Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна кампания за грамотност в помощ на дванайсетокласниците

Снимка: Радио Видин

Платформата „Как се пише?“ стартира кампания за грамотност в помощ на завършващите 12-и клас ученици. Под надслов „Животът няма „аУтокорект“ на 27 март, 50 дни преди държавния зрелостен изпит по български език и литература, започна публикуване на задачи и правила в първото по рода си дигитално помагало. То е специално насочено към повишаване на резултатите от матурата и се реализира в една от най-актуалните сред тийнейджърите социални мрежи - Threads

Организатори на инициативата са д-р Павлина Върбанова, основателка на „Как се пише?“, Доротея Николова, учителка по български език и литература, както и творческите директори на рекламна агениция Иван Ланджев и Драгомир Дончев, разказа преподавателят:

"Д-р Павлина Върбанова често прави различни кампании за грамотност, често си партнираме с нея. В рамките на 50 дни, в страницата на "Как се пише?", в една от най-популярните в момента нови мрежи за хората в тийнейджърска възраст - Threads, това е част от платформата на Meta и хората, които имат Instagram, а именно тези, които са в тийнейджърска или студентска възраст, да кажем по-младите хора, могат да си направят профил, от който да се свържат и с платформата на "Как се пише?". Там вече хората си разменят текстови съобщения, което е една стъпка напред за тези потребители, които до момента са свикнали да използват само картинки и видеосъдържание. Те ще започнат да пишат там и започвайки да пишат, установяват, че знаят точно как да го направят, защото знаете, че системата ни, образователната, е в огромна криза и изобщо в цялото общество отношението към езика е много залиняло и установяваме, че той вече не се владее от хората, за които е роден."

Целта на кампанията е да помогнат на учителите тази година, които се борят с огромния проблем, че през последните години балът на матурите пада стремглаво всеки път. Тази година резултатите са под "Добър 4" и приближават "Среден 3". По думите на Доротея Николова тези резултати са все по-тревожни, защото същевренно изпитите стават все по-лесни.

"Министерство на образованието и науката дава все по-лесни материали, което означава, че тази оценка е всъщност още по-ниска. Нивото на грамотност е пряко свързано със способността на човек да осмисля света, живота, изобщо да мисли. Без родния език ние като човешки същества изобщо не можем да се ориентираме в света и да го разбираме."

С анкетите, които се провеждат на платформата на „Как се пише?“ се установяват и статистически закономерности, свързани с пропуските в обучението по граматика, правопис и пунктуация на родния език. 

Организаторите се спират на надслова на кампанията „Животът няма „аУтокорект“, защото от една страна е напомняне, че знанията са важни и ако в мрежата има коригираща програма, която да ни посочва грешките, в истинския живот не е така. 

"Животът няма "аУтокорект" е игра на думи и закачка на няколко пласта. Първо - учениците непрекъснато са в социалните мрежи, в интернет, те непрекъснато цъкат на телефоните си и те непрекъснато ползват техните автоматично коригиращи програми. На български език тези програми, които коригират грешките ни, трябва да бъдат наричани "автокоректор" или в най-крайния разговорен случай - "аутокорект". Повечето тийнейджъри не знаят важни неща, свързани със систематичността на българския език и те го гледат на английски език и го наричат "аутокорект". Думата е придобила доста широка популярност в това си изговаряне и изписване. Ние, в нашето заглавие, сме я изписали с главна буква и цялата дума в кавички, за да обърнем внимание, че тя не е регламентирана от официалния правописен речник в този си вид, но в същото време се употребява от младежите, а ние искаме да стигнем именно до тях."

Намерението на платформата за грамотност "Как се пише?" е след като приключи кампанията, да съберат данните от проведените анкети, да ги анализират и да публикуват резултатите от допитванията. 

По публикацията работи: Виктория Топалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вазата като "ухание" за дом

Вазите носят "ухание" за дом. Да, те са за цветя, но може да бъдат и приятен спомен от посетена от вас туристическа дестинация, скъп подарък или напомняне за скъп човек.  Над 100 вази от дърво, стъкло, керамика и порцелан има в колекцията си видинчанката Зоя Младенова. Като бивша учителка тя е получавала много подаръци, но най-скъпите на..

публикувано на 25.04.25 в 16:25

Отбелязваме Световния на младежите доброволци

Всяка година на 25-ти април отбелязваме Световния ден на младежите доброволци . На този ден искаме да използваме възможността да се преклоним пред енергията, вдъхновението и добротата, с които младите хора по целия свят променят средата около себе си. Това не е просто ден, а символ на желанието за действие, солидарност и отговорност...

публикувано на 25.04.25 в 16:00

"Едно" на 25 април 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които организираха от фондация "Подкрепа за реализация" през настоящия месец, както и предстоящите през прояви.  На първи април в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на шегата. Празникът не е официален, но е добил популярност в много държави,..

публикувано на 25.04.25 в 15:36

Айра и Коки - съвместното съжителество на куче и котка

Всички са чували израза "като куче и котка" - синоним на взаимна неприязън и непоносимост. От друга страна- мрежата изобилства със снимки и клипове на кучета и котета, които се гушкат едно в друго и видимо се чувстват добре заедно. Затова няма начин да разберете можете ли да отглеждате куче и котка в дома си, докато не пробвате. Според..

публикувано на 25.04.25 в 15:30

Северозападни маршрути за почивните дни

Със затоплянето на времето в почивните си дни много хора  предпочитат да се откъснат от работата и градската среда и да разпуснат, като отидат на кратка разходка извън града или пък на уикенд- пътешествие. Смяната на обстановката и разходките сред природата са сред нещата, които могат да ни отпуснат, да изчистят съзнанието ни от ежедневния стрес и..

публикувано на 25.04.25 в 11:42

Последният роман на Торлака : "Аз, ваксинаторът"

Все още се опитваме да свикнем с липсата на без време отишлия си от този свят Стоян Николов – Торлака, който някак уж на шега, а оказа се съвсем на сериозно, успя да се превърне в гласа на Северозапада. Останаха ни обаче неговите на моменти непоносими, но до един абсолютно незабравими герои, които продължават все така гръмогласно и напористо..

публикувано на 25.04.25 в 11:38

Образователна игра "Лов на видински съкровища" показва емблематични обекти във Видин

"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион".  Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..

публикувано на 24.04.25 в 17:05