Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата с опит да насърчи дуалното обучение

Кристиян Цветков, инженер "Производство" във видинско предприятие
Снимка: Радио Видин

Очаква се изменението, въведено в Закона за професионалното образование и обучение по настояване на Министерството на образованието и науката, да насърчи повече работодатели да се включат в дуалната система на обучение. Ще се оправдае ли обаче това очакване?

Според Кристиян Цветков, инженер "Производство" в завода на "Технически компоненти България" във Видин, на което му предстои скоро да удвои своето производство, дуалното обучение тепърва ще разкрива своя потенциал, а мярката, която предстои да влезе в сила, ще допринесе за повишаване на интереса. В момента в компанията, която той представлява, по дуалната форма на обучение работят ученици от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" в град Видин. Новата мярка би означавала 80-100 лева по-малко разходи на ученик на месец, като за тази фирма специално спестяването на този разход не играе решаваща роля относно приема на ученици от дуална форма на обучение. За някои работодатели обаче поемането на осигуровките от държавата може да наклони везните в полза на приемането на ученици на работа, посочи Кристиян Цветков

"80-100 лева определено означава един процент разход за едно малко предприятие, така че определено това би било стимулиращо за такива предприятия да предприемат такава стъпка и определено ще е един плюс към дуалната форма на обучение като проект."

Той обясни, че до момента и заплатата на работещите ученици и осигуровките са били за сметка на работодателя: 

"Има законов минимум, който предприятието трябва да изпълни като заплащане за определен час. Ние надхвърляме този праг... Учениците работят седем часа на ден, като в зависимост от това дали са единайсети или дванайсети клас имат различен брой часове, които трябва да изпълнят за учебната година. Затова учениците от единайсети клас два дни от седмицата са на работа, като тези от дванайсети клас са три дни..."

Кристиян Цветков обясни, че са предприятието отваря врати за ученици по линия на дуалната форма на обучение, защото се работи с визия за бъдещето: 

"По тази причина ученици, които са в дуална форма на обучение в специалности като "Електроника", "компютърна техника" и други подобни се гледа като на наши бъдещи служители. Нашата мисия е тези деца постепенно да бъдат интегрирани в екипа и работната обстановка като затова спомага именно този тип дуална форма на обучение, което ще рече, че освен да работят, но и учат, като двете неща са разпределени и не натоварват учениците... Така по време на двугодишно обучение чрез работа те могат плавно да се подготвят за различни позиции във фирмата... Като ето го тук положителния принос. По този повод вече имаме плодове на усилията си, вложени в изминалата година и половина в първия випуск, който е в дуална форма на обучение все още при нас - налице са желания на ученици да продължат да работят преди и след завършване на своето средно образование... По отношение на останалите компании може би ги спира, казвам може би - не съм запознат в детайли, но може би ги спира фактът, че все пак те са ученици, че все пак на тях трябва да им се обърне малко повече внимание, че трябва да има човек, който малко или много да ги нагледа, да ги въведе в работния процес, което пак е един вид разход за тези компании..."

Кристиян Цветков обаче посочи, че се забелязва положителна тенденция - на срещи, организирани по повод дуалното обучение, все повече местни фирми проявяват интерес. 

Дванайсет са учениците от първия випуск на дуално обучение в предприятието, на които им предстои през тази година да завършат средното си образование. През миналата година към тях се присъединяват още тринайсет младежи в единайсети клас. А плановете са учениците, приети на работа по дуалната форма на обучение да се увеличават през следващите години, като през 2027 година техният брой да е вече 37, обясни Кристиян Цветков. Според него дуалното обучение е от полза не само на работодателите, които по този начин могат да привлекат нови кадри, но и за самите младежи, които пък трупат знания и умения.

Като положителна стъпка определи председателят на Стопанската камара в Монтана Мая Григорова решението на правителството да отпадне осигурителната тежест за работодателите, наели на работа ученици по дуалната форма на обучение: 

"Това са ученици, които влизат на работа във фирмите без никаква практическа подготовка... Фирмите съответно трябва да плащат минимум минималната работна заплата за отработеното време през месеца, което е непосилно едно дете да си заработва реално... Досега беше и работната заплата трябва да му се осигури, и осигуровките съответно. Сега поне ни облекчават от гледна точка на това, че държавата ще поеме плащането на осигуровките на тези деца... Но може да се вземе опита на Германия. В Германия държавата поема минималната заплата и осигуровките за някакъв период от време на това дуално обучение, докато децата реално се научат и придобият навиците, които се изискват за определена специалност. Докато тук тежестта пада върху работодателите..."

