Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затруднен е достъпът до лекар за хората в село Чичил

Населеното място е без обществен транспорт, жителите му получават медицинска грижа в общинския център

Снимка: Виктория Топалска

Парламентът прие на първо четене мобилна медицинска помощ да обслужва жителите на селища без личен лекар. Промените в Закона за здравето бяха одобрени със 133 гласа "за" и 36 "въздържали се". С внесените от парламентарната група на "Има такъв народ" изменения се предвижда въвеждането на мобилна медицинска помощ чрез специализирани автомобили за населени места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, а целта на предложението е превенция и навременно лечение на заболявания. 

България и в частност Северозападна България има нужда от медицинска помощ от този тип, коментира за Радио ВИДИН председателят на Районната колегия на общопрактикуващите лекари във Враца д-р Ирена Мазнева, според която промяната ще бъде глътка въздух за българското здравеопазване и най-вече в полза на пациентите.

"Според мен имаме нужда от мобилна помощ, защото сме страна с неголяма територия, но с доста разпръснати населени места. В момента с лекарския съюз обсъждаме успеваемостта на личните лекари да покрият изискуемия минимум за профилактични прегледи и възниква проблемът с някои лекари, че те казват - работя на село, нямаме лаборатория и когато аз настоявам, че дядо Х трябва да си направи едни изследвания, той трябва да хване такси, за да отиде до града, до лаборатория, да даде изследванията, след това на другия ден и да си ги получи, защото дядо Х може да не се справя с телефона си, може да няма интернет, за да си провери онлайн резултатите и така, пациентът, за да си извърши профилактичния преглед, се натоварва финансово с неща, които са извън здравеопазването..."

Редица населени места в страната страдат от липса на лекари. На хората им се налага да пътуват километри, за да стигнат до личния си лекар, други дори нямат такъв. В доста малки села нямат и транспорт, с какъвто да се стигне до лекарски кабинет. Едно от тези места е Чичил. Там няма дори обхват на мобилните оператори. Жителите на селото са 30-ина, а единствено спасение за удовлетворяване на нуждите на хората е кметът Цветомир Дамянов. Преди години в селото е идвал такъв мобилен медицински екип, каза за Радио ВИДИН управникът:
Цветомир Дамянов, кмет на с. Чичил
"Мисля че беше преди две години, звъннаха ми, направих събрание, опитах се да събера всички хора, за да могат да дойдат и да ги прегледат, но беше точно след пандемията и всички стари хора се бяха уплашили да се събират на едно място и само две баби дойдоха да ги прегледат... Сега биха се съгласили, според мен би било много добре да може по някакъв начин да се следи здравословното състояние на старите хора, но според мен е по-добре да не се събират на едно място, а например да ходят по домовете... Те са много плашливи, страх ги е от всичко, повечето живеят сами, като всички стари - притесняват се за всичко... Всеки ден за мен това е задължение, обикалям цялото село, виждам всички хора, питам ги как са, добре ли са, имат ли нужда от нещо и те ми заръчват..."

За жителите на село Чичил ходенето на лекар е трудна работа, изискваща доста усилия. За някои от тях е мираж. Ако някои могат да си позволят да идат до Кула с личен автомобил, то други не са били на преглед от години. 

"Вярно е, имам кола, но ако може в месеца веднъж ли, два пъти ли, да идва. Ще се радваме да има... Последно ноември ходихме в Кула и тогава ни правиха изследвания. На кардиолог. Имаме личен лекар в Кула, по ни е близо. Лекарствата си взимаме от Видин. Налагало се е и до Видин да ходиме, но нашият кмет ни обслужва и сме много доволни... Добре е да има. Нашият кмет е злато. Кажа му, че нямам асперин и той ми носи... Ако не е това момче, ние сме 20-ина - 30 души, така ще си умреме... Във Видин съм била на лекар преди, но преди 20 години съм дошла тук и не съм ходила оттогава. Дори и сега в момента ми е лошо много. Меря си кръвното през няколко минути. Сега е паднало... Ако имаше лекар, можеше да ми каже какво да пия, защото пия едни лекарства от 20 години, имам един вагон, ама няма файда. На 92 години съм, как да ми не е лошо... Да се мащам."

Дали мобилна медицинска помощ ще получават хора като дядо Калоян и баба Станка или пък като баба Вата, чиито лекарства не са сменяни от 20 години, това не може да кажем. Само ви срещнахме с тях, за да се убедите и вие, че някъде, в някои места, привидно забравени от света, има и живи хора, нуждаещи се от лекарска грижа. Лекарска помощ, до която трудно се добират. Или пък до която въобще не стигат. Хората в Чичил разчитат на своя кмет, но някъде, някой, може би няма на кого да разчита и като баба Вата, бърза да се "маща".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30