Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живущи на видинска улица са без тротоар над 50 години


Жители на видинския квартал "Крум Бъчваров", живущи на улица "Ильо Войвода" с подписка и молба към кмета и Общинския съвет искат да им бъде направен тротоар. 

В молбата те обясняват, че на улицата са 10 къщи, като обитателите им са предимно възрастни хора, на които им е трудно да се придвижват без тротоар. Асфалт е положен преди 2-3 години и оттогава движението на коли там е много по-интензивно. Това крие риск за пешеходците, които са принудени да излизат на платното, поради липсата на тротоар. Обособено място за тротоарната настилка има, но е на ниво пръст, от която расте трева, става кално, има и остатъци от корени на дървета, дънери. На места собствениците са слагали плочки, други са асфалтирали. Неравният терен още повече затруднява преминаването, за майка с количка и хора с увреждания е невъзможно, а за възрастните е и опасно. Разговаряхме с инициаторката на подписката Искра Иванова, която живее над 50 години на тази улица.
 
"Проблемът е, че нямаме тротоар и никога не сме имали. Уличката е около 300 метра. Асфалтът го правиха на улицата, няма спор. Десетина къщи сме, не сме кой знае колко. Аз съм тук от 1970 година. Стъпваме в калта, като започне да вали. Ходихме лично с 3 жени при предишния кмет, обяснихме му, но така си остана. Не ни се обръща никакво внимание. Има и много деца. Почти всички покрай блока си направиха с цимент отпред, явно си имат пари хората и си направиха, а ние къщите така останахме, защото сме по-бедни и нямаме пари. Цяло лято има трева, всеки се е навел и дърпа, които могат пръскат, комари има. Къщите са ни лична собственост, а тротоарите са към Общината, те не са наши."

Пешеходната зона на улицата, каквато е в момента, не се ползва нито от възрастните, нито от  децата, които излизат да играят на вън. Стела Меченова, която е майка на момиченце, от малка живее там.

"Къщата е на мои баба и дядо, построена с роднини. Откакто се помня не е имала тротоар, нито от едната, нито от другата страна. За първи път помня асфалтирането, което се случи наскоро. Пред всяка една къща всеки се опитва по някакъв начин да обособи тротоар, на някои места няма, останала е само почва, растения. На други места са си сложили плочки, изляли са цимент или асфалт, но има нужда. Минават деца откъдето могат, между колите, по почвата, някой път е кално. Майки с колички много рядко минават оттук, защото трябва да минават по улицата. Имаме много възрастни хора и деца, когато излязат да играят и минава кола бързат да се скрият където могат. Възрастните ги е страх да се движат по улицата, защото откакто я асфалтираха, стана много хубава и я ползват за състезателна писта, което пък поражда нуждата от "легнали полицаи"."

Молбата на гражданите беше разгледана на заседание на постоянните комисии на Общинския съвет. Искането на хората коментира заместник-кметът по устройство на територията и развитие на инфраструктурата в Община Видин Найден Йонов:

"За въпросната улица "Ильо Войвода" - разглежда се от комисия. Аз ще предложа на въпросната комисия да бъде съставена работна група, която да посети на място въпросната улица. Да установи дейността, която трябва да се извърши по въпросното трасе. След което ще излезем със становище, в което ще е заявено най-вероятно срокове, суми, количества и СМР-та. Във въпросното становище ще бъде упоменато дали може да се включи в разходите за въпросната година на Общината или ще се търси странично финансиране... Със сигурност, "да" или "не" ще кажа, като посетим на място. Само да вмъкна за вашите слушатели да е ясно, че финансирането на такива извънредни ремонти в Община Видин имат последователност. Не можем да решим от днес за утре финансирането и ремонтирането на каквато и да е в общината. Искам да кажа просто, че има ред, процедура, която отнема период от време."

Старши експертът по "Улична и пътна мрежа" в общинската администрация Денислав Стаменов обясни каква е процедурата за гражданските молби относно инфраструктурата в общината:

"Като цяло процедурата е следната - г-н кметът на община Видин трябва да спусне заповед, с която да назначи комисия от експерти. И вече тази комисия определя съответно обхвата на дейностите. Някаква приблизителна или точна количествено-стойностна сметка се прави по дадения проблем. Това нещо се прокарва при актуализация на бюджета като предложение за допълнително финансиране. Ако се гласува към Общински съвет към Община Видин и се одобри, съответно се осъществяват необходимите СМР-та... Най-оптимистичните възгледи са на следващата актуализация на бюджета, която може би ще се осъществи около април-май месец."  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16