Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парфюмът и здравето

Снимка: БГНЕС

Съвременната наука много сериозно изучава състава и биологичната активност на растенията и етеричните масла, които се получават от тях и от други продукти. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и поясни, че още древните китайци смятали, че всеки аромат е лекарство. Вярвали, че парфюмите пречистват въздуха и ни пазят от болести. Тя проследи пътя на парфюма отпреди около 4000 години, когато в Месопотамия откриват тамяна и започват да го използват. В Древен Египет дори имало бог на парфюмите, а персите успяват да развият процесите на дестилация и са първите, които получили парфюм без масло. През Възраждането производството на парфюми се превръща в наука. 

"В Китай основно са използвани тамян и това не е никак учудващо, защото според даоисткото учение, те са правели една аналогия с него, по същия начин, по който тамянът от твърдо вещество се превръща в едно ефирно благоухание, по същия начин става трансформацията от чисто физическото към възвишеното, към духовното. Така че тамянът е бил много на почит..."

Заради убеждението си, че ароматите помагат на хората и ги пазят от болести, китайците ги използвали в ежедневието си, а по-заможните имали специални кадилници, от които ароматът на тамян се е разнасял по цял ден. Когато излизали навън, напоявали дрехите си с него.

"Китайците са влагали аромати и в мастилото, с което са пишели, в хартията, върху която са пишели точно, защото са вярвали, че той помага да се чувстват добре и че всеки аромат е лекарство. Тамянът продължава да интересува и днес учените. Всъщност това е смолистият екстракт от едни дървета от род Босвелия, които от древни времена се използват, не само в Китай, но и в Индия, и в Африка. Използвали са ги при традиционната медицина при хронични възпалителни заболявания. Минимални са страничните ефекти. В Китай са го използвали за подобряване на кръвообращението, за облекчаване на болката. Някои проучвания показват, че употребата на тамян може да подобри ученето, запомнянето. Така че има смисъл да се изследват неговите съставки за това могат ли те, как и в каква степен могат да помогнат в терапията на различни мозъчни, паметови разстройства. Така че тамянът съдържа смоли, етерични масла и някои от неговите съставки са с доказани антитуморни свойства и противовъзпалителни свойства, такива имат и етеричните масла, такава има босвелиевата киселина, която се съдържа в него. Така че това, което хората в миналото са използвали, без да имат съвременните познания, чисто по емпиричен път са разбирали, че им помага, днес науката започва много сериозно да изучава."

Проф. Александрова даде и някои практични съвети, свързани с употребата на парфюм.

"Когато пробваме парфюм, специалистите казват, че първото, което усещаме, това е т. нар. връхна точка и тя продължава от 5 до 10 минути. Само че ние трябва да изчакаме, за да стигнем до сърцето на парфюма, или средната нотка. Това е нашият парфюм, просто защото в този случай вече ароматът, който улавяме се дължи не само на парфюма, но и на взаимодействието му с нашата кожа. Всеки един от нас има уникална химия и уникален микробиом на кожата. Но тук трябва да минат поне 20 минути. По-нататък стигаме до базовата нотка, това е вече, което ще остане трайно. Интересното е това, че хората, както видяхме, са използвали парфюми и за това да ги пазят от болести, но ние очакваме от парфюмите на само да ухаят приятно, но и да помогнат да се чувстваме по-добре, да подобрят настроението ни, да ни заредят с повече енергия. Така че днес има дори наука - аромакологията, която се занимава с това да изследва връзката между благоуханията и това какви реакции те предизвикат в нашето съзнание. А иначе едва ли има човек, който да не е разбрал, че понякога миризмите са в състояние да събудят у нас спомени. Много често даден аромат може да ни върне назад във времето. Проучванията на учените показват, че студентите, докато се готвят за изпит, се радват на едно и също благоухание, ако след това същото благоухание бъде пуснато и на изпита, те ще покажат по-добри резултати. Разбира се не трябва само на това да се разчита."

Понякога парфюмите могат да предизвикат алергична реакция, предупреди проф. Александрова. 

"Всяко нещо знаем, че има две страни. Възможно е хората да развият алергични реакции към някоя от техните съставки. Не винаги е толкова лесно да се разбере коя от съставките е отговорна за алергиите, защото в парфюмите се влагат много съставки, не е задължително да са отбелязани в етикета. Общо взето не трябва да бъдем много натрапчиво парфюмирани, защото това може да създаде дискомфорт на хората около нас, дори да нямат алергия. Казват, че най-хубавата миризма, която човек може да издава, това е всъщност ароматът на едно чисто здраво тяло." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00