Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Добрев, кмет на община Оряхово - здраво свързан със земята и хората

11
Снимка: личен архив

В днешното издание на "Калейдоскоп" ще поставим фокуса върху един от дългогодишните кметове в българския  Северозапад - Росен Добрев, кмет на община Оряхово. Много хора го познават като сърцат човек, с благородна душа, който работи за добруването и подобряването на благосъстоянието на хората от общината.
Наскоро Росен Добрев навърши 50 години, една зряла възраст, в която човек може да погледне назад и да си каже, ето това направих, а това не успях. Удовлетворен съм или пък не съм. Какво бих искал да направя и как да продължа живота си?
Росен Добрев е роден на 28 януари 1974 година, в Оряхово, но детските му години са свързани със село  Селановци, където е живее до 8. клас. Учи в основното училище в Селановци. Като дете е доста буен и палав, непокорен. Успехът му в училище е отличен, но учителите винаги  се оплаквали от дисциплината му. 


Средното си образование завършва в Техникума за ядрена енергетика в Козлодуй. Тук претърпява трансформация - от буен и палав се превръща в отговорен и сериозен ученик, повишава си успеха и си подобрява дисциплината. Литературата е любимият му предмет. След завършване на средното си образование Кандидатства във Висш селскостопански институт в Пловдив, специалност Агрономство.  студентските му години са изключително успешни, и той ги определя като най-щастливият период от живота си, създава семейство,  запознава се с  жената на живота си Ралица, ражда се и първата им дъщеря, през 1997 година. След като отбива  военната си служба през 1999 година започва работа като агроном в земеделска кооперация в Селановци. Сблъсква се с голям обем на работа  и със сериозни  отговорности. Спомня си, че голяма помощ с ценни съвети и подкрепа е получил от председателя  Митко Петков, на когото и днес е благодарен. 
Земята се оказва неговата позната и близка територия, и тук показва качествата си на организатор и на отговорен човек. Още след първата година става заместник-председател на кооперацията. Продължава и със свой бизнес. Създава фирма с приятеля си Ивайло Иванов и започват да обработват земя, да купуват техника и да се впускат в нови начинания. Прави опити за отглеждане на зеленчуци, този свой период го определя не като труден, а като важен и щастлив период, защото тогава разбира, че, ако си достатъчно упорит и последователен, резултатите няма да закъснеят. През този период натрупва и много ценен опит като земеделец и организатор. 

През 2011 година се включва в предизборната кампания за кмет, получава първото доверие от своите съграждани. "Първото доверие получих, когато хората си дадоха земята в моята кооперация преди това. То беше нещо подобно, когато станах кмет, пак бях кандидат за доверие. И в първия мандат то се дава на кредит, защото хората не ме познават, не знаят каква ми е ценностната система, какъв човек съм, какви решения бих взел, споделя Росен Добрев.

Като важен приоритет в работата си като кмет определя трите стълба - спорт, образование, култура. Спортът за деца е изведен на първо място в общината, като приоритет и като финанси, и като лично отношение , това е важно за развитието на децата спортните клубове - да бъдат обгрижвани и да усетят отношение към тях. 


Самият той тренира заедно с децата, присъства по време на техните тренировки, подкрепя ги със своето присъствие, представя им спорта като интересна дисциплина, опитва се да им бъде модел на подражание, учи ги на дисциплина, на приятелство, поемане на отговорност. 
Отдаден е на работата си, отговорен и всеотдаен и може би затова рядко ходи на почивка със семейството си, предпочита да си бъде у дома, сред близките си. 
Хобито му в момента е отглеждане на пощенски гълъби, които се включват в състезания. Много време прекарва със своите гълъби, за да успее да разбере характера им, да ги подтикне да станат победители, да летят и да се връщат. 



Росен Добрев споделя, че обича честността, точността, не понася нахалството и наглостта. Надява се да има още много внуци, на които да се радва. Рая е първата му  внучка, която е дъщеря на голямата му дъщеря Светослава и зет му Петър, опитва се да бъде добър пример за нея. 

ЗЕМЯТА
"Връзката ми със земята я има винаги, тя никога не може да се загуби. Когато идеш на полето има едно специално ухание, мирис, той е проникнал дълбоко в мозъка ми, в съзнанието ми, не може да бъде изтрито никога. Има нещо магично, когато си в полето, неописуемо е, много е различно. Никога не съм мислил, че някога ще се занимавам с администрация, тогава си бях щастлив да си бъда там просто и това ми носеше пълно удовлетворение."




КМЕТУВАНЕТО
 "Аз не мисля, че това, което сме  направили чисто инфраструктурно е много важно. Виждам кметове, които залагат на силен пиар за това какво са направили. Аз знам, че хората  виждат това, което е направено и ако то наистина е добре направено, те го знаят, че е направено от общината... Горд съм, че никога не си позволих да купувам гласове, аз съм кмет, който в края на изборния ден не си знае резултата, имам предположения, имам някаква нагласа, но така или иначе всичко при нас като екип се случва на място - получаваме или не доверие. Подхождаме честно към изборите. Сега би трябвало да съм по-уверен. При всички положения имам ясно изградена ценностна система и ясно изградени вътрешни правила, при които действам. Опитвам се да вниквам във всяка ситуация, не само от лична позиция, но да има и страничен поглед, и винаги съм принципен в решенията. Аз сравнително много лесно вземам решения, това ми е заложено отвътре. Когато видя проблем, на петата секунда знам кое е решението, много рядко ми се случва да се двоумя за неща, много рядко. 

Оказва се, че имам прадядо, който е бил няколко мандата кмет на Селановци - Пешо Ганов - несменяем."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00