По-малко от две седмици остават до Часа на Земята – най-мащабната природозащитна инициатива. Точно в 20:30 на 23-и март милиони хора по света ще загасят осветлението в домовете си в знак на съпричастност с планетата. В рамките на своята кампания "Подари природа. За нашето бъдеще" WWF поставя на преден план връзката между човека и околната среда. За съжаление, тя все повече избледнява с времето, а основните потърпевши сме ние хората, които разчитаме на природните ресурси.
Сред най-силно засегнатите безспорно са рибарите.
През последните 150 години 80% от заливните площи и влажните зони по поречието на река Дунав са изчезнали. Увреждането и преграждането на най-дългата река в Европейския съюз води до тежки последици за рибарските общности по течението ѝ.
Един от най-древните видове по Дунав, чиито запаси са изхранвали поколения рибари, е есетрата. Още в хроники от XI век се споменава за вида Huso huso /моруна – най-голямата есетрова риба/, който е осигурявал съществена част от провизиите на австрийските войски по Горен Дунав. Това продължава до XIX век когато все още гигантски есетрови риби мигрират по реката от Черно море до Германия и на тях разчитат много рибарски общности по течението. В наши дни обаче, в резултат от унищожаването на местообитанията им, три от шестте дунавски вида есетри са критично застрашени, един е застрашен, а два се считат за изчезнали, което оказва силно влияние върху поминъка на рибарите.
"В момента в България, Румъния, Украйна и Сърбия е в сила пълна забрана за улов на есетри в Дунав и Черно море. Въпреки това голяма част от възрастните екземпляри, които навлизат в реката, за да се възпроизвеждат, все още стават плячка на бракониери. За да бъдат опазени за бъдещите поколения през лятото на 2022 г. по предложение на WWF България Министерството на околната среда и водите обяви защитена местност Есетрите - Ветрен" в участък на река Дунав", коментира Стоян Михов, ръководител програма "Води" във WWF.
Разположена на повече от 288 хектара в близост до езерото Сребърна, "Eсетрите - Ветрен" е първата и единствена засега защитена територия у нас, посветена на есетрите. Освен че е важно местообитание по дългия им път към морето, този участък е дом на още 40 вида риби, като 21 от тях са включени в Червената книга на България. WWF предупреждава, че всеки продукт от дива есетра е незаконен и вреди както на малкото останали есетрови популации, така и на бъдещите доходи на местните рибарски общности. В опит да опазят популацията природозащитниците пуснаха близо 90 хиляди малки есетри в Дунав за последните десет години.
Часът на Земята с принос към опазената природа
През последните години Часът на Земята постигна поредица от символични победи в името на природата. Движението помогна за създаването на 3.5 млн. ха защитена морска зона в Аржентина. Вдъхнови засаждането на 500 000 дървета върху ерозирала заради обезлесяване земя в Уганда. След подписка, подкрепена от 250 000 граждани, руската Дума одобри поправка в Закона за защита на околната среда и моретата. Новият закон изисква компаниите да поемат по-голяма отговорност за предотвратяване на нефтени разливи.
Френска Полинезия извоюва протекция за 5 млн. кв. км. от своите морета в защита на океанските екосистеми. Тайланд и Тайван въведоха образователни програми за опазване на околната среда в училище, а в САЩ момичета от скаутското движение инсталираха стотици хиляди енергоспестяващи крушки. Инициативата стои още и зад засаждането на 17 млн. дървета в Казахстан; предоставянето на печки, ползващи енергия от възобновяеми източници, на семейства в Непал и Мадагаскар; осветяването на домове със слънчева енергия в Индия и Филипините.
Близо двадесет години WWF работи в България в посока обявяване, опазване и управление на мрежата от защитени територии, които да съхраняват безценните ресурси на природата.
Всеки от нас също може да бъде природозащитник
Голямата мисия на WWF е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. В което те я опазват и полагат грижи за нея, а тя поддържа живота на Земята чрез своите екосистемни услуги. Всеки може да стане част от каузата на WWF, като подари час на природата на wwf.bg/earth-hour.
Сдруженията "Северозапазване" и "Кауза Северозапад" - дадоха началото на предстоящите си десетки нови инициативи през новата 2025 година , съобщиха от организациите. "През изминалите дни зарадвахме 65 деца от Основно училище "Димитър Благоев" село Гара Орешец, Община Димово с лакомства и потребителите на Фондация "Надежда за нашите деца" доставчик на..
Започна преброяването на зимуващите водолюбиви птици в България. То се прави всяка зима от четиридесет и девет години насам и се организира от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда, каза за Радио Видин Свилен Чешмеджиев от дружеството: "Това е една от най-големите кампании изобщо в света, а не само..
Наградиха най-четящите за 2024 година във Видинската библиотека. Тази година читателите, които са заели най-много книги са четирима, информира Лидия Векова от отдел "Заемна за възрастни: "Тази година награденият читател е Милена Красимирова Войкова от отдел "Заемна за възрастни". В "Детски отдел" решихме да номинираме в три категории: -..
В монтанското село Горно Церовене спазват 90-годишна традиция – къпят ергените в река "Огоста". Това е част от ритуала на Ивановден по стар стил, който ще бъде отбелязан днес В Горно Церовене тачат традициите. На 19 и 20 януари, по стар стил, се отбелязват Йорданов и Ивановден. Днес церовчани ще отбележат празниците. В 11 часа на центъра ще засвири..
Представяне на трилогията "Змей закрилник" на видинската авторка Симона Панова е първото за 2025 година книжно събитие, което ще се проведе в библиотеката в Монтана. Младата авторка сподели вълнението си от предстоящата среща с читатели от града: "За първи път ще бъда в Монтана и го очаквам с огромно нетърпение. Представянето ще бъде общо за..
Нов дом за стари хора ще бъде изграден в град Белоградчик. Средствата за него ще бъдат осигурени от Европейски проект, каза за Радио Видин кметът на населеното място Боян Минков: "Длъжни сме да простроим такъв център, за да може да изведем хората от Дома в село Салаш. Той е дом за хора с умствени увреждания. Надявам се тази година да..
Районната инспекция за опазване на околната среда и водите във Враца успя да осъди фирма заради незаконно съхранение на тонер касети. Пет години след разплитането на историята, фирма "Рецикла" беше задължена от магистратите да плати 65 520 лева за извозването на тонер касетите и още 3 520 лева за съдебни разноски. На основание на съдебния акт..