Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджет за всяко едно село

Снимка: Радио ВИДИН

Финансова самостоятелност при управлението на кметствата - не за първи път настояват за такава възможност кметовете на малките населени места. 

Всяко едно село в община Белоградчик ще получи собствен бюджет. Решението е гласувано от Общинския съвет, средствата са заложени в тазгодишния бюджет на Общината. 

"Заложихме в тазгодишния бюджет на Община Белоградчик 175 хиляди лева за кметствата в общината, което означава, че всяко едно село в зависимост от броя на жителите си ще получи средства. Солидарно сме ги разпределили", каза кметът на  Белоградчик Боян Минков.

Целта е до всеки жител на всяко едно населено място в общината да достигнат средства. Не може само град Белоградчик да се развива, а селата не, допълни Боян Минков. Всеки кметски наместник трябва да докаже за какво ще използва парите, тогава ще му бъдат преведени и с фактура ще се отчита в счетоводството на Общината. С бюджета не е възможно да се правят сериозни ремонти, те ще бъдат ангажимент на общината, каза още Боян Минков.

Кметът на град Дунавци, съставна част на община Видин, няма бюджет. Димчо Скорчев е и заместник-председател на Националното сдружение на кметовете на кметства. Казва, че сдружението успява да свали изборния праг от 350 на 100 души. От сдружението настояват и кметствата по населени места да имат отделни бюджети.

"Действително това, което се борихме го постигнахме - за изборния праг. Това ни е втората задача сега и аз се надявам, че на много места е постигнато. Надявам се скоро да бъде и във Видин постигнато. Многократно съм го обяснявал пред колегите - кметове в община Видин, пред кмета на общината и всичко е тенденция, т.е. всичко е в бъдеще време. Не само общинският център има необходимост от финансови средства. Когато приеха бюджета и аз, както винаги, се случи пак да се явя като опозиция за това, че на малките населени места дават съвсем малко финансиране."

За кметство Дунавци са определени 100 000 лева. Градът е с население от 2000 души и парите няма да стигнат, смята Димчо Скорчев.

В Сдружението на кметовете на кметства членува и кметът на село Старопатица, община Кула Николай Николов. Казва, че в много общини от страната кметствата разполагат със собствени средства, за разлика от тези в община Кула.

"Ние искаме всяко кметство да си има собствен бюджет, който направо да си е определен от държавния бюджет и да си се знае, че всяко кметство си разполага с определена сума пари, която може да харчи по какъвто начин реши. На общоселско събрание да се реши какво да се прави с тези пари. Сега по решение на Общински съвет може всичките пари да бъдат пренасочени в общинския център и в кметствата да няма заделени пари. Тогава кметовете на кметства не могат да направят нищо. Въпреки че са избрани, въпреки всичко, те не разполагат със собствен бюджет", смята Николай Николов.

249 са жителите на село Старопатица. През лятото порой, който мина през селото, наруши целостта на 9 улици. С докладна кметът ги е заявил за ремонт. Николай Николов каза още, че две улици са пуснати за проектиране. От парите за капиталови разходи няма заделени средства. От общината му обещали насипване с фрезован материал.

Кметство Бели извор в община Враца разполага с пари, с които си плаща ток, вода, остават и за консумативи, заяви кметът Кирил Илиев. Той също е член на сдружението на селските кметове. Обясни, че Враца е една от общините, в които кметствата са второстепенни разпоредители на бюджета.

"Когато става дума за инфраструктурни обекти, да кажем ремонт на улица, изграждане на нова улица, ремонт на не знам си какво, тогава вече се договаряме с кмета на града. Нямаме свободна оперативна самостоятелност така, както е да кажем нашата идея, каквато е - успоредно с бюджета на общината да се приема бюджет на всяко едно отделно кметство и да можем ние да знаем в началото на годината какво ще се изгражда в нашето село. И ние да планираме парите, ние да ги похарчим парите, ние да сключваме договорите с фирмите, които биха изградили еди какво си, да кажем улица или ремонт на нещо. Сега в момента ние нямаме такава оперативна самостоятелност", каза кметът на село Бели извор Кирил Илиев.

От сумата за месеца кметство Згориград, в община Враца, плаща за улично осветление и други разходи. До 1200 лева кметът може да изразходва както намери за удачно- за малки ремонти, например. Кметството има годишно разпределение, обясни Ангел Петров, кмет на село Згориград.

"Общо взето парите не винаги стигат за всичко, но разполагаме с някакви такива дребни средства, които да си ги оползотворяваме и ние за доброто на селото. Имаме две жени, поддръжка на чистотата - на центъра, сградите. Едната върши работа и за парното, където имаме. Техните заплати ги плащаме ние от този бюджет", каза Ангел Петров.

В селото живеят над 2000 души.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00