Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Каймакамски от Средогрив: Гората трябва да се възстановява

Тя е богатството, което нашата държава пренебрегва

6
Снимка: радио Видин


Иван Каймакамски e патриот и родолюбив българин, обичащ родния си край, Балкана, гората, природата и селото си.
Той е от село белоградчишкото село Средогрив. Родът му е свързан с борбите за освобождение на България от турско робство.
Прапра дядо му е кнез Тодор, който е участвал в барикадите на въстанието от 1850 година. Убит е в битките съвсем млад.  Споменът за неговия героизъм остава и днес.  
Фамилията Каймакамски се появява по-късно, преди това фамилията на рода е била Стойнини. 
По време на османското робство прапрадядото Тодор Стойнин се е борил за свободата на своя край и често се е шегувал, че когато победят, той ще стане каймакамин. 
Каймакам или каймакамин (на турски: kaymakam, от арабски със значение на "наместник") първоначално е титла в Османската империя, давана на заместника на великия везир или на заместника на валията, когато те отсъстват.
По-късно местните започват така да наричат неговия син, което от прякор прераства във фамилия. 
Днес Иван Каймакамски се включва в организацията на клуб "Лето 1850", който  има за цел да организира подобаващи чествания на 175 години от въстанието в Северозапада.
Идеята е да се разкаже на теория и нагледно на учениците за въстанието, да се запознае и обществеността с историческата памет. Това да стане чрез читалищата и училищата и  да се отдаде почит на всички борци за свобода. 
Иван Каймакамски е роден през 1954 година в село Средогрив. Учи до 4 клас в родното си село, продължава да учи до 8 клас в Долни Лом. 
Спомня си, че годините са трудни във времената на немотия. Хората били бедни, но в живота им присъствали сплотеност, задружност и подкрепа, което ги прави по-силни и така по-леко преодоляват трудностите. 
Средното си образование получава в Електротехникума в Монтана. От него излиза с професия  "трети разряд техник".
 Задължителна е казармата по онова време, а след нея започва работа в Телефонния завод в Белоградчик, който е по-близо до родното му село.  Тук се запознава се със съпругата си, която е от Горно Белотинци, Монтанско. 


Според поговорката  "Откъдето е жената, оттам е и родата" младото семейство  заминава за Монтана. Започва работа в Сервиз за медицинска техника. 20 години от неговия трудов стаж са свързани с тази база. Тук се поддържа и ремонтира  специализирана техника - физиотерапевтична, стоматологична, рентгенова,  за обдишване на хора с дихателни проблеми. 
След промените много производства са унищожени и много хора остават без работа. По това време Иван Каймакамски е председател на Профсъюзите на базата и оглавява стачните действия протестиращите.  
Когато навлиза електрониката, се оказва, че зрението му се влошава и не може да работи фините дейности. 
Решава веднага да се преквалифицира - записва Техникума за горски служители в Берковица. 
Става лицензиран лесничей. Започва работа в дивечовъдната фирма в Чупрене. Работи тук  до 2011 година, когато започват съкращения. В цялата страна са съкратени 2000 горски служители. 


Връща се в село Средогрив и продължава да работи като лицензиран горски. 
Има и хоби - ловува.  Обяснява, че ловците не само убиват, но и осигуряват храна за дивите животни в студените зими. 
В свободното си време се занимава с пчеларство.
Той е автор на книгата  "История на село Средогрив" - краеведски труд, плод на десетгодишните му проучвания.
Има желание да издаде две книги с поезия и разкази. Повечето от стихотворенията са му на турлашки диалект.  Желанието му е да се запази турлашкия с неговата неповторимост и нюанси, като ценност и богатство и част от българския език. 


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33