Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владлен Александров: Искаме да правим театър за хората

Владлен Александров, директор на Драматично-куклен театър - Враца
Снимка: ДКТ - Враца

Враца да се превърне в един от театралните центрове на България. С тази мечта Владлен Александров идва в града преди три месеца, когато е назначен за директор на драматично-кукления театър. Режисьорът с над 120 постановки в България, Република Северна Македония и Турция, заема директорския пост след продължил цяла година конкурс. Преди това дълго време е директор и режисьор в Пазарджишкия театър. С театралното изкуство обаче се среща още като дете и оттогава никога не е прекъсвал връзката си с него. 

"Аз съм, както се казва, роден в театъра. Моят баща е режисьор, дългогодишен директор на един провинциален театър, майка ми - журналист. Съдбата на моя баща беше свързана и с моята съдба. От съвсем мъничък съм по коридорите на театрите, в които той е работил, като се почне от Асеновградския държавен театър, мине се през Габрово и Благоевград, където дълги години живяхме. След това отидох в Академията. Работил съм в много театри в България и чужбина. Много години бях в Пазарджишкия театър."

Една от най-важните задачи пред екипа на Владлен Александров е да бъдат разплатени наследените задължения. Затова театърът трябва да започне да работи на съвсем различни обороти.

"В последната година почти нищо не беше произвел като продукция, сериозна. Сега само за три месеца направихме пет премиери. Започнахме да връщаме публиката в театъра. Интереса да възвърнем, да създадем едно доверие в зрителя, който да ни вярва и да пълни нашите салони. Започнахме усилено турнета да правим из България, за да можем да се срещаме не само с регионалния зрител, а с по-широк мащаб на зрители в България... Моята мечта е тук да направим много сериозен театрален център, който да ражда нови идеи, да генерира нови стилове, нови естетики. Затова се мъча да привличам хора с различно мислене, с различен потенциал - режисьори като Петринел Гочев, Гергана Димитрова, Дарко Ковачовски. Ето сега едно младо момче постави пиеса на Недялко Йорданов "Убийството на Гонзаго" Пресиян Кузов. Предстоят срещи със съвсем различни стилове режисьори."
 
Репертоарът на театъра е актуален и в същото време изцяло съобразен с това, което публиката иска да види на сцената.

"Винаги ми се иска литературната основа да бъде много сериозна, да бъде интересна, да бъде любопитна, да бъде в някакъв смисъл провокативна, съвременна, и общо взето досега всички заглавия, които направихме през този сезон... Пък и да бъде разбираема за публиката, да бъде близка до пулса на времето, в което живеем, и "Гимнастика за бременни" на Здрава Каменова, която Петринел направи, и "Убийството на Гонзаго", и аз направих една комедия, много актуална, немска на Щефан Фьогел "Роклята беглец". Така че всичкото това нещо засега функционира много добре сред зрителите, има публика, хората харесват тези спектакли, което означава, че линията е правилна."
 
Владлен Александров коментира и критиките по повод зачестилите участия в спектакли на врачанския театър на популярни от телевизионния екран актьори. 

"Въобще не ме интересуват критиките. Аз имам няколко представления, които години се играят по българските театри, в тях играят едни от най-любимите известни актьори от екрана. Ние не можем да се сърдим, че някой актьор е станал популярен чрез телевизионния екран, чрез сериалите. Ако той е добър актьор и си върши добре работата на сцената, това не е обидно, аз някак си не мога да схвана подобна логика на нещата. А по-добре ли е един актьор, който е закърнял, който с години седи в един провинциален театър, който няма никакво поле за развитие, който вече се е уморил от едно и също, едно и също, което се повтаря, повтаря. Публиката до такава степен вече се е отегчила от подобни образи. Само ще ви дам един пример. Срещу нас е читалище "Развитие", където много често гостуват подобни постановки, с подобни звезди. Ами пълно е, пълно е постоянно и трябва да Ви кажа, че в това няма нищо лошо. Целия свят е така - от Америка до Южния полюс и обратно, звездите от екрана са си звезди от екрана, въпросът е в какъв контекст ще ги поставиш, въпросът е какъв текст ще избереш за тяхното участие..."
 
Врачанският театър ще отбележи Международния ден на театъра - 27 март, с премиера на спектакъла за деца "Грозното пате", и представление на "Гимнастика за бременни". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Един процент промяна" с кауза в Ослен Криводол

Сдружение "Един процент промяна" набира  средства за осигуряване на отопление в читалището във врачанското село Ослен Криводол. Необходими са 17 200 лв., с които да бъдат закупени климатици. Читалището е   създадено преди три години и се помещава в бившето училище. Сградата е предоставена от Общинския съвет в Мездра, а с дарения и доброволен труд..

публикувано на 05.09.25 в 16:47

Кой е "Каръкът в мен..."

За какво може да си мисли човек, докато пада от петнайстия етаж? Казват, че в такива моменти животът ти минава пред очите като кинолента, а Иван Георгиев, по-познат на цяла България като Джони Шкейца, може да го потвърди. Оказва се обаче, че едно падане от петнайстия етаж далеч не е толкова кратко, колкото изглежда и, докато лети неконтролируемо..

публикувано на 05.09.25 в 16:35

Ажурните дърворезби на Соня Маркова

Чудно нещо е дърворезбата - от едно парче дърво се издълбават различни форми и мотиви върху дървесината, създавайки релефни изображения. Резултатът от дърворезбата е декоративен продукт, често използван за създаване на сувенири, интериорни елементи и украшения, които могат да запазят вида си за дълго време.  Дърворезбата съществува от много..

публикувано на 05.09.25 в 16:05

Седем кученца си търсят стопанин

Днешната история в "97 лапи и една опашка" е за всеки, който има нужда от верен приятел. Става въпрос за седем малки и симпатични кученца, които търсят своя нов дом и любящи стопани. Ивайло Йосифов намира едно куче, което е обект на враждебно отношение от страна на хора, които живеят около негов имот в град Лом . Прибира животното и му дава името..

публикувано на 05.09.25 в 15:30

Доброволци от Младежкия червен кръст във Видин създадоха настолна игра

Играта "Мисията възможна: Спаси човечността!" съчетава въображение, съпричастност и сила на посланието. Същевременно представя принципите на червенокръсткото движение по атрактивен за младите хора начин, обясни Галина Йорданова, главен специалист към Секретариата на Областния съвет на БЧК (Българския червен кръст) във Видин. "Тази..

публикувано на 05.09.25 в 15:17

Благотворителна кампания събира ученически пособия за 400 деца в нужда

На 5 септември отбелязваме Международния ден на благотворителността - дата, включена в календара на ООН в чест на годишнината от кончината на Майка Тереза, символ на милосърдието и всеотдайната помощ към най-нуждаещите се. Този ден е призив към всеки -  независимо дали е представител на неправителствена организация, корпорация, благотворително..

публикувано на 05.09.25 в 14:28

Детските игри: Забавленията навън срещу дигиталния свят

В днешно време децата прекарват все повече време пред екраните - телефони, таблети и компютри. За разлика от това, през 90-те години игрите бяха на улицата, на двора или в парковете. Децата тичаха, скачаха, катереха се, събираха се по групи и измисляха нови забавления. Но каква е разликата между тогавашните игри и днешните? Къде е по-добре да..

публикувано на 04.09.25 в 17:05