Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затруднен е достъпът до лекар за хората в село Чичил

Населеното място е без обществен транспорт, жителите му получават медицинска грижа в общинския център

Снимка: Виктория Топалска

Парламентът прие на първо четене мобилна медицинска помощ да обслужва жителите на селища без личен лекар. Промените в Закона за здравето бяха одобрени със 133 гласа "за" и 36 "въздържали се". С внесените от парламентарната група на "Има такъв народ" изменения се предвижда въвеждането на мобилна медицинска помощ чрез специализирани автомобили за населени места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, а целта на предложението е превенция и навременно лечение на заболявания. 

България и в частност Северозападна България има нужда от медицинска помощ от този тип, коментира за Радио ВИДИН председателят на Районната колегия на общопрактикуващите лекари във Враца д-р Ирена Мазнева, според която промяната ще бъде глътка въздух за българското здравеопазване и най-вече в полза на пациентите.

"Според мен имаме нужда от мобилна помощ, защото сме страна с неголяма територия, но с доста разпръснати населени места. В момента с лекарския съюз обсъждаме успеваемостта на личните лекари да покрият изискуемия минимум за профилактични прегледи и възниква проблемът с някои лекари, че те казват - работя на село, нямаме лаборатория и когато аз настоявам, че дядо Х трябва да си направи едни изследвания, той трябва да хване такси, за да отиде до града, до лаборатория, да даде изследванията, след това на другия ден и да си ги получи, защото дядо Х може да не се справя с телефона си, може да няма интернет, за да си провери онлайн резултатите и така, пациентът, за да си извърши профилактичния преглед, се натоварва финансово с неща, които са извън здравеопазването..."

Редица населени места в страната страдат от липса на лекари. На хората им се налага да пътуват километри, за да стигнат до личния си лекар, други дори нямат такъв. В доста малки села нямат и транспорт, с какъвто да се стигне до лекарски кабинет. Едно от тези места е Чичил. Там няма дори обхват на мобилните оператори. Жителите на селото са 30-ина, а единствено спасение за удовлетворяване на нуждите на хората е кметът Цветомир Дамянов. Преди години в селото е идвал такъв мобилен медицински екип, каза за Радио ВИДИН управникът:
Цветомир Дамянов, кмет на с. Чичил
"Мисля че беше преди две години, звъннаха ми, направих събрание, опитах се да събера всички хора, за да могат да дойдат и да ги прегледат, но беше точно след пандемията и всички стари хора се бяха уплашили да се събират на едно място и само две баби дойдоха да ги прегледат... Сега биха се съгласили, според мен би било много добре да може по някакъв начин да се следи здравословното състояние на старите хора, но според мен е по-добре да не се събират на едно място, а например да ходят по домовете... Те са много плашливи, страх ги е от всичко, повечето живеят сами, като всички стари - притесняват се за всичко... Всеки ден за мен това е задължение, обикалям цялото село, виждам всички хора, питам ги как са, добре ли са, имат ли нужда от нещо и те ми заръчват..."

За жителите на село Чичил ходенето на лекар е трудна работа, изискваща доста усилия. За някои от тях е мираж. Ако някои могат да си позволят да идат до Кула с личен автомобил, то други не са били на преглед от години. 

"Вярно е, имам кола, но ако може в месеца веднъж ли, два пъти ли, да идва. Ще се радваме да има... Последно ноември ходихме в Кула и тогава ни правиха изследвания. На кардиолог. Имаме личен лекар в Кула, по ни е близо. Лекарствата си взимаме от Видин. Налагало се е и до Видин да ходиме, но нашият кмет ни обслужва и сме много доволни... Добре е да има. Нашият кмет е злато. Кажа му, че нямам асперин и той ми носи... Ако не е това момче, ние сме 20-ина - 30 души, така ще си умреме... Във Видин съм била на лекар преди, но преди 20 години съм дошла тук и не съм ходила оттогава. Дори и сега в момента ми е лошо много. Меря си кръвното през няколко минути. Сега е паднало... Ако имаше лекар, можеше да ми каже какво да пия, защото пия едни лекарства от 20 години, имам един вагон, ама няма файда. На 92 години съм, как да ми не е лошо... Да се мащам."

