагаше това. Трудно, но успяха и там да поръчат, да се изработят материалите, да се постави новата горда, да се боядиса. На читалището в Търнава покривът беше доста пострадал. На една от сградите на училището се беше срутила оградата. Там също я възстановиха. В читалището взеха решение да подменят всички улуци, които бяха стари и компрометирани и допълнително са допринесли за щетите, които се бяха получили. Последната институция, на която помогнахме, е професионалната агротехническа гимназия в града. Там имаха проблем в основната сграда за учебна практика. Беше отнесен и покрив и изпочупени доста керемиди. Те използваха средствата, за да направят ремонт на покрива. Радваме се, че успяхме да помогнем не само да се възстановят някакви щети, а и по някакъв начин да бъдат обезопасени сградите. Радваме се, че успяха и доста хора да участват и да помогнат с доброволен труд за разчистване, след това за монтаж, за изграждане на част от нещата."
Без подкрепата, която са получили от сдружение "Първи юни" и от Общината, от Детска градина "Незабравка" не биха могли да се справят, каза директорът Даниела Нинова.
"Сами, само с персонала нямаше да можем да се справим. Както винаги Община Бяла Слатина ни оказа голяма помощ с техника, с работници за да се почисти двора, да се изкарат дърветата, които бяха изпопадали. Сдружение "Първи юни"- гр. Бяла Слатина, с които имаме дългогодишни приятелски отношения също се отзоваха като ни дариха сумата от 3600 лева за възстановяване на оградата и в момента детската градина може да се похвали с изчистен двор, с нова ограда. Естествено това е радостно както за децата, така и за персонала и за родителите."
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..