Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристина Патрашкова представя "Въпреки всичко" в Козлодуй

Снимка: Фейсбук

Известната българска журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата" на среща с читатели в Козлодуй. Това е вторият северозападен град след Враца, който авторката ще посети по повод излизането на книгата. Поканата ѝ отправят от местното читалище, но както Кристина Патрашкова сама казва, гостуването ѝ в българския Северозапад е продиктувано и от специалното отношение, което има към този край. 

"Интересът ми не е случаен, имам сантимент към този район, тъй като моите родители са от този край. Майка ми е от Лом, баща ми е от едно прочуто, много известно село в този район, което се казва Златия. И неслучайно аз харесвам този край, и неслучайно Йордан Радичков, който също се е родил в едно село Калиманица, което за съжаление впоследствие става дъно на язовир, ми е един от любимите писатели. Мисля, че цялото негово творчество пресъздава много особения свят на хората, които живеят в Северозапада, които имат едно много особено въображение, специфично чувство за хумор, поглед към света, който почти граничи с митологичното. Много интересни и мъдри хората живеят там. Това е едната причина, другата причина е, че организаторите на премиерата от Козлодуй, от местното читалище, бяха много настоятелни и аз не крия, че имам покани от много други градове в България, включително ще представя книгата следващия месец в Българския културен институт в Рим, а през май - в Лондон, и въпреки това пренебрегнах останалите покани, които са от доста по-големи градове, и с най-голямо удоволствие в петък, от 18:00 часа ще гостувам в читалището в Козлодуй." 

В книгата си Кристина Патрашкова е събрала очерци и интервюта с 16 от най-големите български писатели преди 10 ноември и след това. Сред тях са Богомил Райнов, Любомир Левчев, Николай Хайтов. Неслучайно място в нея намира и Йордан Радичков. 

"Пиша за хора, които познавах покрай моята журналистическа професия, дори се бях сближила с много от тях. Мисля, че най-ценното в книгата са портретите, които правя, портретите, които са в първо лице, като, разбира се, публикувам и интервюта с тях, защото, за съжаление, смятам, че паметта за всички тези големи автори леко избледнява. Радичков беше от хората, които имах шанса да познавам, дори да познавам доста добре. Спомням си, че бях още ученичка, когато той ми подари една книга с някои от неговите пиеси, най хубавите му пиеси - "Януари", "Суматоха", "Опит за летене", и аз в онези години мечтаех да стана актриса. Такъв е и надписът, такова е посвещението на Радичков: "На Кристина! Да стане актриса!". Добре, че това не се случи, защото не мисля, че това беше моето поприще. Но той беше един изключително интересен човек, невероятен мъдрец, който говореше сладкодумно и същевременно той можеше да ти разказва за врабчета, за врани, за лисици, а същевременно говореше за хора. Просто неговите разкази бяха много метафорични, той беше много различен от всички останали писатели. Неслучайно негови пиеси като "Опит за летене" са поставяни дори в Щатите и дори американците успяха да разберат този манталитет, не само на северозападния човек, на човека въобще. Така че той съвсем неслучайно е включен в книгата."

"Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата" не е само книга за значимите български писатели, а за моралния избор, който стои пред всеки човек, каза още Кристина Патрашкова. 

"Аз пиша за писателите в годините на цензурата, но на практика всеки от тях е имал избор - дали да бъде със силните на деня, или не, и това е тема, която е вечна. Това е тема, която съществува и днес и тя не касае само хората на изкуството, писателите и талантите, тя се отнася до абсолютно всеки човек. Защото всеки от нас днес е изправен и винаги ще бъде изправен пред такава дилема дали примерно ти да направиш компромис с някакви свои принципи, за да се издигнеш например в професията, да получиш по-добра заплата, или да държиш на принципите си, но да търпиш негативи.."

Срещата с Кристина Патрашкова и книгата "Въпреки всичко" е този петък, 29 март, от 18:00 часа в читалище "Христо Ботев" в Козлодуй.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Млади таланти от Ново село представят дебютна изложба във Видин

Талантливи художнички от училище "Св. св. Кирил и Методий" във видинското село Ново село ще представят съвместната си изложба, озаглавена "Талант в цветове и багри". Идеята за експозицията се заражда, след като възпитаниците на клуб "Арт ателие" в учебното заведение напредват бързо и доразвиват вече заложения си талант към рисуването.  Вяра..

публикувано на 26.06.24 в 14:40

Емоции от света на киното в концерта на танцова школа "Swing" във Видин

Превъплъщаване в различни персонажи от любими филми, разказване на истории и предаване на емоции чрез танци - това ще покажат утре малките грации от видинската школа за модерен балет "Swing" . Подготвени са впечатляващи хореографии, съчетаващи класически и модерни танцови техники и всичко това, съпроводено от музика от любими на малки и големи филми...

публикувано на 26.06.24 в 14:35

Видин и Козлодуй ще отбележат 145 години от създаването на Военноморските сили

Военноморските сили на България отбелязват 145 години от тяхното формиране, както и 140 години от създаването на представителния им духов оркестър.   Честванията започват не от Русе, както обикновено, а от Видин, каза за Радио ВИДИН началник на щаба на Военноморските сили Ваньо Мусински : "Видин е по Дунава, Видин е свързан по няколко..

публикувано на 26.06.24 в 14:00

С грижа за зеленчуковата градина в летните горещини

С настъпването на летните горещини растенията се нуждаят от повече грижи. Заради жаркото слънце все по-голяма е необходимостта от поливане. Кога и колко да поливаме и как още да се погрижим за зеленчуковата градина- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: " В горещините е добре да има засенчващи мрежи , но да не са..

публикувано на 26.06.24 в 13:49

Млада майка се нуждае от средства за лечение в Турция

Десислава Емилиянова е обикновена жена с необикновена история. Медицински работник по професия, бунтар по душа и майка по призвание - така най-правилно бихме могли да я опишем. Зад всичко това обаче седи няколкогодишната ѝ битка. Най-важната в живота ѝ. Не, защото е за живота ѝ, а защото се бори да остане в този на дъщеря си.  Преди 3 години..

публикувано на 26.06.24 в 13:00

Видинското читалище "Славяни" празнува 10-годишнината си с концерт

Десет години от създаването на Народно читалище "Слявани 2013" ще бъдат отбелязани с празничен концерт във Видин тази вечер. "От извора до наши дни" е мотото на събитието. В програмата на концерта са включени народни и съвременни танци, които ще бъдат изпълнени от танцовите състави на читалището, обясни хореографът Деян Славчев...

публикувано на 26.06.24 в 10:15
Александър Лозанов и Николай Николаев от Профилираната природо-математическа гимназия

Ученици от ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин постигат отлични резултати на олимпиади и състезания

Учениците Николай Николаев и Александър Лозанов  са настоящи възпитаници на видинска математическа гимназия . И двамата са с блестящи успехи на олимпиади и национални състезания по математика , Български език и литература и История и цивилизация.  Александър Лозанов е 7-и клас в ППМГ " Екзарх Антим I". Той се отличава със силен интерес и..

публикувано на 25.06.24 в 17:46