Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще станат ли проблемите на незрящите хора видими за обществото

Снимка: БГНЕС

Част от обществото не разбира проблемите на незрящите, коментира Илияна Киркова, председател на Териториалната организация на Съюза на слепите във Враца. По думите ѝ достъпността за хората с нарушено зрение зависи от техните потребности и мобилност. Има стремеж градската среда да се приспособява така че да улесни хората с бял бастун, но не липсват и ситуации, които по-скоро биха могли да ги затруднят.  Специалната настилка в пешеходните зони може да ориентира незрящите, но зависи как е положена. 

"Водещите линии на тротоарите, където ги има, те водят винаги до някой пътен знак, стълб или нещо, което е опасно. По европейския закон за достъпност линиите за придвижване на незрящи трябва да бъдат на отстояние 40 см. от двете страни, безопасно да се преминава. За съжаление в България това не се спазва в повечето случаи. Твърде често проектите са така направени, че просто ги има нещата, но те не са на правилното място."

Светофарите със звуков сигнал звучат по един и същ начин, без значение какъв е цветът за пресичане, което също обърква незрящите. 

Според Илияна Киркова, дори незрящи, които могат да са самостоятелни, когато се нуждаят от административна услуга, трябва да са с придружител, на когото имат доверие, че е попълнил каквото трябва.

"Тук независимост на този етап няма. Разбира се, има места, на които служителите попълват и няма проблем, но има места, в които не могат дори едно име да ти напишат."

Работни места за незрящи в големите градове обикновено се разкриват само по програми за заетост, срещу минимално възнаграждение. 

"Много рядко има работодатели, които наемат напълно незрящи. За всяко работно място трябва да се чудим как да достигнем нечие сърце, за да се разбере, е този човек може да работи."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05