Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурс за най-четящ клас организират във Враца

Снимка: РБ "Христо Ботев"-Враца

Общо 30 паралелки от начален курс се впускат в конкурса "Най-четящ клас", организиран от Регионална библиотека "Христо Ботев" - Враца по повод 70-години от създаването на културната институция. 
В годината, в която библиотеката чества своя юбилей, иска да отличи учителите и децата, които са успели заедно да превърнат книгите в част от ежедневието си, както и да насочи вниманието на тези, които все още не са открили ползите от четенето за удоволствие. Участието е предварително заявено от класните ръководители от врачанските училища. Всички деца вече имат активни регистрации за библиотеката и специална карта за игра в конкурса.
Според регламента, библиотекарите от Детски отдел и Филиал, вписват всяко от заеманията на учениците от класовете в автоматизирана библиотечна система, както и в обща читателска карта на класа. И така до приключване на инициативата в края на месец май, това обясни Милена Николова от библиотеката:

"Досега не е организирана такава инициатива, за първи път я правим. Решихме да я посветим на 70 години от създаването на културната институция, която е създадена през 1954 година. Повечето от кампаниите, които ще правим до месец декември ще бъдат посветени на този наш юбилей и това е едно от първите неща, които стартираме. Решихме да го направим съвместно с началните училища, включени са абсолютно всички, а участниците могат да бъдат от 1-ви до 4-ти клас. от всички училища на територията на град Враца, защото смятаме, че най-малките са тези, които могат да донесат промяната и изключително добре работим с тях, с класните им ръководители и всички учители, свързани с подготовката им следобед в т.нар. занимални. Конкурсът имаше срок, в който трябваше да заявят участие учителите и мога да се похваля, че имаше страхотен интерес. Стартът беше на 1 март и ще играем до 20 май. "

Интересното на тази читателска инициатива е това, че не е задължително посещенията в библиотеката да са групови, за да се заеме книга. Може децата да вземат книги индивидуално, с родител, по-голям брат или сестра и по този начин също ще бъдат вписвани в общата читателска карта на класа, където ще се отчете следващата книга. За целта трябва само да носят необходимата индивидуална читателска карта за играта, с която да се идентифицират.

"Мога да кажа, че има доста сериозна бройка на заети книги от ученици, особено във Филиала ни в ж.к. "Дъбника", където е едното училище. 15 паралелки играят от това училище и вече може би половината са преминали. В детския отдел също на обяд и следобед идват цели групи с ученици, но фондът ни е доста богат, така че има много, много какво да се взима. Най-интересната част, разбира се, е финалът, когато трябва да раздадем наградите, а това ще се случи в края на месец май. Ще раздадем награди в 4 категории за "Най-четящ клас" за един първи, един втори, един трети и един четвърти клас. Ще се съобразим с бързината на четене, с темпото, което имат, с интересите. Тук нещата са много специфични, защото има случаи, в които по-малките са много по-любопитни от по-големите, които пък могат да четат много по-бързо, но все пак всеки ще бъде в своята си категория. Всеки от участниците, разбира се, ще получи и грамота" - поясни още Николова.

Един от преподавателите, заявил участие в инициативата за най-четящ клас е Деси Илиева, начален учител в целодневна организация на обучение в Начално училище "Иванчо Младенов" - Враца. Тя сподели, че второкласниците, на които преподава, с удоволствие и огромен интерес се впускат в предизвикателството.

"Ние сме много често гости в детския отдел, много често комуникираме с тях и бяхме запознати с инициативата, че предстои. В момента, в който започна самото записване, децата бяха много ентусиазирани и с радост всички се включиха, защото обичаме често да ги посещаваме. Отделът е винаги актуален с нови и най-разнообразни детски издания и на децата им е много приятно да прекарват часове там. Дори и учебни часове по четене сме прекарвали там и винаги ни е много приятно...Усеща се съревнованието, особено между паралелките, в класовете. Ние сме втори клас, има още 3 паралелки в нашето училище и между тях самите съревнованието винаги е било по-активно...Чувам споделяния кой какво е взел, обсъждат, не само в моментите, когато сме в библиотеката, а и в класната стая. Наистина децата се вълнуват, не е само някакво моментно преживяване."

В края месец май ще бъдат избрани и победителите  с помощта на автоматизираната библиотечна система, а наградите ще бъдат връчени на официална церемония.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55