Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсите за красота - преди и сега

Колаж: Радио ВИДИН
Снимка: архив



Наскоро се навършиха 95 години от провеждането на първия конкурс "Мис България". Всичко започва през 1929 година, когато за пръв път се провежда национален конкурс за най-хубава българка. Люба Йоцова от Враца става първата най-красива жена в страната. Според журито, защото има "стройна фигура, красива глава и изразителни очи". 

Съгласно регламента, в конкурсите едно време са можели да участват само госпожици между 16 и 25 години, български поданички. За ученички конкурсът е бил забранен. Всяка кандидатка е трябвало да изпрати в редакцията на площад "Славейков" биографични данни и три снимки: анфас, профил и цяла фигура. Снимките е трябвало да са без ретуш, а облеклото - обикновено. 

Така, годишнината от провеждането на първия в страната конкурс за красота беше повод да се замислим върху това, как са се променили изискванията към участничките в конкурсите за красота през годините, имайки предвид това, че стандартите за красота се промениха рязко. Знаем, че развитието на козметичната хирургия с течение на времето, шаблоните за красота се промениха много, но интересът към състезанието не избледнява. 

Пример за това е "Мис България 2009", Антония Петрова - тя е първата коронована красавица, която противоречи на установените през годините критерии за красота. Изборът на 24-годишната перничанка тогава взриви общественото мнение поради две причини - тя беше първата носителка на титлата с хирургични корекции по себе си и не беше избрана от жури, а със зрителски вот.

Тя беше първата, която даде началото на това, а след нея се появиха още и още. Въпросът тук е по-скоро защо на конкурс за красота се допускат кандидатки, които имат силикон, филъри, и игра със скалпел - защото това се оказват основните съставки на красотата днес. Без следа от естествените черти, заложени от природата, повечето жени изглеждат като направени по калъп: голям силиконов бюст, огромни хиалуронови устни и дълги изкуствени коси, дори татуировки.

Според Ивайло Йосифов, мениджър на модна агенция "Х MODEL GROOP", думата "естествена" започва да изчезва от българския речник и от живота ни.

"Все по-често тази дума е заменяна от "изкуствен", "интелект", "красота", но всичко започва да става много изкуствено. На мен ми липсва естественото излъчване на хората като цяло. Роботизирахме се и това се отразява на целия ни живот... Ами, от Антония Петрова тръгнаха сякаш нещата, такива наблюдения имам, но както вече казах, то и животът тръгна на подобрения. Конкурсите за красота по-скоро приличат на някакво съревнование - на козметици, гримьори, а не точно на участничките. Даже, не знам защо, но все по-често се замислям, че бих искал да видя един национален конкурс, че дори и регионален, защо не, но за естествена красота. То сигурно никой няма да дойде и да участва, има и такъв момент, но някак ми се иска да се върнем малко назад във времето..."

Съществуват конкурси за момичета с корекции, в които се избира коя участничка има по-добри данни след пластична интервенция. Редно ли е обаче да се смесват двата типа конкурси, това обясни още Ивайло Йосифов:

"Тези конкурси, които ние правим от веригата "Мис България", градските, които са във всички градове,трябваше да има някакво разграничаване. Едните да си останат за естествените момичета, неподправената красота, за която говорим от дълги години, излъчването, присъствието, добрите пропорции, хармоничното тяло. А пък тези конкурси, които са за модели с корекции да си бъдат за модели с корекции. Просто много се обърка всичко и някъде се изгубихме в цялата тази работа. Докато градихме свят без граници, изгубихме някак идентичността си. Просто се изгубихме."

Ивайло Йосифов засегна също и въпроса с националните черти, които носим, като изтъкна, че с годините изчезва и националният привкус, който носят конкурсите за красота. Пример за това е последната носителка на титлата "Мис България" за миналата година - Елизабет Кравец, която е с българо-украински произход. Името на модела нашумява малко преди конкурса "Мис България", след като тя печели "Мис Варна". След коронацията ѝ последваха и противоречиви коментари относно това, че титлата не е връчена на варненка, а на момиче с украински корени.

Към днешните изисквания се добавя още едно нещо, обясни още Ивайло Йосифов:

"Момичето, което избираме, трябва да припознае някакви каузи за свои и стигаме пак до прословутия израз "Красотата ще спаси света". Не знам как точно ще го спаси, но винаги един красив модел може да спомогне за популяризиране на дадена кауза. Хубаво е, когато при нас идват момичета, които наистина вече са работили в тази насока, имат идеи, имат каузи, с които спечелването на една титла им дава поле на изява за да популяризират нещата, за които се борят. Това е хубаво. Трябва да имаме позиция."
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45