Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В лозето през март - състояние и грижа за растенията

Снимка: Радио ВИДИН


Поредната необичайно топла и безснежна зима остана в историята. Как топлото време и липсата на сняг се отразяват на развитието на трайните насаждения и страдат ли лозята- събеседник в "Земята, която ни храни" е Красимира Владимирова, гл. асистент по лозарство и преподавател в паралелка по лозарство в Средно училище "Христо Ботев" в село Арчар:

"Свидетели сме на промените в температурите, валежите, липсата на сняг... Може би отсега натам ще е така... Снежната покривка най-много защитава есенните култури на полето, но и трайните насаждения, каквито са лозовите и овощните масиви също имат нужда освен влагозапасяване, се получава и един различен микроклимат... Влагозапасяването е нужно на растенията особено рано напролет, а напоследък и подпочвените води бягат, водата намалява- това също е резултат от липсата на снеговалежи... Всичко това се отразява на растенията... 
...Късно наесен лозата изпада в относителен покой, декември, януари и февруари е в дълбок покой, след което е в принудителен покой заради ниските температури. Сега обаче, заради липсата на ниски температури, много от овошките са цъфнали... Това не е добре за тях, заради опасността от слана, но лозите цъфтят по различно време и дори и първи грозд да е повреден, останалите ще цъфнат малко по-късно и така ще се спаси реколтата..." 

Със затопляне на времето за лозарите започва активна работа. Резитбата е основното мероприятие. Ако през топлите дни на февруари не е извършена, до края на март тя трябва да приключи. Ако се забавим с резитбата, лозата развива най-горните си пъпки, по-ранната резитба стимулира растението и то може да се развие по-рано, така и при ниски температури става по-уязвимо, каза Красимира Владимирова. След резитбата е добре да се направи пръскане с бордолезов разтвор, заради гъбните болести, добре е и насажденията да се подхранят. Според специалиста основният проблем в сектора  е липсата на работна ръка. 

Отглеждането на лозя е традиционен поминък за нашите предци. В последните години се увеличават и хората, които се връщат към лозарството. След присъдиняването на страната ни към Европейския съюз и с финансовата помощ от еврофондовете, са създадени много насаждения, предимно с вносни сортове. За да имаме лице пред света обаче, трябва да заложим на местните сортове, които дават облика на съответния регион. Гъмза, памид, мавруд и широка мелнишка са едни от най-старите винени сортове, които се отглеждат у нас. Нерядко и те са носители на отличия и награди от изложения и са нашата гордост пред света, категорична е Красимира Владимирова. 
На лозарите тя пожела: "Да е успешна годината, да се разминем с по-малко растителна защита, да е здраво гроздето и добро виното. Дано всеки винопроизводител е и виномедалист!"

Можем ли да дадем живот на старо лозе и как да изберем подходящо място за засаждане на асма? Имат ли допирна точка науката и практиката- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната..

публикувано на 30.04.24 в 16:37

Ученичка от Монтана спечели Национално състезание по предприемачество

"Носии на бъдещето" е името на най-добрата бизнес идея в Националното състезание по предприемачество, провело се в  Свищов, която спечели първо място. Създател на идеята е дванадесетокласничката  Катерина Домб и от Финансово-стопанската професионална гимназия "Васил Левски"  в Монтана и нейните съотборници от ПГ по икономика в Русе, Хасково и..

публикувано на 30.04.24 в 15:20

Видинчани със забележки към заграденото пространство за кучета

Две са поставените пейки в заградено пространство за разходка на кучета в парка "Владикина бахча". На тях могат да сядат стопаните, дошли с любимците си. Потърсихме мнението на ползващите пространството, за да разберем имат ли забележки или предложения за него: "Моето мнение, че заграждението не е направено като хората. Част от..

публикувано на 30.04.24 в 14:20

Кога ще се ремонтира пътя Връшка чука - Киреево

В много лошо и дори опасно състояние е третокласният път, който води от ГКПП "Връшка чука" към село Киреево. Пътят води към Е79 до Димово и Белоградчик. Опасни са банкетите и канавките, които са доста дълбоки и създават опасност от пропадане на леки коли. Проблемният участък е с дължина  около 4 км.  Оказва се, че лошото състояние на..

публикувано на 30.04.24 в 12:50

Благотворително събитие подкрепя онкоболни жени от Северозапада

Благотворителен коктейл в подкрепа на онкоболни жени ще се проведе във Враца. Целта е да бъдат закупени помощни средства - тюрбани и гръдни епитези, за пациентки на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца, които са от цяла Северозападна България.  Идеята за благотворителното събитие е на Инициативния комитет за борба с рака на гърдата. Създаден от..

публикувано на 30.04.24 в 11:25