Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко е важен сънят за качеството ни на живот ?

Снимка: Rawpixel





На 15 март отбелязваме Световния ден на съня, който има за цел да обърне внимание на дълбокото въздействие на съня върху физическото, психическото и емоционалното благополучие. Зависимост от електронни устройства, липса на достатъчно сън, пристрастяване към социалните мрежи и онлайн забавленията са ежедневие при всички нас, без значение от пол и възраст. Дори българите си имаме такава поговорка - "От сън спомен няма". Осъзнаваме ли обаче как влияе сънят или липсата му на качеството ни на живот? По тази тема потърсихме психологът от Враца Нина Димитрова.

"Сънят както всички останали неща са ни дадени за да можем да продължим напред и е от изключителна важност и като здраве и като възвръщане не само на физическите, но и на психическите сили. Възстановяването от физическата умора е по-бързо докато при психическата нещата са по-бавни. Качеството на съня до голяма степен определя и нашето общо психо-соматично здраве. По-мъдри от мен хора са посочили дори часовете в които е хубаво да се ляга и да се заспива, защото това много добре влияе на качеството на самия сън и наистина е така. Късното лягане не е за препоръчване особено при малките деца и подрастващите. Класическият вариант е минимум 6-7-8 часа, за децата може да е по-дълго. Ако денят ни е бил тежък и напрегнат е добре да заспим с билков чай с мед и книга в ръка, тя помага в много аспекти. Недоспиването е пагубно за човека. Не случайно сме устроени през деня да сме активни, а през нощта да почиваме, защото липсата на нощен сън нарушава цялостния баланс на организма"   


Доказано е, че лошият сън е свързан със сърдечни болести, диабет тип 2, депресия и затлъстяване. Особено важно е преди сън поне час ограничаването на всякаква дигитална техника - компютри, телефони и телевизия, защото влияят много лошо на съня и здравето на човека. Тези устройства излъчват синя светлина, която "залъгва“ мозъка, че е ден, блокира производството на мелатонин и съответно намалява както качеството, така и количеството на съня. По това как човек спи независимо дали става въпрос за дете в ранна детска възраст, тийнейджърския период или в зрялата му възраст е определящо за самата проблематика, която може да се търси от лекари и психолози, каза психологът Нина Димитрова и допълни:

"Много зле се отразява при тийнейджърите ако нямат правилен режим на заспиване, ставане, на отпочиване върху когнитивните процеси, като цяло. Затова е хубаво още от ранна детска възраст да се създаде един много правилен стандарт и режим, за да може като зрял човек да определя и да знае нормата и самите нарушения до които ще доведе липсата на сън на неговия начин на живот. Моят съвет е да обръщаме внимание на тези уж ежедневни неща, защото наистина са много важни. От качеството ни на живот, на организация на времето с което разполагаме зависят много неща, които в по-млада възраст човек не оценява, приемна ги като даденост, а не е така. Здравна култура трябва да имаме още от младите години, от детството да се изгражда при децата, за да може да бъдем активни в зрялата си възраст"

За съня попитахме и видинчани в следващата анкета:

"Да, след като се прибереш от работа изморен лягаш и заспиваш... Хубаво е човек да се наспи, после си усмихнат, ведър, не се ядосваш лесно...Кой не обича да спи и да си почине след тежкия работен ден, осем часа трябват за да се наспиш добре. Обичам да се събуждам без часовник."

Световният ден на съня се отбелязва от 2008 година в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30