Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко е важен сънят за качеството ни на живот ?

Снимка: Rawpixel





На 15 март отбелязваме Световния ден на съня, който има за цел да обърне внимание на дълбокото въздействие на съня върху физическото, психическото и емоционалното благополучие. Зависимост от електронни устройства, липса на достатъчно сън, пристрастяване към социалните мрежи и онлайн забавленията са ежедневие при всички нас, без значение от пол и възраст. Дори българите си имаме такава поговорка - "От сън спомен няма". Осъзнаваме ли обаче как влияе сънят или липсата му на качеството ни на живот? По тази тема потърсихме психологът от Враца Нина Димитрова.

"Сънят както всички останали неща са ни дадени за да можем да продължим напред и е от изключителна важност и като здраве и като възвръщане не само на физическите, но и на психическите сили. Възстановяването от физическата умора е по-бързо докато при психическата нещата са по-бавни. Качеството на съня до голяма степен определя и нашето общо психо-соматично здраве. По-мъдри от мен хора са посочили дори часовете в които е хубаво да се ляга и да се заспива, защото това много добре влияе на качеството на самия сън и наистина е така. Късното лягане не е за препоръчване особено при малките деца и подрастващите. Класическият вариант е минимум 6-7-8 часа, за децата може да е по-дълго. Ако денят ни е бил тежък и напрегнат е добре да заспим с билков чай с мед и книга в ръка, тя помага в много аспекти. Недоспиването е пагубно за човека. Не случайно сме устроени през деня да сме активни, а през нощта да почиваме, защото липсата на нощен сън нарушава цялостния баланс на организма"   


Доказано е, че лошият сън е свързан със сърдечни болести, диабет тип 2, депресия и затлъстяване. Особено важно е преди сън поне час ограничаването на всякаква дигитална техника - компютри, телефони и телевизия, защото влияят много лошо на съня и здравето на човека. Тези устройства излъчват синя светлина, която "залъгва“ мозъка, че е ден, блокира производството на мелатонин и съответно намалява както качеството, така и количеството на съня. По това как човек спи независимо дали става въпрос за дете в ранна детска възраст, тийнейджърския период или в зрялата му възраст е определящо за самата проблематика, която може да се търси от лекари и психолози, каза психологът Нина Димитрова и допълни:

"Много зле се отразява при тийнейджърите ако нямат правилен режим на заспиване, ставане, на отпочиване върху когнитивните процеси, като цяло. Затова е хубаво още от ранна детска възраст да се създаде един много правилен стандарт и режим, за да може като зрял човек да определя и да знае нормата и самите нарушения до които ще доведе липсата на сън на неговия начин на живот. Моят съвет е да обръщаме внимание на тези уж ежедневни неща, защото наистина са много важни. От качеството ни на живот, на организация на времето с което разполагаме зависят много неща, които в по-млада възраст човек не оценява, приемна ги като даденост, а не е така. Здравна култура трябва да имаме още от младите години, от детството да се изгражда при децата, за да може да бъдем активни в зрялата си възраст"

За съня попитахме и видинчани в следващата анкета:

"Да, след като се прибереш от работа изморен лягаш и заспиваш... Хубаво е човек да се наспи, после си усмихнат, ведър, не се ядосваш лесно...Кой не обича да спи и да си почине след тежкия работен ден, осем часа трябват за да се наспиш добре. Обичам да се събуждам без часовник."

Световният ден на съня се отбелязва от 2008 година в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малките добринки на дядо Пешо от Ослен Криводол

Кът за отдих за своите съселяни създава собственоръчно 70-годишният Пешо Петков от Ослен Криводол . Пейките са  поставени по пътя от гарата до врачанското село.  По своя инициатива възстановява в училището детската пързалка, люлките и изработва нова въртележка. Освен това се включва във всички дейности, които са свързани с облагородяването на..

публикувано на 07.05.24 в 16:00

Петокласник от Видин подреди самостоятелна изложба

Никалъс Венелинов  от Школа "Дъга" при Народно читалище "Цвят 1870" във Видин  подреди самостоятелна изложба с рисунки .  Единайсетгодишният Никалъс учи в СУ "Петко Рачов Славейков". Интересът му към рисуването се проявява от ранна детска възраст. Всъщност това е втората изложба с негови авторски творби, като първата е била в СУ..

публикувано на 07.05.24 в 15:00

Ученик от Лом с първо място в Национална ученическа конференция

Дванайсетокласникът Стоян Антов от СУ "Димитър Маринов" в град Лом спечели първо място  със своя разказ в десетото издание на Националната ученическа конференция по гражданско образование на тема "Семейство-училище-общество", провела се в Добрич. Във форума се състезаваха и ученици с есета, презентации и филми. Стоян Антов вече е издал две..

публикувано на 07.05.24 в 14:00

Иван Аспарухов: Работим за подобряване на жизнената среда и съхраняване на културната идентичност на Мездра

На Гергьовден своя празник отбелязва град Мездра . По този повод кметът Иван Аспарухов каза в "Цветовете на деня", че за ръководството на Мездра е важно да продължи да работи за благоустрояване и подобряване на жизнената среда, но и за съхраняване на културната идентичност на града. "Този мандат започнахме сериозна инвестиционна програма..

публикувано на 06.05.24 в 16:54

Стартира Националната кампания "Зелено четене" - 2024

4 тура, 4 специални събития и 4 томболи в четвъртото издание на Националната кампания "Зелено четене". Тя стартира днес, когато е и един от най-хубавите български празници, Гергьовден и за поредна година обединява български автори, издателства и любители на книгите.  Кампанията обхваща 4 града - това са Враца, Балчик, Габрово и Пещера...

публикувано на 06.05.24 в 09:10

"Неделник" от 5 май 2024 година

Христос Воскресе. На Великден, като на Великден. Всъщност всеки път на Великден има „Неделник“, защото е неделя. И днес ни има. Започвам с това, че в понеделник при голям успех в София се състоя премиерната прожекция на филма „Гераците“ на роденият във Видин режисьор Максим Генчев. Филма тръгна по кината от 3 май, а идеята на Максим Генчев..

публикувано на 05.05.24 в 14:10

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00