Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върбово - селото с най-старата църква в област Видин

Днес ще посетим село Върбово в община Чупрене, област Видин. Разположено е на 480 метра надморска височина в Предбалкана, югозападно от рида Ведерник. Намира се на 10 километра южно от град Белоградчик и на 10 километра североизточно от границата със Сърбия. 

Северно от селото преминава Върбовска река, която пресича Ведерник и е десен приток на Стакевска река. Землището на селото е с площ малко над 41 квадратни километра. В него, западно от селото, се намира малкият язовир „Върбово“, който е общинска собственост. От селото тръгват две екопътеки, които водят до красивите местности "Лъга" и "Под венеца" в подножието на Ведерник. Това е част от информацията, която може да бъде намерена за селото в Интернет. 

Нашето посещение там бе през един нетипично топъл за зимата ден, в който красотата на причудливата природа наоколо изпъкваше още по-ясно. 

Ново строителство във Върбово почти няма- в това отношение не се различава от повечето села в Северозапада. Пусти улици завиват зад пусти дворове. Прашни катинари висят на доста от портите и всичко това, в определен смисъл, е колкото тъжно, толкова и красиво. 

По публични данни в селото живеят  около 100 души. Това би трябвало да е задоволително явен сигнал, че тук хотели и механи не виреят. Животът днес няма нищо общо с този в миналото и то не в добра посока, коментират местни жители, които с носталгия си спомнят за едни отминали вече години. Обезлюдяването е основният проблем на селото, не отрече и кметският наместник на село Върбово, Румен Стоянов, описвайки и другите, произтичащи от това проблеми: 

"Обезлюдено село, възрастно население над 95% и оттук идват и проблемите. Трудности с придвижването, село в планински район, стари, запустели улици, неподдържани дълги години, обрасли... Проблеми с електричеството - стара електропреносна мрежа, често прекъсва електричеството, особено в зимния период и хората трудно преживяват... За снабдяването с хранителни стоки, тук имаме едно магазинче, което работи благодарение на усърдието на собствениците. Работи утрин само по два часа на ден. В него продават основните хранителни продукти- хляб, олио, някои зеленчуци. Снабдено е магазинчето, хората полагат грижи... Имаме транспорт. Две фирми обслужват транспортните линии, основно с Белоградчик, където са аптеките, болницата, магазините..."
  
Интересна инициатива в селото е възстановяването на сградата на старата фурна и превръщането й в клуб за срещи, разказа още Румен Стоянов:

"Сега довършваме клуба, който е правен някога по програми- стара фурна за хляб, запустяла сграда и една от поредните власти намира пари по програми и решават да реновират. Тя е направена много хубаво отвън, но стои вече десетина години без да се ползва. Не е свързана чистата вода, няма и тръби за отходните води и заради това не може да се ползва... Ние си поговорихме с клуб "Ботев" и решихме да направим един общ празник на селото. А и в помещението, както се казва- за добро или за лошо, да има къде да се събират.

... За този бюджетен период- 2024- та година, в селото е предвидено да бъдат асфалтирани две улици. Всичко зависи от средствата, които ще дойдат. Засега прогнозите са оптимистични- ще има някакви средства за подобряване на инфраструктурата в селото..."

В село Върбово се намира най-старата църква в област Видин, а според някои източници, тя е една от най-старите и в Северозапада. Църквата "Св. Йоан Кръстител" се намира недалеч от центъра на селото. По данни от архива на Видинската митрополия, тя вече е съществувала през 1600 година. А от възпоменателния надпис в наоса се разбира, че е била изписана през 1652 година. Храмът е типичен представител на църковното строителство по българските земи от XV-XVIIв. Външният му вид е доста безличен – схлупен и полувкопан в земята. Строен е така, че да бъде трудно забележим за турците. Обявена е за Народна старина в ДВ. №69/27г. и за Архитектурно художествен паметник на културата в ДВ.

"Църквата ни беше една от най-големите и най-хубавите. Аз живея срещу нея и си спомням, че в детството ми тя беше на три ката. С течение на годините обаче остана само най-старото и автентичното от нея с олтара. По данни на Епархията във Видин е правена някъде около 1360 година. Това е преди падането на България под турско робство", разказва Олег Дамянов, бивш военен в пенсия, роден и отрасъл във Върбово.

Освен старата църква "Свети Йоан Кръстител", която е реставрирана, във Върбово има още паметник на загиналите в Белоградчишкото въстание. Жители на селото взимат участие и в Чипровското въстание от 1688 година, а Тодор Илиев от Върбово е единственият участник от Белоградчишко в Ботевата чета.

Въпреки проблемите, селото не е забравено. Местните разчитат на селския туризъм и вече в местната къща за гости са идвали туристи чак от Австралия и Аржентина. Разбрали за красивото българско селце от снимки в Интернет. И не са сбъркали с избора си, защото макар и малко, село Върбово омайва с хубава природа, богата история, а спокойствието и красотата на на местния живот са за завиждане.

Какво още разказват за миналото и настоящето на село Върбово жителите му. Как се справят с реалностите на съвремието и с какви проблеми се сблъскват възрастните хора тук, както и надеждите за съживяването на селото - в звуковия файл.


* Снимки: Генади Цоков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42