На 1 януари 1897 г. в Роман е осъществено първото театрално представление. Представени са драмата "Богдан войвода" и комедията "Чорбаджи Михалаки". През 1907 г. се полагат основите на читалището. В летописната му книга, започната на 26 декември 1927 г. и съхранена от предшествениците до днес, е записано: “Стремежът на човека към съвършенство е родил културно-просветните сдружения. Колкото по-будни, по-живи творци има в това сдружение, толкова по-силен е неговият пулс. И в 1907 г. при съвсем неблагоприятни условия Димитър Андреев – учител в село Роман успява да събере около 20 души селяни и ги увещава да положат основите на читалището ни с име "Христо Ботев" – името на свръхчовека на нашето племе.”
В навечерието на Балканската война читалището прекратява дейността си. Архивът, сцената и декорите са унищожени. Читалищната дейност е възстановена през 1914 г. от учители в откритата през същата година прогимназия. Дейността му е по-активна, по-голям брой са и неговите членове, но участието ни в Първата световна война води до прекратяване на читалищната дейност, която е възстановена едва на 26 декември 1927 г. На 21 октомври 1928 г. членовете на театралната трупа полагат основите на фонд за набиране на средства за построяване на театрален салон в Роман с парите, събрани от техни представления.
През 1935 г. читалището се премества в училището, където се пригажда помещение за театрален салон.
На 27 октомври 1963 г. в центъра е открита новата красива и удобна двуетажна сграда на читалището, с обща застроена площ от 900 кв.м, изградена изключително с доброволния труд на романските граждани. През различни периоди към читалището са съществували: Естрадно-сатиричен състав , Мъжка вокална група, Битов женски хор, Битова група на детските учителки , Детска група "Знаме на мира” , Детска музикална школа по пиано и акордеон , Група за политически песни , Група за руски песни, Школа по спортни танци, Краеведческа група, а от 2000 г. към читалището работи и Литературен клуб.
През последните години в съответствие с новите потребности на гражданите се създадоха и работят много успешно Школа по спортни танци, Школа за изучаване на английски език, Музикална школа, Група за краеведчески проучвания. Читалището издава свой бюлетин "Читалищен живот” с редактор Маргарита Станева три пъти годишно. Този бюлетин е поле за изява и на членовете на клуб "Млад журналист”.
Читалището е обявено за образцово и е два пъти носител на орден "Св. св. Кирил и Методий" – през 1963 и 1977 г.
Днес то разполага с добре уредена библиотека с 20 хиляди тома литература, постоянен интернет достъп за читателите и редица други информационни услуги.
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....