Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Благодаря е първият гост в инициативата "Видинчани за пример"

4
Снимка: Радио Видин



Видинското читалище "Цвят" поде нова инициатива, чрез която се стреми да мотивира младите хора да вярват във възможностите си и да следват мечтите си. Идеята на "Видинчани за пример" е през учебно време по веднъж месечно да се организира среща на успели видинчани с ученици от града, каза секретарят на културното средище Любомир Илиев.

"Тази инициатива витае от доста отдавна в нашата организация, ние искаме да насочваме младите хора по техния професионален път, по-скоро в избора, който да направят. Целта на тези срещи е да запознаем по-големите ученици, 10-11-12-и клас с наши успели съграждани, които са постигнали високи успехи в професионалното си развитие. Смятаме, че младите хора трябва да бъдат запознавани с такива личности, с такива примери. Наистина се надявам тази поредица да има бъдеще. Самото представяне е интересно и за широк кръг зрители, така че те са отворени, всеки може да присъства."

В първата среща "Видинчани за пример", инициирана от видинското читалище беше поканен да разкаже за живота си Едуард Тодоров. Видинчанин, който е осъществил американската мечта, но се е завърнал в родния град. Той е лекар, общественик, дарител и инициатор на добри каузи сред младите хора на Видин. На срещата с учениците той направи презентация на най-важните моменти от живота си, като основна тема бяха мечтите и тяхното осъществяване. Той не спести и рецептата за сигурен успех - труд, постоянство и търпение.
 
"Това, че вие нямате в момента колата, която искате, къщата, за която си мечтаете, това че може би в момента вие не сте намерили човека, с когото бихте желали да бъдете, това че нямате много приятели, не означава, че един ден няма да го имате. За да го имате, трябва да мечтаете. Аз ви пожелавам не да мечтаете за "Ламборджини", за къщи, мечтайте да се реализирате. Всички други неща ще си дойдат от само себе си. Ако само мечтаете и не правите нищо по-въпроса, вашите мечти най-вероятно няма да се осъществят. За да се осъществят вие трябва да се потрудите, да сте постоянни и да имате търпение."

Едуард Тодоров е лекар по вътрешни болести, специализирал и работил в Америка и смело може да се каже, че е успял да постигне там всичко, за което мечтае всеки човек. Професионална реализация, висок социален стандарт, множество пътувания е бил животът му преди да реши да се прибере в България. През 2018 година той се отказва от всичко това и се прибира във Видин с идеята да пренесе житейския си опит и да помага на хората в родния си град. Известен е още и с прозвището Д-р Благодаря, защото с идването си работи върху две основни неща - да стимулира хората да се усмихват и да казват "благодаря" и е много щастлив, че успява. Той също подпомага талантливи млади хора с морална и финансова помощ, за да успеят да сбъдват мечтите си.

"Много се зарадвах, тъй като ми се дава възможност да споделя една история за осъществените мечти в един свят, в който негативизмът и лошите новини преобладават. Понеже осъществих всичките си мечти в един момент в действителност почувствах нужда да дам обратно на обществото и града, в който съм израснал и да споделя моя успех с други хора под формата на помощ, насърчение, мотивация, особено на младите хора, които тепърва започват техния дълъг път. Затова реших да се прибера обратно в родния си град. Това ме прави щастлив и ми дава нов смисъл в живота, тъй като приключих с кариерата си като лекар, не практикувам вече, но това да откривам нови таланти и да помагам с каквото мога и да виждам вече успеха на някои от тях, това чувство никога не съм го имал. Съвсем друго е усещането, когато помагаш на други хора от усещането, когато ти успяваш... Предизвикателствата ни правят по-силни, което ни прави по-добри и като хора. Човещината е нещо, което позабравихме тези дни и трябва да се възроди. Държа да подчертая, че не е необходимо да имаш много пари, за да правиш добрини или да награждаваш хората. Добрината може да се прояви и с едно "благодаря". Или да използваме вълшебни думи като "моля", "заповядай", да се усмихнеш, да подобриш деня на някого. Всичко това е безплатно."

Нека бъдем добри, доброто не коства нищо, а дава всичко!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10