Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Пенчев: Основният проблем на язовир "Огоста" е в стената му, другите ремонти са козметични

Снимка: Радио Видин

Министерствата на икономиката и на земеделието са набелязали спешни мерки за ремонт на язовир "Огоста" в Монтана. Припомняме, че още през 2018 година той бе включен сред 416-те опасни язовира, които се нуждаят от спешен ремонт

На среща в икономическото министерство експерти са се обединили около необходимостта от ремонт на язовира, така че да бъде минимизиран рискът за населението от възможно преливане. Набелязан е план за действие между отговорните държавни институции, съобщиха от Министерството на икономиката и индустрията. До месец трябва бъде обявена обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител. Има изготвен проект и разрешение за строеж.

ЯзовирКомпроментирани са облицовките на отводнителния канал и на мокрия откос, недовършена е корекцията на едноименната река. Това обаче според Петър Пенчев, член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово "Анна Политковская" и заместник-председател на Национално движение "Екогласност", не са основните проблеми на язовира. Според него най-голямата опасност идва от карстовите обарзования под язовирната стена:

"През 1994 година се открива избиваща вода под стената от тези пещери, стотина-двеста метра дълбочина, но те са свързани помежду си и оттогава се увеличава. Значи 22-ра година, юни месец, директорът на "Напоителни системи" - Враца Гриша Босашки, те го уволниха заради това негово откровение, подаде писмо до шефката Динева на "Напоителни системи" - София, защото те са оператор на язовира, собственост на Министерството на земеделието и храните- сто процента държавен язовир. Гриша Босашки беше написал в неговото писмо: Тревожно е състоянието заради това, че вече излиза мътна вода отдолу под увеличаващо се налягане. Това означава, че отдолу обрушването на пещерите става вече силно и бившият екоминистър Асен Личев каза в едно предаване на националната телевизия, че тази вода отдолу нагоре разрушава земята и стената отдолу ще се разруши..."

Мнение по въпроса за състоянието и основните проблеми на язовира има и инж. Марин Маринов- технически ръководител на язовир "Огоста“, присъствал по време на строителството на стената му. През 2022 година той каза:

"Най-важното, което трябва да се каже е, че язовир "Огоста " се експлоатира по най-неправилния начин в последните 10 години, което доведе язовира до това лошо техническо състояние... Язовир "Огоста" искам ясно да кажа, че е проектиран като многогодишен изравнител, а се стопанисва, експлоатира и управлява като едногодишен изравнител и затова е в изключително тежко състояние." 

язовирСпоред Петър Пенчев предстоящите ремонти са само козметични.

"Това са само козметични, външни ремонти, а основният проблем е водата под стената и изясняване на това, възможно ли е запушването на тези свързани помежду си карстови форми."
 
Що се отнася до смяната на хидравлично масло на основния изпускател на язовира и на бързо падащия савак, Петър Пенчев коментира, че макар въпросното масло да не е сменяно от 1986 година, язовирът е двойно защитен, защото има втори изпускателен защитен орган под язовирната стена.

"... Лошото е не толкова, че маслото е старо, а че не се прави ежегодно поне два пъти проба за спускане и издигане на този голям савак, за да се задвижва системата, която е хидравлична...“

Министерството на земеделието и храните е започнало процедура за анализ и оценка на язовирната стена на "Огоста", която има нужда от ремонт. Обсъдени са и възможностите за осигуряване на частичен финансов ресурс за ремонта, като по предварителни разчети ще са необходими около 10 млн. лева.

С максималния обем от 506 милиона кубически метра вода, "Огоста" е сред хидрогигантите на Балканския полуостров. В експлоатация е от 36 години. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00