Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Кирова предлага решение на проблема с липсата на лекари в областните болници

Предложението на зам.-председателя на Народното събрание е медици от доболничната помощ да получават финансов стимул, за да дават дежурства и в болнични заведения

Росица Кирова, заместник-председател на Народното събрание
Снимка: Радио Видин

Заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова има предложение за законодателна промяна, която цели да помогне за преодоляване на проблема с липсата на медицински персонал в областни болници в региони като Видин и Враца. В основата е идеята да се въведат определени стимули за лекари, работещи на територията на съответната област, за да дават дежурства и в болницата, обясни Росица Кирова:

"Ние имаме достатъчно лекари, но не са достатъчно тези, които искат да работят в здравното заведение, във видинската болница... Видинската болница има страшен проблем, защото възрастовата граница на онези, които работят там, продължава да расте, няма постъпващи млади хора. Това, върху което трябва да се мисли, е една дълбока реформа в сферата на здравеопазването... Трябва да помислим за това как всички, които упражняват лекарската професия на територията на областта, а те са много, но го правят в частни кабинети и не се занимават с болничното лечение, всички те биха могли в рамките на пет дни месечно да имат договор с видинската болница да упражняват там професията. Срещу което парите, които получават от Здравна каса за нас, пациентите, да бъдат индексирани и да бъдат повече от стандартната сума - по този начин няма принуда, има стимул."

Подобна мярка предполага сериозна законодателна промяна, посочи Росица Кирова. Тя допълни, че е обсъждала тази идея и с финансисти, сред които Владислав Горанов, както и с председателя на здравната комисия в парламента д-р Костадин Ангелов. Заместник-председателят на Народното събрание уточни, че подобна законодателна инициатива изисква внимателно обмисляне и широк обществен дебат:

"Много по-широкомащабни трябва да бъдат действията, за да се стигне до една такава законодателна промяна. И може би ще има голяма съпротива от лекарската гилдия, защото е много по-удобно да работиш само в кабинета си и да нямаш този ангажимент... Много е сложен проблемът, защото той засяга и морални казуси, засяга и, разбира се, доста сериозно законодателно обмисляне как точно това да се направи, за да може това наистина да функционира. Има и начин на принуда - може просто да се намали с процент: като не искате да полагате този труд пет дена в месеца, при определен график, разбира се, и създадена организация, парите, които взимате за пациент по Здравна каса могат просто да бъдат намалени... И тогава лекарят сам преценява - в зависимост от собствената си практика и специалността, която практикува. И тук трябва да намерим баланса как това да се случва... Това е предложение, което съм направила преди може би четири или пет месеца и което започна да се обсъжда. Сега изследваме всички варианти за това какво ще каже законодателството, какво казва европейската практика, как би се отразило на системата. След това ще започнат едни обществени обсъждания сред самите медици... И не е само някаква частична мярка, която да реши само проблема на Видин - това ще реши, като предложение, проблемите на доста градове, но едновременно с това ще засегне още повече хора, които ще трябва да бъдат изслушани... Процесът е дълъг, но в рамките на една работна година, две или три пленарни сесии, при отделено достатъчно време и внимание и разбира се, отзивчивост от професионалните организации, това би могло да породи някаква законодателна инициатива."

Росица Кирова обяви, че продължава и даването на стипендии на хора, които да се обучават в Русенски университет "Ангел Кънчев" в специалност "Здравни грижи" срещу ангажимент след това да се върнат и да работят във видинската болница. Тя напомни, че освен това записалите се студенти могат да ползват безплатно общежитие, както и са освободени от заплащане на семестриална такса и могат да получават и стипендия за успех. Заместник-председателят на Народното събрание изрази съжаление, че през миналата година не е имало желаещи да се възползват от тази възможност, която не е насочена само към сега завършващи, но и към всички, които по една или друга причина не са могли да завършат висше образование, а единственото, което трябва да направят, е да издържат необходимия приемен изпит, а след завършване имат задължението за срок от пет години да работят във видинската болница:

"За съжаление, имам не особено добър опит в това отношение. Оказа се, че просто няма достатъчно желаещи и по-точно - част от жените, които се записаха и спечелиха първата стипендия, се оказа, че поради семейни или други причини казват: "Аз бих прекъснала образованието си". А смисълът тук е наистина да могат да завършат, защото така ще подобрят и собствения си живот, така ще подобрим и картината със здравните кадри в региона. Аз продължавам да работя в това отношение, правя кампании, с които да популяризирам това нещо, говорим, пишем в социалните медии. Сега ще потърся отново помощта на инспектората по образованието, срещам се и с кметовете на населените места и разговарям с тях, защото тяхна е грижа и функцията, като принципал в случая на по-голямата част от общинските училища, които дават тези деца, да популяризират и да говорят сред тях. Тази инициатива, популяризирана пред децата и пред родителите на една родителска среща, може да събуди интерес в някой, който има желанието да се възползва от този материален стимул, за да може да завърши образование. Образование, което след това му гарантира работа..."

Стипендията включва предоставяне на месечна сума за срока на обучението, която в момента е в размер на около 350 лева, обясни Росица Кирова. Тя допълни, че продължава да вижда смисъл в даването на такава стипендия и затова не се отказва от инициативата. Според нея обаче, за да се реализира замисълът - а именно да се подпомогне болницата за справяне с кадровата криза, е нужна и по-голяма обществена ангажираност, включително от институциите и сред самата медицинска общност във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04