Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Граждански организации с призив да се ускори прилагането на Закона за защита от домашното насилие

Снимка: Радио Видин

35 граждански организации, обединени в Коалиция "Заедно срещу насилието", призоваха министър-председателя акад. Николай Денков, вицепремиера Мария Габриел, както и министри от кабинета, да ускорят прилагането на приетия миналата година Закон за защита от домашното насилие. В открито писмо те критикуват бавното и неефективно прилагане на промените в Закона, които бяха приети през лятото на миналата година. В писмото се посочва, че на българските институции е даден достатъчно дълъг период - цели 6 месеца, за да могат отговорните министерства, държавни органи да се подготвят и да съобразят организацията на дейността си с промените в закона. От шестте месеца на приемането не се изпълнени онези действия, които се изискват, за да може Законът пълноценно да влезе в сила от 01.01.2024-та година, коментира Катя Кръстанова, координатор "Връзки с обществеността" във фондация Асоциация "Анимус". По думите ѝ все още не е актуализиран Правилникът за прилагане на Закон за защита от домашното насилие, а Националният съвет за борба с домашното насилие е сформиран едва наскоро.

"Изобщо не е готова Наредбата за оценка на риска за съдии, което е изключително важно, за да се постановяват адекватни мерки за защита, съответно съдът да може да се ориентира по-добре. Много са нещата, които не са направени, а трябваше да бъдат направени през тези шест месеца."

 Катя Кръстанова изброи и предизвикателствата, с които трябва да се справи Националният съвет по превенция и защита от домашно насилие.

"На първо място трябва да се създаде и да се приеме Националната информационна система за домашно насилие, която да съдържа всички данни от полиция, съд и прокуратура за случаи на домашно насилие, за да могат да се синхронизират действията при случай на домашно насилие. Също така Националният съвет трябва да уреди въпроса със създаването на Национална телефонна линия, която да е към Националния съвет. Към момента Националната линия е оперирана от нас (фондация Асоциация "Анимус"), създадена е от нас  и се финансира от Министерство на правосъдието, но все пак линията трябва да е държавна и да се координира и да се наблюдава от такъв солиден орган, какъвто би бил Националният съвет за борба с домашното насилие. Трябва да се създадат услуги и да се уточни алгоритъмът, по който ще се изпълняват услугите за домашно насилие, съответно трябва да се създадат организации за да могат да бъдат финансирани проектите за услуги и за превенция на домашно насилие, които досега бяха в Министерството на правосъдието. Сега ще са към този Национален съвет. Въобще много работа го чака този Национален съвет."

Една от задачите на Националния съвет за борба с домашното насилие е да се развие обществена нетърпимост към подобни явления.

Продължава да се обслужва денонощно Националната гореща телефонна линия към Асоциация "Анимус" 0800 1 86 76, която осигурява помощ за пострадали от домашно насилие и трафик на хора, припомни Катя Кръстанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00