Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Снимка: Румен Гълъбинов, личен архив

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София.

Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България във валутния съюз, но се очаква до средата на годината да изпълним и този критерий. Това коментира в "Посоките на делника" икономистът Румен Гълъбинов:

"От четирите основни Маастрихтски критерия България към момента покрива безусловно три. Последният - за инфлацията, е напът да го покрие към средата на тази година. В края на първото тримесечие инфлацията очаквам да спадне под 3%, тъй като за февруари на годишна база инфлацията е 3,3% в България, а в еврозоната е 2,6%. Ако следващият месец нашата инфлация е 2,8-2,9%, а в еврозоната средната е 2,4-2,5%, тогава разликата става много малка и със закъснение от още три месеца - към края на месец юни, когато отчетем второто тримесечие и полугодието, е твърдо вероятно България да изравни средната си инфлация със средната инфлация в еврозоната на годишна база. Това вече е предпоставка България да може да очаква известен толеранс по отношение на този показател за даване на зелена светлина и влизане в еврозоната от 2025 година."

Някои външни и вътрешни фактори също могат да повлияят за спад на инфлацията в България, допълни икономистът:

"Външен фактор, който би могъл да ни помогне още по-ускорено да свалим инфлацията, е евентуално засилване на еврото спрямо долара на международния пазар. Т.е. слаб курс на долара в следващите три до шест месеца би повлиял за ускорено намаление на инфлацията в България. Това е външен фактор, който не бихме могли изцяло да прогнозираме и да разчитаме на него, но при определено развитие на обстоятелствата би могъл да е в наша полза. От вътрешните фактори бих посочил прекратяването на дерогацията по вноса на руски петрол за бургаската рафинерия. Можем да очакваме в месеците след март крайните цени на горивата да не се изменят съществено и да нямаме някакво драстично увеличение, което също да повлияе благоприятно за по-ниска инфлация, тъй като безусловно цените на горивата имат голяма тежест при определянето впоследствие и на други цени на стоки и продукти."

Против въвеждането на еврото сега се обявиха от партия "Възраждане", която организира подписка за провеждане на референдум по темата. "Въпреки че Конституционният съд отхвърли искането за референдум, продължаваме борбата за запазването на българския лев." Това заяви наскоро депутатът от Враца Ивайло Папов и добави: "Страната ни е готова, а ще влезем в еврозоната съвсем скоро по политически причини. Това не е в интерес на българския народ."

Според Румен Гълъбинов ползите за страната ни от въвеждането на еврото са много повече от потенциалните негативи. 

"България вече 15 години - от 2009 година насам, е изявила желание да влезе в еврозоната. Това е един процес, който безспорно отнема време. Освен това България е в чакалнята на еврозоната, в механизма ЕRM II от 2020 година. В рамките на този механизъм се предвижда до между 3 и 5 години страната да успее да стане пълноправен член, така че сме напълно в графика, ако влезем от следващата година в еврозоната, което ще повлияе благотворно на българската икономика, на редица нейни отрасли. Можем да ползваме за сравнение Хърватия. За миналата година Хърватия за първата си година членство в еврозоната отбеляза рекорден туристически сезон, с рекордни посещения и приходи. Това е едно непосредствено влияние върху един немалък отрасъл от икономиката, а туризмът също заема голям дял от икономиката на България. Други отрасли, които със сигурност ще отбележат ръст, са транспортът, особено товарният. Сегашните опашки по границите, при благоприятно развитие с еврозоната и Шенген, няма да са вече такива, ще се минава лесно и бързо. Това ще ускори оборота на товари и транспортът със сигурност ще бележи ръстове в своето развитие. Търговията също като цяло, защото вече ценообразуването на българските стоки ще бъде много по-лесно съпоставимо с това, което е в другите държави, тъй като ще се използва една валута - евро. Въпреки че към момента левът е фиксиран към еврото като курс и нямаме валутен риск, но все пак винаги има малка разлика при превалутирането, която пак влияе върху крайните цени. След приемането на еврото ще е много по-конкурентен ще бъде българският пазар на вътрешна и външна търговия. Има и много други места, където ще има добро развитие във финансовата ни сфера - банковият и небанковият сектор, където вече основното координиращо звено ще бъде Европейската централна банка. С политиката на ЕЦБ ще бъде управлявана и финансовата сфера в България, което ще донесе повече стабилност и повече доверие в българските финансови институции. Ще се подобри като цяло и отношението към България и атрактивността на България за привличане на инвестиции както от страните на ЕС, така и от трети страни. За тях България вече ще изглежда значително по-привлекателна, тъй като ще бъдем наравно с всички останали 20 държави членки на еврозоната по права и отговорности в рамките на този монетарен съюз. Бихме могли да очакваме по-голям интерес, повече инвестиции и инвеститори, които да вкарат пари в българската икономика."

Министерство на финансите и БНБ откриха информационен сайт, посветен на въвеждането на еврото в България. Целта на електронната страница еврото.бг е да дава сигурна и актуална информация за всички важни новини, решения и събития, свързани с въвеждането на единната европейска валута в България. Освен текстово съдържание, са включени и видеоклипове, галерии с изображения, документи, календар, представящ пътя на България към еврото и други. 

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00