Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шивачки излязоха на протест в Кула заради неизплатени заплати

3
Снимка: Наско Цанов


Работници протестираха в Кула заради неизплатени заплати. Това съобщиха за Радио Видин бившите служители на шивашкото предприятие-длъжник "Мавлина" ООД.

Хората са потърсили правата си и пред Дирекция "Инспекция по труда" Видин, които в писмо съобщават, че за извършеното нарушение на бившия им вече работодател ще бъде потърсена административно-наказателна отговорност. Проблемите с изплащането на заплатите са започнали още през 2023 година. Освен заплатите, не са плащани осигуровки и болнични на освободените и напуснали масово работници. Повечето отидоха на Борсата, разказват жените.

Хората са опитали да разговарят с управителя Янко Христов, да търсят решение. Той обаче отказал. Бившите вече работници днес бяха на протест във фабриката поради факта, че там вече се премества цялата техника в друг цех в град Бяла, област Русе, собственост отново на Христов.


"Още не знаем, кога ще товарим техниката за Бяла, Русенско, там ще се отваря нов цех", разказа единствената останала работничка в шивашкото предприятие-длъжник.


При събирането на техниката в Кула намираме на място и управителката на шивашкото предприятие от град Бяла, Татяна Петкова:


"Аз не съм в качеството да ви отговоря, не мога да звънна на управителя и няма да ви съдействам. Аз съм изпратен тук от управителя на фирмата Янко Христов за събиране на тези неща"


Потърсихме по телефона за коментар и управителя Янко Христов, който сподели:


"Да си търсят правата по трудовото законодателство." На зададените въпроси за възнагражденията на работниците, той отговори: "Че те се изплащат за трудова дейност, не са работили и няма как да имат претенции. Нека те да кажат какво са изработили в тези три месеца. Те са били присъствено там. Две страни сме, двете страни имат своите права и задължения, и за това нещо има законодателство. Готов съм да ходя на съд и да си защитаваме правата. Те ми представят присъствени книги, но няма представено какво са изработили. Да си търсят правата в съда".


Проблемът се е появил още през 2023 година, а в края на миналата година ситуацията изключително се влошила. По твърдение на работниците заплатите закъснявали от началото на 2023 и така около 6 месеца. Пари са получавали по 200, по 300, по половин заплата и след това вече не са получавали нищо.


"Четири пет месеца ние нямаме заплати, и инспекция по труда идва, никой не може да намери управителя. 2 часа му е пътя до Кула, как може да ходи по Германия, а да не може да дойде до тук. Грешката ни е, че работихме повече от 1 месец без заплата, ние се лъжехме, че той ще ни плати. Ще направим жива верига в Кула и няма да допуснем да се товари техниката", обясниха бившите служители на протеста.


Всеки един от 15-те бивши служители на шивашкото предприятие има да получава по над 5000 лева заплати. Много от работещите са с кредити към банки, които не могат да обслужват. Не могат да си хранят децата, семействата, допълват жените.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Проходът "Петрохан" е отворен за движение

Възстановено е движението по път II-81 София - Монтана /проход "Петрохан"/ за автомобили до 12 тона, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Проходът бе затворен   вчера сутринта, за да може да бъдат отстранени падали дървета и клони.  Проходът „Петрохан" е отворен малко след 16 часа днес. Това стана, след като в последните над 30 часа бе..

публикувано на 04.10.25 в 16:23

Проверка на сечището в Макреш поиска общински съветник

За незаконна сеч и нарушение  на сечището в Община Макреш, алармира общинският съветник Герго Гергов и поиска свикване на комисия и проверка: "Извършват се безобразни нарушения на сечището в Община Макреш, съобщават жители. Предлагам, ако е възможно, в удобно време кметът да организира съветниците, да вземем и хора, които разбират от сечища, за..

публикувано на 04.10.25 в 15:15

110 години от Първата световна война отбелязаха в Белоградчик

В Белоградчик се проведе конференция по случай 110-та годишнина от началото на Първата световна война и участието на България в нея. Конференцията бе организирана от Управителния съвет на Асоциацията на Сухопътните войски на България, със съдействието на Община Белоградчик. В програмата бяха предвидени доклади по темите „Включване на България в..

публикувано на 04.10.25 в 14:16

Все още има населени места без ток в област Монтана

В област Монтана все още има населени места без ток. След падналия мокър сняг проблеми с електричеството има в общините Георги Дамяново, Чипровци и Вършец. Екипи на електрорапределителното дружество в Монтана втори ден отстраняват аварии по мрежата. Тежкият сняг доведе до падане на дърветата върху жиците.  "Вчера останаха Заножане и една..

публикувано на 04.10.25 в 13:44

Празник на народната носия ще има в Неговановци

Празникът на народната носия подготвят във видинското село Неговановци. Той ще се проведе утре, 5 октомври, и това ще е 8-мото му издание, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова и допълни: "Ще се съберем да поиграем, да се видим и най-вече да оценим какви красиви, автентични носии сме запазили. Празникът е с конкурсен..

публикувано на 04.10.25 в 12:00

Кампания за безплатно силанизиране на детските зъби започна във Видин

В ход е новата кампания по поставяне на силанти на първите постоянни дъвкателни зъби на децата от 5 до 8-годишна възраст. Целта е зъбите да бъдат предпазени от образуването на кариеси и да останат възможно по-дълго здрави. Процедурата е по Националната кампания за профилактика на оралните заболявания при децата от 0 до 18 години. В област Видин..

публикувано на 04.10.25 в 11:38

Възстановено е електрозахранването във Врачанско

Възстановено е електрозахранването в област Враца, където имаше проблеми от влошената метеорологична обстановка вчера. Обилните валежи от сняг и дъжд вчера предизвикаха аварии по електропреносната мрежа на много места в региона.

публикувано на 04.10.25 в 09:57