Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте броят на браковете в Северозапада



Расте броят на сключените бракове в Северозападна България за изминалата 2023 година. В Монтана 161 двойки са се врекли във вярност, с 12 повече от 2022-ра, съобщи Венка Дикова, директор "Обреден дом" - Монтана. Най-възрастната двойка, сключила граждански брак в града през миналата година е на общо 112 години. Най-младите са били както и във Видин, на 18 години. 

"Запазва се тенденцията за изнесените ритуали, които са 36 броя, а останалите 24 двойки са си сключили традиционно гражданския брак с ритуали в обредната зала, която се намира в Младежкия дом. В сравнение с 2022 година, тук имаме увеличение на делничните бракове - това са двойки, които идват скромно, сключват граждански брак с кратък ритуал."

60 от браковете в Монтана са били събота и неделя, като средната възраст на двойките е около 30 години, каза още Венка Дикова. 

"Моите наблюдения, понеже ние пишем и годините на младоженците, са че тези бракове, които се сключват в почивните дни, организират сватбени тържества за сватбения си ден, те са средно около 30-годишни... През седмицата сключват брак много млади хора, като в най-младата двойка, която е сключила брак през седмицата и двамата са на по 18 години. Най-възрастната е на общо 112 години. Мъжът е бил на 68 години, жената е на 44 години."

Четири са международните сватби през миналата година в Монтана. Жители на Албания, Румъния, Тайван и Тайланд са си взели, както се казва, българи. Тази година първата международна сватба е между индиец и българка. 

Във Враца по подразбиране са сключени и най-много бракове през изминалата година в сравнение с Монтана и Видин. Въпреки това само там няма желаещи да се бракосъчетаят на 14 февруари. 230 двойки са си казали заветното "да" през изминалата година в града под Околчица. По данни от общинското предприятие "Обредни дейности", 460-те млади хора са ползвали част от услугите, които се предлагат във Враца. Няма и кандидати да се оженят и на 29 февруари - тъй като годината е високосна има и такава дата, която предизвиква интереса на любителите на нумерологията.

В сравнение с предходната 2022 г. има сериозен ръст на желаещите да се оженят, показват данните на Националния статистически институт. Според официалната статистика през 2022-а в града под Околчица са били сключени 149 граждански брака, което е 81 по-малко от 2023-а.

В област Враца иначе са създадени 390 нови семейства. Най-много от сключените бракове са на територията на община Враца - 149, следвана от община Козлодуй - 66, а най-малко са в общините Роман (8) и Борован - 5. Коефициентът на брачност за област Враца през 2022 г. намалява с 0.2 процентни пункта, като достига до 2.6‰ (за страната е 4.0‰), и е най-нисък в страната.

През 2023 година в община Видин пък граждански брак са сключили 183 двойки. Общата възраст на най-младата двойка е 36 години (и двамата съпрузи са на 18 години), а на най-възрастната - 167 години (жената е на 84, а мъжът - на 83 години). В Деня на виното и любовта - 14 февруари, брачни халки ще поставят 3 двойки. 

Дани и Сашо са една от двойките, сключили брак през изминалата година във Видин и си казват "да" в навечерието на рождения ден на булката.

"Ние работим в София, където няма възможност да се направи истинско бракосъчетание извън Общината, което е още един плюс за Видин. Градът си е приказен отвсякъде погледнато, това е... Това е нещо, което ти се случва един път в живота и си заслужава абсолютно всичко, защото в деня, събирайки се с всички приятели и роднини, изпитвайки тази емоция с тях, остава спомен за цял живот. Аз бих казала, всеки, който иска да прекара живота си с половинката си, да не се съмнява да предложи брак" - каза за Радио ВИДИН Дани.

За да се получи едно тържество, трябва в организацията да участва и младоженецът, категоричен е Сашо. Така задълженията се разпределят по равно и нито един от ангажираните с тях хора не бива затормозен за сметка на друг. 

"Всичко, което можеше да се направи от моя гледна точка, съм го направил и съм помагал с нещата, които Дани е имала като идеи. Това беше процес, който смятам, че успяхме заедно да измислим и да осъществим... Доброто планиране на това, какво искаш да направиш и това да знаеш какво точно искаш е доста важно... Ако могат хората, възможно най-бързо да предлагат на приятелките си..." - посъветва Сашо. 




*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комисар Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20