Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще станат ли проблемите на незрящите хора видими за обществото

Снимка: БГНЕС

Част от обществото не разбира проблемите на незрящите, коментира Илияна Киркова, председател на Териториалната организация на Съюза на слепите във Враца. По думите ѝ достъпността за хората с нарушено зрение зависи от техните потребности и мобилност. Има стремеж градската среда да се приспособява така че да улесни хората с бял бастун, но не липсват и ситуации, които по-скоро биха могли да ги затруднят.  Специалната настилка в пешеходните зони може да ориентира незрящите, но зависи как е положена. 

"Водещите линии на тротоарите, където ги има, те водят винаги до някой пътен знак, стълб или нещо, което е опасно. По европейския закон за достъпност линиите за придвижване на незрящи трябва да бъдат на отстояние 40 см. от двете страни, безопасно да се преминава. За съжаление в България това не се спазва в повечето случаи. Твърде често проектите са така направени, че просто ги има нещата, но те не са на правилното място."

Светофарите със звуков сигнал звучат по един и същ начин, без значение какъв е цветът за пресичане, което също обърква незрящите. 

Според Илияна Киркова, дори незрящи, които могат да са самостоятелни, когато се нуждаят от административна услуга, трябва да са с придружител, на когото имат доверие, че е попълнил каквото трябва.

"Тук независимост на този етап няма. Разбира се, има места, на които служителите попълват и няма проблем, но има места, в които не могат дори едно име да ти напишат."

Работни места за незрящи в големите градове обикновено се разкриват само по програми за заетост, срещу минимално възнаграждение. 

"Много рядко има работодатели, които наемат напълно незрящи. За всяко работно място трябва да се чудим как да достигнем нечие сърце, за да се разбере, е този човек може да работи."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44