Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 20% от българите членуват в неправителствена организация

2
Снимка: Радио ВИДИН

Всеки пети българин членува в неправителствена организация (НПО), това показва доклад на Института "Отворено общество" в София. Според проучването за динамиката на неправителствения сектор в България през 2023 година доброволците, както и хората, които работят и членуват в такива организации, в по-голяма степен от останалите граждани подкрепят демократичните ценности, западната ориентация на страната, опазването на околната среда и равенството между половете. Не навсякъде в България обаче се наблюдава еднакво участие на гражданите в неправителствения сектор. В областите от Северозапада делът е по-нисък в сравнение с други региони на страната, обясни Илко Йорданов, експерт към Института:

"Нашите данни са базирани на източници, свързани с националната статистика, НСИ. Данните показват, че в областите, които покрива ефирът на Радио ВИДИН членуващите в неправителсвени организации - например във Видин, това са около 12% от населението, в сравнение с около 20% от населението на страната. В Монтана са около 9% от населението, във Враца са около 7%. Само за сравнение ще кажем, че делът на членуващите в неправителствени организации в столицата е 56%, почти три пъти повече от средното за страната. Все пак искам да отбележа, че в области като Видин например имаме много традиционно действащи организации като читалища... Само за сравнение, докато за страната на 10 000 души селско население имаме 17 читалища, то този показател е почти двойно по-висок - 29 читалища на 10 000 души селско население в област Видин. В област Монтана също имаме по-висок от средния дял за страната на читалищата в селските региона. Бих искал да кажа, че има един огромен потенциал с наличие на такъв тип центрове за развитие на гражданска среда, гражданска активност..."

Една от тенденциите в неправителствения сектор е професионализацията на организациите през последните няколко години, отбеляза Илко Йорданов:

"Ще кажа няколко тенденции, които нашето изследване констатира. Първото е по отношение на професионализацията на неправителствени организации. Това означава повишаването на техните знания, компетентности, способността им да дават анализи, които са качествени... Това, което прави впечатление, заедно с професионализацията се забелязва обаче и известно бих го нарекъл застаряване. Впрочем това е типичен феномен за цялата нация. Трябва да отбележим, че и присъствието на младите хора между 2017 година и 2023 година също намалява..." 

Един от важните изводи в доклада е, че неправителствените организации трябва да заложат повече за повишаване на доверието на гражданите към тях, допълни Илко Йорданов.

По-слабото участие на гражданите в НПО-та в Северозапада се дължи на чисто икономически причини, посочи Николай Цолов, председател на Сдружение "Свободен младежки център" - Видин:

"Защото, за да може човек да участва в работата на неправителствените организации, той трябва да инвестира част от своето време. А за да има тази възможност, през другото време той трябва да се е обезпечил достатъчно материално, да е спокоен за себе си и семейството си и чак тогава да намери време и за благотворителна дейност, защото нашата дейност в много голяма степен е такава. Тоест тя е безвъзмездна, хората не очакват да получат материална облага поне за това, което правят. Друга, разбира се, също важна причина е, че в Северозападна България броят на младите хора, като процент от населението е вероятно най-нисък. Това също оказва влияние, защото младите хора са двигателят на промените..."

Основните източници на финансиране на неправителствения сектор са европейските фондове, които се управляват от държавата. Това не е много добре по отношение на независимостта на тези организации, коментира Николай Цолов.

Повече за неправиветелствения сектор у нас и мнението на граждани може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05