Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на ромите

Снимка: ЦМЕДТ “Амалипe”

Днес 8 април е Международният ден на ромите. В тази връзка десетки училища, образователни медиатори и доброволци в мрежата на Център Амалипе в цялата страна ще отбележат 8 април. Тази година той се отбелязва под мотото "Единни, но различни". А защо точно на 8 април отбелязваме като Международен ден на ромите и защо е важно да го отбелязваме? 

На 8 април се отбелязва провеждането на първия Международен ромски конгрес, започнал именно на тази дата през 1971 г. в Лондон. Той приема няколко ключови за съвременната ромска идентичност символи:

Ромското знаме: 

Днес то е добре известно - синята и зелената ленти (символизиращи синьото небе и зелената трева) и червеното индийско колело ,,чакра“ (символизираща индийския произход на ромите и дългия път до Европа). Именно участниците в Първия международен ромски конгрес решават, че това ще бъде ромското знаме ( преди това са използвани и други варианти).

Химнът на ромите: 

Песента ,,Джелем, джелем“ (,,Бродих, бродих“). Песента е добре известна на ромите на Балканите ( популярна е и в България) много преди конгресът в Лондон. Един от неговите организатори, сръбският ром Жарко Йованович, авторизира/ променя текста, за да включи в него спомена за ,,Черните ескадрони“ и времената на Холокоста, както и отварянето на пътищата пред съвременното ромско движение. Именно този текст е приет като ромски химн.

Апелът към всички правителства, държави и организации да използват името ,,роми“ вместо ,,цигани“, ,,gypsies” и т.н.: 

Всъщност името ,,роми“ буквално е ,,избрано“, тъй като и тогава, и днес в Европа живеят множество ромски групи, някои от които използват други самонаименования (синти, кало, беаши/рудари и ред други). Това е важна особеност на съвременната ромска идентичност - тя не отрича, а включва множеството идентичности на различните ромски групи.  Затова Европейската комисия, Съветът на Европа и множество други международни организации използват името "роми" като събирателно (umbrella term).

Призивът “Opre Roma”:

Той се превръща в универсален апел на ромското движение, чийто превод не би следвало да е буквален, а по-скоро да е “Събудете се, роми“.

Колко е важен празникът за всички обясни  Валери Ангелов - експерт развитие на местната общност в Център "Амалипе":

"Този ден не е насочен само към ромите, а като цяло трябва да бъде отбелязан в цяла България. Център "Амалипе" отбелязва деня в много общини в страната. Включват се образователни медиатори, учители, деца, родители и всички които желаят. Ще бъдат пуснати цветя в реки в памет на 500 000 загинали роми по време на Холокоста. Ще има и редица други прояви.Трябва по - често да се обръща внимание на ромите защото живеем заедно.", обясни Валери Ангелов.

От Северозападна България в отбелязването на Международния ден на ромите се включват основното  училище в село Раковица, област Видин, както и тези от селата Крушовица и Добролево в област Враца. 

В училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица събитията по този повод ще са утре, разказа образователният медиатор Ивета Иванова:

"Събития ще има от 8 до 12 април. Ние ще отбележим деня с пускане на цветя в нашата река. Ще изготвим табло с информация за Холокоста. Ще гледаме българския документален филм "Ром Кихот", който е от 2013 година."

В село Крушовица в община Мизия денят на ромите ще бъде отбелязан съвместно с училището в село Селановци. Празникът започва утре в 11 часа, обясниха от ОУ "Никола Вапцаров" в оряховското село Селановци:

"Всяка година училището отбелязва по различен начин Международният ден на ромите. За първа година гости ще ни бъдат децата от село Крушовица. Те ще се включат в програмата ни, която започва в 11 часа."

Опитите на ромите в отделните държави, както и на европейско/международно ниво, да се самоорганизират започват много преди 1971 г. България е една от първите държави, в която ромите създават организация - още на 19 декември 1905 г. като реакция срещу отнемането на избирателните им права през 1901г. След Втората световна война, тези усилия стават по-интензивни и добиват пан-европейски характер. 

Ромското движение не започва на 8 април 1971 г., но това е ключова дата и именно затова 8 април е Международен ден на ромите. Тъй като спомена за Ромския Холокост и усилията за неговото признаване е един от важните фактори, довел до конгреса в Лондон, на 8 април почитаме и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Всъщност, 2 август е официално признат от Европейския парламент като Ден за възпоменание на ромския холокост, но е прието почит да се отдава и на 8 април.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Богомил Петров - за спорта, рекордите и обществената дейност

Почетният гражданин на Видин Богомил Петров гостува в "Думата имат старейшините". Той е добре познат в града с множеството инициативи и прояви, които организира. Завършил е видинската гимназия и Висшия институт за физкултура и спорт (НСА). Поводът да ви срещнем с Богомил Петров е 60-годишнината от неговия световен рекорд по вдигане на тежести..

публикувано на 16.05.24 в 16:50