Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Сираков, "Възраждане": Волята на 600 000 българи беше отрязана

Народният представител от ПП "Възраждане" Вера Александрова и областният координатор на партията Валери Сираков дадоха пресконференция във връзка с лошото качество на водата в няколко общини в област Видин.
Снимка: Радио ВИДИН

Отказът да се проведе референдум за запазване на българския лев показва незачитане на волята на гражданите. Това коментира Валери Сираков, бивш депутат от "Възраждане" и настоящ общински съветник във Видин. По думите му от партията няма да оставят въпроса приключен, след решението на Конституционния съд срещу провеждането на референдум за лева. 

"Волята на 600 000 българи беше отрязана. При това положение излиза, че в България никога и по никакъв въпрос не може да бъде проведен референдум... Но ние няма да оставим този въпрос така. За нас има дата за референдум и датата е 9 юни. На 9 юни има избори за Европейски парламент. Ние призоваваме всички българи да се явят на тези избори все едно се явяват на референдум за запазване на българския лев. Тогава, когато ние вкараме 2-ма, 3-ма, 4-ма, 5-ма евродепутати от "Възраждане", този въпрос ще го решаваме през Европейския парламент. Вие знаете, че там има семейство, което по разбирания, цели и задачи абсолютно прилича на "Възраждане". Ние ще се включим в това семейство "Идентичност и демокрация". Тогава ние ще определяме дневния ред, какво ще се случи в Европейския парламент... Да, ние сме се съгласили, че ще го приемем еврото, подписвайки договора за присъединяване... Защо трябва да бързаме? Поляците не бързат, румънците не бързат, чехите не бързат, унгарците не бързат. Ние за къде сме се разбързали... Затова нашият референдум не беше дали да бъде, или да не бъде, да, съгласили сме се, но защо трябва да е утре, защото 2025 г. е утре. Аз вече виждам и икономисти, наши водещи се като светила, които откровено си признават, че България не е готова да влезе в еврозоната. Но влезем ли в еврозоната, никъде не е описан механизъм за напускане, затова казвам, че е капан. И аз призовавам, хората, които са отговорни за протичането на този процес да не бързат."

Припомняме, че целевата дата за приемане на еврото, обявена от правителството е 1 януари 2025 г. Въпросът "за" или "против" въвеждането на еврото продължава да разделя мненията на хората. Някои коментират, че се притесняват от инфлацията, други смятат, че няма от какво да се притесняваме и трябва да приемем единната европейска валута, показа анкета на Радио ВИДИН. 

"Аз съм абсолютно за еврото, защото е европейската валута, единна валута, какво ще се делим от европейците. Та, ако не е еврото, няма ли инфлация, ако имаше референдум щях да гласувам за еврото, естествено... Против еврото съм, не искам да чувам за него. Просто искам да си остане левът, патриотично. Притеснявам се, разбира се, от по-високи цени... Аз съм за еврото, това са неизбежни финансови процеси. Аз мисля, че е добре за пазара, защото тук виждаме много румънци, сърби... Притеснявам се за пенсията ми, че е малка, кой знае какво ще стане... Против еврото съм, левът си е българска пара, ще бъде всичко четворно и петорно. Питайте онези, които са влезли в еврото какво правят. Не са доволни хората... По принцип нямам мнение, вече с годините народът колкото и да скача те като решат, каквото решат това правят..."

Преди няколко седмици премиерът Николай Денков допусна, че е възможно отлагане на целевата дата за приемане на еврото с няколко месеца, ако не сме покрили един от критериите, свързан с инфлацията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Музей

Възраждането на Видинския край през 18-19 век - акцент в новата експозиция на музей "Конака"

Непоказани досега документ и икони ще бъдат част от раздел "Възраждане" на новата експозиция на исторически музей "Конака" във Видин. Специален акцент в "История на България 15-19 век" е Възраждането на Видинския край. В три зали ще бъдат представени най-важните моменти от хайдутството до Освобождението на Видин. 8 са основните теми, обясни уредникът в..

публикувано на 10.09.25 в 17:08

Какво показва Пътната карта на пенсионната система в България

До увеличениео на възрастта на пенсиониране няма да се пристъпва. Пътната карта за усъвършенстване на пенсионната система в България беше приета в средата на месец май тази година, когато Народното събрание задължи няколко министерства, в това число Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Комисията за финансов..

публикувано на 10.09.25 в 14:25

Девети септември 1944 година - превратът, който промени България

На днешния ден ще се върнем назад във времето и ще си припомним събитията от една бележита дата от близкото историческо минало. Утрото на 9 септември 1944 г., което бележи един от най-резките завои в българската история на XX век. За броени часове държавната власт преминава от правителството на Константин Муравиев в ръцете на Отечествения..

публикувано на 09.09.25 в 16:14

Козлодуй се готви за Фестивал на занаятите и изкуствата

Фестивал на занаятите и изкуствата ще се проведе от 12-и до 14-и септември в Козлодуй. Форумът стана традиционен, а стремежът на Общината е да предлага все по-богата и разнообразна програма и за възрастните, и за децата, каза Величка Нейчева, директор на дирекция "Хуманитарни дейности" в общинската администрация: "Програмата е много..

публикувано на 09.09.25 в 15:00

Как ПГ "Васил Левски" в Мездра посреща новата учебна година

С нови преподаватели и повишен брой ученици,  с добър външен вид, обновени класни стаи, почистени коридори, ръководството на ПГ "Васил Левски" в Мездра започва новата учебна 2025/2026 година.  Общо 138 са учениците, записали се в 4 специалности в 8. клас. С една в повече са паралелките тази година,  каза директорът Мирослав Павлов: "За..

публикувано на 09.09.25 в 14:10

Курс по шев и работа с шевни машини ще се проведе във Видин

Курс по шев и работа с шевни машини започва във Видин в Центъра "Свободата да съм". Преподавател е Иван Попов. "Много хора биха искали да си подгънат дреха или пердета, да си зашият дребни неща, но не знаят как. Ето този курс би им помогнал с основни насоки за шиенето и поддържане на шевните машини. Курсът ще започне на 20 септември и ще се..

публикувано на 09.09.25 в 13:15
Николай Бобев и неговият преподавател Николай Илиев

Видински ученик участва в Лятна академия за духови инструменти

Петокласникът Николай Бобев от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин  е първият ученик от община Видин, който взе участие в шестата Лятната академия за духови инструменти. Инициативата се проведе в  училище "Любен Каравелов"  в Копривщица. Той участва в  академията със своя преподавател Николай Илиев, който в същото време е..

публикувано на 09.09.25 в 12:05