Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свърши ли зимата и каква пролет очакваме

Снимка: Радио Видин

Температурите през деня трайно са над нулата, захлаждането е от време на време, но не е свързано с отрицателни температури и снеговалежи. Температурите в края на февруари в Северна България и Видин е възможно да стигнат 17-20 градуса, прогнозира климатологът проф. Георги Рачев.

"Топла зима. При всички положения до края на месец февруари ни очаква още една седмица, в която температурите ще бъдат още по- високи от това, което наблюдаваме в момента... Очаква ни още една седмица, в която ще видим реалността и някъде след празниците към 5-10 март ще теглим чертата и ще кажем какво става със зимата."

Зимата почти настига тази от 2006-2007 година, която е била най- топлата зима, откакто се водят метеорологични наблюдения. В природата не може да има само добро и само лошо, то винаги е смесено, защото ние пречупваме реалността през собствените си виждания, каза още Георги Рачев:

"Непрекъснато ни убеждават, че става все по- страшно и по- страшно. Аз не виждам нищо страшно, тъй като България последните години бележи рекорд след рекорд по отношение на зърнени култури. Примерно, ние получаваме толкова зърно, че три години може да не засеем нищо и пак ще ни стигне не само за хляб, но и за фуражи."

Би било добре земеделските производители да се адаптират към такива дейности, които са атрактивни на пазара. Може да се съсредоточим върху отглеждането на слънчоглед и маслодайни култури, които биха ни осигурили пазар в Европа и света, съветва професор Рачев.

"Защо трябва непрекъснато да произвеждаме царевица, пшеница и ечемик. Пивоварен ечемик- основата на производството на бира в света. А все повече и повече се пие бира в света. Ето я адаптацията, която е свързана евентуално с промените на климата."

Лошото е, че има вероятност топлото време да провокира овощните видове, особено тези, които са ранозрейни, на първо място кайсиите да напътят, дори да цъфнат, след което може да имаме късни пролетни слани дори снеговалежи, както вече шеста- седма година се случва и всичко това да отиде на загуба. 

"Трябва да има и преструктуриране на плодовете. Не може с онези стари, как да кажа фиданки от време оно, да конкурираме европейския пазар, където са Италия, Испания, Гърция, пък дори и една Полша, и една Германия. Ние купуваме полски ябълки, които са доста евтини, но пък са в изобилие. Така че сложен е проблемът и не опира единствено и само до климата. Опира и до умствения багаж на агробизнеса и неговото адаптиране към съвременните условия", смята Георги Рачев.

Късните пролетни слани у нас не са нещо невиждано. Имало ги е преди години, има ги и сега. В момента има климатична тенденция, пролетта, специално април и май, да бъдат малко по- хладни от нормалното. И тогава това, което е настъпило като развитие през по- топлата зима може да бъде изцяло компрометирано през хладния април и май.

Според прогнозите на двата големи модела- Европейският модел за средносрочни прогнози и Американският модел на американската агенция за изследване на океаните и атмосферата, март, април и май ще бъдат с нормални температури и дори по- високи с около половин градус за Балканите, на места и до градус по-високи температури от нормалното.

"Говорим за средните температури на сезона. Което не означава, че вътре в сезона няма да има и слани, няма да има и дъждове, няма да има и хладни дни, а напълно възможно е да има и снеговалежи."

Средните температури за март трябва бъдат между 5,5 - 10 градуса, а валежите трябва да достигнат между 40 и 70 литра на квадратен метър в ниската част на България.

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20