Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Снимка: Радио ВИДИН

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари 2026 година в България ще заработи Социален климатичен фонд. Регламентът беше приет в Европейския парламент миналата година. Той е предвиден като мярка в подкрепа на най- уязвимите домакинства, най- уязвимите потребители на транспорт и най- уязвимите микропредприятия за смекчаване на негативните последствия от една нова схема за търговия с емисии в секторите сгради и транспорт. Новата схема ще влезе в действие от януари 2027 година, а Социалният климатичен фонд предварително една година трябва да може да заработи- от 1 януари 2026 година. За да може да започне да работи успешно Социалният климатичен фонд, държавите членки на Европейския съюз трябва да подадат своите национални социални климатични планове до края на юни 2025 година. 

"Т.е. ние имаме една година и малко да създадем своите социални климатични планове, с които да обосновем мерките за фонда. По този фонд България ще има възможност да кандидатства с мерки на обща сума от 2 милиарда 280 милиона евро за периода от 2026 до 2032 година и цялата сума ще бъде разпределена и за двата сектора. В три основни насоки са мерките, които позволява ЕС, а ние сами трябва да изготвим своя дизайн като страна със собствените национални специфики. Мерките са в три насоки- директна подкрепа за доходите на най- уязвимите потребители на горива, особено защото всъщност при нас в България ефектът от цялата тази нова схема на търговия с емисии ще бъде в ръст в цените на горивата. Основно за бензин, дизел, газ и въглища също, изкопаеми горива, въглищата също са включени", каза Теодора Пенева- старши експерт в програма "Климат и енергия" на WWF - България.

По- голяма част от мерките на фонда ще бъдат дългосрочни, т.е. в устойчива мобилност и в енергийна ефективност на сграда. Това, което от WWF- България предлагат след груби изчисления, че след като се разпредели този фонд за 6 години, за дългосрочни мерки за сгради ще останат максимум 600 милиона евро. В този смисъл предлагат дългосрочните мерки да бъдат насочени към мерки за енергийна ефективност под формата на ваучери, които да подпомогнат за частични мерки близо 40 хиляди домакинства, а за цялостно саниране поне 10 хиляди домакинства, допълни Теодора Пенева:

"В този случай е важно да може домакинствата да комбинират грантовото финансиране от този фонд, от социалния климатичен фонд, с допълнителни инструменти като безлихвени заеми или ниско лихвени заеми по кредитни линии за енергийна ефективност, за да може да получат една по- добра подкрепа и да направят по- дългосрочна инвестиция в малко повече спестявания за енергия."

От WWF смятат, че е важно участието на общините да е минимално. Понеже тази програма е насочена към облекчаване на разходите на домакинствата, тези фондове могат и да изключат активната роля на общините. В България в момента няма официално послание от правителството кое министерство ще бъде водещо, отговорно за създаване на националния социален климатичен план и за управление на фонда. 

От организацията предлагат да има картиране на енергийната уязвимост и потребностите за инвестиции. За всяка една община да се направи такъв проект съвместно с Националния статистически институт и да се издаде справочник, за да може общините да правят на местно ниво свои планове. Тук е важно да се разбере и доколко едно увеличение от близо 10% в цените на горивата ще наложи малко по- висока подкрепа за субсидиите за градски транспорт и карти, дали ще има нужда да се разширят групите, които в момента получават подкрепа за транспорт.

Цялото интервю с Теодора Пенева може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00