В края на 2023 г. Консултативният съвет за професионално образование и обучение към Министерството на образованието и науката прие Стратегическа визия за развитие на дуалното професионално образование и обучение в България до 2030 година и план за изпълнението. В момента работна група подготвя предложения за промени в наредбата за условията и реда за провеждане на обучение чрез работа и прави анализ на всички свързани нормативни документи, които се нуждаят от промяна с цел подкрепа и улесняване на процеса на дуално обучение, информираха през януари от образователното ведомство. Промените ще бъдат насочени към създаване на възможности за гъвкава промяна във формите на обучение между дуална и дневна, промени в правилата за прием на ученици в дуална система на обучение, синхронизиране на учебните планове с оглед улесняване на проходимостта, насърчаване на блоковото обучение и отразяване на сезонността при някои видове професии, подкрепа на водещата роля на бизнеса в целия процес и много други, уточниха от Министерството на образованието и науката. И поеха ангажимент съвместно с всички институции, имащи отношение към процесите на реализиране на дуалното обучение - Главна инспекция по труда, Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт, да бъдат изготвени типови бланки, насоки и указания, които да улесняват работодателите и училищата при прилагане на нормативната уредба и да намалят административната тежест.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кога ще заработи Социалният план за климата

България в момента е в процес на финализиране на Социалния план за климата. Страната ни ще внесе в Европейската комисия  втори вариант на социалния план за климата, това стана ясно след среща с експерти на FFW-България и Хабитат България, която е част от проект "BioJust". Проектът експериментира с евентуално приложение на общинско ниво с частични..

публикувано на 27.11.25 в 14:53

Мотористи закриват сезона с импровизирана среща във Видин

На 29 ноември, събота, във Видин ще се проведе мотосреща на открито. Организатор на инициативата е Георги Георгиев , представител на "Bulgarian Adventure Group" /BAG/ - мото група за любители на приключенията на две колела. Идеята е непретенциозна - да се съберат всички фенове на мотори, независимо от това дали са "свободни ездачи" или членуват в..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Болницата в Лом очаква своите нови библиотечни пространства

Над 250 книги ще бъдат дарени на МБАЛ "Свети Николай Чудотворец" в Лом утре, 28 ноември. Акцията се реализира благодарение на Зорница Михайлова от Монтана, която е създател на инициативата "Библиотерапия!". Инициативата започва в родния ѝ град с дарение в болница „Сити клиник“, като тогава тя не е предполагала, че кампанията ще се разрасне,..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 27 ноември 2025 слушаме ZZ Ward

Понякога я наричат "момичето с шапката". Истинското и име е Жужана Ева Уорд. Вестник "Ню Йорк Таймс" пише за нея: "Енергията и напомня на Тина Търнър, стилът и - на Арета Франклин, а душата и - на Ета Джеймс". Закърмена от детинство с ритъм енд блус, продължава линията и до днес, като добавя звученето на поп, рок, кънтри и соул. Харизматична млада..

публикувано на 27.11.25 в 09:00

Забрана за паркиране предизвика недоволство във Видин

Жители на Видин не са съгласни с новото ограничение за паркиране на улица "Христо Ботев“ в града. В рамките само на един ден  над 300 души са се подписали с искане мярката да отпадне, а още подписи на недоволни продължават да се събират. Става дума за участъка между улиците "Широка“ и "Гео Милев“, където живеещите твърдят, че нямат къде да..

публикувано на 26.11.25 в 15:20

Фотоизложба и редица инициативи организират във Враца за Никулден

В навечерието на Никулден Община Враца организира фотоизложба под наслов "Моят рибарски улов“. Инициативата дава възможност на всички почитатели на риболова да споделят снимки на своя най-голям или най-атрактивен улов, а по-късно кадрите ще "оживеят" в експозиция за Никулден, която ще бъде подредена на площад "Христо Ботев" в града под Околчица...

публикувано на 26.11.25 в 15:00

Ще им ли нов импулс в строителството на магистралния път от Видин

Забавеното строителство на скоростния път Видин - София стана повод за реакция от страна на Общинския съвет във Видин, депутати от региона и граждански организации. В декларация на местния парламент бе изразено несъгласието на властта и гражданското общество във Видин с водената държавна политика по отношение на Северозападния регион като цяло...

публикувано на 26.11.25 в 15:00