Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гери от Враца - едно от децата с жълта панделка

Колаж: Радио ВИДИН
Снимка: архив

Гери е едно от момиченцата, на които вместо да закичат панделка на косите, ги режат. След това отново им закичат панделка, но този път златна. Символ на децата, страдащи от онкологични заболявания. Тя е едва на 13, когато се сблъсква с диагнозата "остеосарком", който засяга костната ѝ система. В най-сладките години на детството си, тя губи единия си крак, а в замяна получава десетки изпитания, през които трябва да премине. Само на един. Дълго с баща ѝ събират пари за протеза, която да улесни нейното движение, а към момента тя е вече факт. Неочакван, неудобен, наболяващ, но дълго чакан факт. 

"Една седмица бяхме в протезния център и ми показваха как да ходя, да сядам и после ми казаха, че две седмици ще се упражнявам вкъщи, за да мога да свикна. Самото място да свикне на натоварването, защото досега не е имало такова натоварване, да може да свикне и да няма болка... Хубаво е, да... Изисква търпение, упоритост и упражнения. Без тях няма как да стане. На моменти може да ти се струва, че не се получава, но изисква време, няма как да стане от днес за утре."

Гери е едно от децата, които животът учи на всичко. Едно от децата, за които днешният ден е специален, защото се сещат за тях. За това, че са болни, нуждаещи се и борещи се. И както всички деца, не знаят точно какво ще се случи с тях, вярвайки, че всичко ще отмине така, както е дошло - бързо и безболезнено. Истината обаче никога не се припокрива с детските очаквания.

"Доста малка бях тогава. Първоначално не очаквах, че толкова много години ще продължавам така. По-кратко мислех, че ще бъде... Това са неприятни спомени, на болка от това, че си далеч от приятели, близки... Не е лесно."

Гери определя себе си като позитивен и намиращ надежда човек. И успява да бъде. Почти винаги.

"На моменти не се получава, но се старая да гледам по-позитивно... Има моменти, в които губя надежда. Вече дори чакам трети-четвърти ден докторът да ми каже, че ще си тръгна, но и аз не знам дали ще си тръгна още от болницата. Но важното е да са добри резултатите, пък ще потърпим още малко... Не трябва да се отказват хората да търсят надеждата. Трябва да се борят, да видят надежда, дори когато не се вижда, дори когато ти се струва вече, че няма накъде и не се получават нещата, винаги има надежда. Дори и в най-лошите ситуации може да се намери нещо хубаво... Може би сам трябва да потърсиш надеждата. Като излезеш навън, сутрин, като се събудиш, да погледнеш слънцето, дори то може да ти даде надежда - всяко малко нещо, малките неща."

Едно от децата на България, страдащи от онкологично заболяване. Това е Гергана Петрова. Гери, която и днес е в болница, и днес продължава да се лекува, и днес търси надежда, и днес се е учила да ходи. И не ѝ е за пръв път. Но не спира да се усмихва и да вярва в надеждата. И не само, че вярва в нея, но не спира да я търси - в хората, в природата, във всичко наоколо. Търси я, дори когато не вярва, че ще я намери. Защото надеждата умирала последна. И докато още я има, ще го има и животът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15