Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга с изследване на погребалната обредност на българските власи в Бреговско

Излезе от печат новата книга на Диана Кирилова, тя е със заглавие на български и влашки - "Господ да ни пази!" (Думньезу са пазаскъ!). Книгата съдържа изследвания на съхранените знания за погребалната обредност и демонологичните вярвания на българските власи в община Брегово. 

Целта е да се посочи актуалността и приемствеността им от съвременното поколение. Диана Кирилова издирва, проучва, записва и изследва погребалната обредност и народната вяра в тези селища в продължение на 30 години. Методите, които са използвани в научния труд, са описателен и сравнителен, казва авторката Диана Кирилова: 

"Закърмена съм от малка с влашките обреди и ритуали. Интерес съм имала от дете, защото съм гледала баба как меси хляб, как прави качамак, как вари домашен сапун. Всичко това няма как да не се запечата в ума на едно дете... Книгата е научен труд, в нея има материал, събиран може би от около 30 години. Книгата ми е свързана с много емоции... Тук отделих място за обичаите, свързани със смъртта, схващания за отвъдния свят, погребалните, поменалните обичаи... Правя анализ и сравнения на погребалните обичаи във Влашка Сърбия, Румъния и  България... Започвам със задушниците, те са много важни, важна е паметта, с уважението и вярата в безсмъртието... След това описвам самата смърт, колкото и тежко да е... Това е нашият живот."

Втората част на книгата е свързана с много важна и сериозна тема - за демоните, които присъстват във влашките вярвания и които са злонамерени същества, които вредят на хората. Именно затова традицията във Влашко повелява да се извършват редица обреди и ритуали, които да ги прогонят и да премахнат влиянието им, като баения против урочасване, за оздравяване, против вампири, премахване на заклинание и други, разказва Диана Кирилова:


"Имаме един мост между двете глави - това е опалването на гробовете. С цел против вампирясване... Това са митологични същества, които са играли важна роля в живота на хората, защото, когато човек не може да се бори с природните явления, създава ги и тях. Но има жени, баячки, които извършват определени практики. Знанието се предава от баба на внучка, по женска линия... Баенето се извлича като информация много трудно от самата баба... Винаги призовават Майка Пречиста Богородица... Почитаме поманата, каденето, задушниците... Паметта е по-запазена във влашките села, младите жени продължават знанията и практиките от по-старите... Това ни запазва моралните ценности като българи."

Вторият раздел има голяма стойност, тъй като към момента няма подобно изследване, смята доцент Златев, научният ръководител на дипломната  работа на Диана Кирилова, която по-късно прераства в книга. Книгата е сериозен принос в изследването на традициите във влашкия край.

Повече в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор, половината..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16