Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще станат ли проблемите на незрящите хора видими за обществото

Снимка: БГНЕС

Част от обществото не разбира проблемите на незрящите, коментира Илияна Киркова, председател на Териториалната организация на Съюза на слепите във Враца. По думите ѝ достъпността за хората с нарушено зрение зависи от техните потребности и мобилност. Има стремеж градската среда да се приспособява така че да улесни хората с бял бастун, но не липсват и ситуации, които по-скоро биха могли да ги затруднят.  Специалната настилка в пешеходните зони може да ориентира незрящите, но зависи как е положена. 

"Водещите линии на тротоарите, където ги има, те водят винаги до някой пътен знак, стълб или нещо, което е опасно. По европейския закон за достъпност линиите за придвижване на незрящи трябва да бъдат на отстояние 40 см. от двете страни, безопасно да се преминава. За съжаление в България това не се спазва в повечето случаи. Твърде често проектите са така направени, че просто ги има нещата, но те не са на правилното място."

Светофарите със звуков сигнал звучат по един и същ начин, без значение какъв е цветът за пресичане, което също обърква незрящите. 

Според Илияна Киркова, дори незрящи, които могат да са самостоятелни, когато се нуждаят от административна услуга, трябва да са с придружител, на когото имат доверие, че е попълнил каквото трябва.

"Тук независимост на този етап няма. Разбира се, има места, на които служителите попълват и няма проблем, но има места, в които не могат дори едно име да ти напишат."

Работни места за незрящи в големите градове обикновено се разкриват само по програми за заетост, срещу минимално възнаграждение. 

"Много рядко има работодатели, които наемат напълно незрящи. За всяко работно място трябва да се чудим как да достигнем нечие сърце, за да се разбере, е този човек може да работи."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00