Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честита Баба Марта!

Снимка: Радио Видин

На 1 март отбелязваме празника Баба Марта и си разменяме мартеници с пожелание за здраве и дълголетие. Баба Марта е образ от българския фолклор, а празникът води началото си от езическата история на Балканите. Мартениците са предвестници на пролетта. Носят се до появата на първия щъркел, първото цъфнало дърво или до настъпването на пролетта. След това се връзват на плодоносно дръвче или се оставят под камък. В някои краища ги хвърлят в река. Празникът поставя символично начало на новата стопанска година и прераждането на природата.

Във Видин първият пролетен празник ще бъде отбелязан с откриване на тематичен кът, обединяващ народните традиции, свързани с Баба Марта. Създаден е от актрисата Ирина Флорова-Капелова, каза експертът по култура в Община Видин Силвана Сюлейман:

"Тази година решихме да предложим нещо по-различно и това е един кът на Баба Марта, който ще бъде открит и всички, които желаят, ще могат да направят атрактивни снимки в него. Кътът ще стане реалност благодарение на въображението на Ирина Флорова-Капелова, която всички видинчани познават. Тя е част от екипа на Общинския драматичен театър, а последната година прави за нас  "Видаленд", както и "Зимната приказка", която ни радва по Коледа. На нея ѝ помага сценографът Богдан Гешев... В празника ще се включи и Градският духов оркестър, който ще поздрави гостите и гражданите на нашия град. Разбира се, и тази година Сдружение "Видински фонд "Читалища" ще доведе Баба Марта на площад "Бдинци". Интересното е, че тя няма да е само една. Ще бъдат най-малко десет..."

Началото на празника е от 11:00 часа на площад "Бдинци" във Видин.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ВиК авария затруднява движението в района на Лом

Временно е ограничено движението и в двете посоки по второкласния път Видин – Лом в района на гр. Лом поради ВИК авария, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се осъществява по обходни маршрути: Добри дол  – разклон за Дъбова махала и Дъбова махала – Дреновец – Ружинци и обратно, а за идващите от Козлодуй: Лом – Сталийска махала..

публикувано на 12.02.25 в 11:34

Лом се готви за Трифон Зарезан

На 14 февруари 2025 г., петък, от 11:00  часа на "Окопа", в местността Садовете в Лом , ще започне традиционното тържество за Деня на лозаря, св. Трифон Зарезан , съобщават от местната общинска управа. Ще бъде отслужен празничен водосвет за здраве и плодородие и изпълнен ритуалът за подрязване на лозата и избор на Цар на виното. В конкурса за..

публикувано на 12.02.25 в 11:18

Товарен автомобил удари пешеходка във Видин

Товарен автомобил е ударил възрастна жена на пешеходна пътека във Видин . Инцидентът е станал вчера, 11 февруари, около 11:00 часа на бул. "Панония".  74-годишната жена е настанена във видинската болница с фрактура на долен ляв крайник, без опасност за живота.  Шофьорът на камиона, 46-годишен видинчанин, не е пропуснал и блъснал пресичащата..

публикувано на 12.02.25 в 11:08

Двама са задържани при акция на полицията в Белоградчик

Двама души са задържани при полицейска операция в района на Белоградчик , проведена с цел противодействие на престъпността и повишаване на безопасността на движението. В хода на действията са установени нарушения, включително незаконно съхранение на дърва и шофиране без свидетелства за управление.  В два частни имота в Белоградчик са открити шест..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Литературен салон ще се проведе във Видин

Традиционното събитие на Народно читалище "Цвят 1870" и Дружеството на видинските писатели "Наздравици за любовта и виното", посветено на 14 февруари - празниците на любовта и виното, е 99-то издание на Литературния салон. Поетесата Диана Сиракова е подбрала видински автори с техни произведения за празника и участието на Литературния клуб "Иван..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Висока е безработицата сред младежите в община Кула

Общинският съвет в Кула направи анализ за изготвяне на проект на Доклад за младежта за 2024 г. в контекста на Националната стратегия за младежта (2021-2030). Становище представи Христела Александрова, експерт "Хуманитарни дейности" в Община Кула.   За учебната 2023/2024 г. в община Кула няма ученици, преждевременно напуснали образователната система...

публикувано на 12.02.25 в 08:45

46 ПТП-та във врачанско за месец

През първия месец на годината по пътищата във врачанска област са станали 46 пътно-транспортни произшествия , 10 от които са определени от ОД на МВР като тежки. При катастрофите е загинал един и са ранени 16 участници в движението. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с 11 по-малко, загиналите са с 1 повече, а ранените са с 3..

публикувано на 12.02.25 в 08:17