Дали мобилна медицинска помощ ще получават хора като дядо Калоян и баба Станка или пък като баба Вата, чиито лекарства не са сменяни от 20 години, това не може да кажем. Само ви срещнахме с тях, за да се убедите и вие, че някъде, в някои места, привидно забравени от света, има и живи хора, нуждаещи се от лекарска грижа. Лекарска помощ, до която трудно се добират. Или пък до която въобще не стигат. Хората в Чичил разчитат на своя кмет, но някъде, някой, може би няма на кого да разчита и като баба Вата, бърза да се "маща".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Химни на Европейските първенства по футбол в „Музикална зона“

  Евро 2024 започна! Цар Футбол ще властва през следващия месец. Мъжката част от населението, поне в Европа, ще се забавлява, ядосва и пирува със своите футболни любимци, а женската ще трябва да се задоволи с времето между мачовете и почивките ;) Или може би с ритмичните песни, свързани с футбола! Днес в “Музикална зона” ще чуем химните от..

публикувано на 17.06.24 в 09:00

Бог желае всички да сме едно и да наследим неговото Царство

В седма неделя след славното Христово Възкресение, Църквата възпоменава в почит Светите Отци от Първия вселенски събор, състоял се в 325 г.  Преди деня Петдесетница Църквата си припомня за Светите Отци, които отдадоха живота си, за да запазят и съхранят с Божия помощ чистотата на Евангелското учение чисто и неопетнено. Още от първите..

публикувано на 16.06.24 в 08:00

Целенасочени мерки за Северна България планира Програма "Развитие на човешките ресурси"

До 1 милион 245 хиляди лица в България или до всеки пети българин са достигнали мерките по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в програмен период 2014 – 2020 година. 100 000 заети и безработни са преминали обучения, а повече от 115 000 младежи са включени в обучения, заетост и подкрепа от ментор в първата си работа. Осигурен е достъп до..

публикувано на 14.06.24 в 17:45

Внимание! Обявен е пожароопасния сезон

Летните горещини са повод да обърнем внимание на една актуална тема, а именно- пожароопасния сезон. Той се определя официално със заповед на областния управител, и е съобразен с началото на жътвената кампания, каза инспектор Георги Георгиев от Районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението” Видин: "Пожарите започват към края на..

публикувано на 14.06.24 в 16:02

"Убийство в първа класа" разплита трупата на видинския драматичен театър

Криминалната комедия "Убийство в първа класа" е новото премиерно заглавие на Драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин . Поставя я актьорът и режисьор Евгени Будинов, а директорът на театъра Кирил Кирилов влиза в главната роля. И двамата обещават да бъде заплетено и много забавно.  "Наистина има криминале, близо е до роман на Агата..

публикувано на 14.06.24 в 15:55

Във Видин наградиха кръводарители

14 юни е денят, на който светът за 20-и път официално ще отбележи Световния ден на доброволния кръводарител, с цел да насочи вниманието към огромната му значимост, да повиши осведомеността за необходимостта от безопасна кръв и кръвни продукти и разбира се - да благодари на доброволните кръводарители по целия свят за техния незаменим и безценен принос за..

публикувано на 14.06.24 в 13:39

"Не ме напускай" на Дейвид Левитан и Дженифър Нивън

На 25 март 2021 г. Езра Ахърн разбира, че е останал сам. Сестра му – осемнайсетгодишната Беа – е избягала от вкъщи. Отново! Този път обаче е различно. Беа се е постарала да заличи всяка следа от присъствието си в опит да скъса всяка нишка, способна да я препъне в намерението ѝ този път да се отърве завинаги от домашния ад, който майка им и..

публикувано на 14.06.24 в 13:00