Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на ромите

Снимка: ЦМЕДТ “Амалипe”

Днес 8 април е Международният ден на ромите. В тази връзка десетки училища, образователни медиатори и доброволци в мрежата на Център Амалипе в цялата страна ще отбележат 8 април. Тази година той се отбелязва под мотото "Единни, но различни". А защо точно на 8 април отбелязваме като Международен ден на ромите и защо е важно да го отбелязваме? 

На 8 април се отбелязва провеждането на първия Международен ромски конгрес, започнал именно на тази дата през 1971 г. в Лондон. Той приема няколко ключови за съвременната ромска идентичност символи:

Ромското знаме: 

Днес то е добре известно - синята и зелената ленти (символизиращи синьото небе и зелената трева) и червеното индийско колело ,,чакра“ (символизираща индийския произход на ромите и дългия път до Европа). Именно участниците в Първия международен ромски конгрес решават, че това ще бъде ромското знаме ( преди това са използвани и други варианти).

Химнът на ромите: 

Песента ,,Джелем, джелем“ (,,Бродих, бродих“). Песента е добре известна на ромите на Балканите ( популярна е и в България) много преди конгресът в Лондон. Един от неговите организатори, сръбският ром Жарко Йованович, авторизира/ променя текста, за да включи в него спомена за ,,Черните ескадрони“ и времената на Холокоста, както и отварянето на пътищата пред съвременното ромско движение. Именно този текст е приет като ромски химн.

Апелът към всички правителства, държави и организации да използват името ,,роми“ вместо ,,цигани“, ,,gypsies” и т.н.: 

Всъщност името ,,роми“ буквално е ,,избрано“, тъй като и тогава, и днес в Европа живеят множество ромски групи, някои от които използват други самонаименования (синти, кало, беаши/рудари и ред други). Това е важна особеност на съвременната ромска идентичност - тя не отрича, а включва множеството идентичности на различните ромски групи.  Затова Европейската комисия, Съветът на Европа и множество други международни организации използват името "роми" като събирателно (umbrella term).

Призивът “Opre Roma”:

Той се превръща в универсален апел на ромското движение, чийто превод не би следвало да е буквален, а по-скоро да е “Събудете се, роми“.

Колко е важен празникът за всички обясни  Валери Ангелов - експерт развитие на местната общност в Център "Амалипе":

"Този ден не е насочен само към ромите, а като цяло трябва да бъде отбелязан в цяла България. Център "Амалипе" отбелязва деня в много общини в страната. Включват се образователни медиатори, учители, деца, родители и всички които желаят. Ще бъдат пуснати цветя в реки в памет на 500 000 загинали роми по време на Холокоста. Ще има и редица други прояви.Трябва по - често да се обръща внимание на ромите защото живеем заедно.", обясни Валери Ангелов.

От Северозападна България в отбелязването на Международния ден на ромите се включват основното  училище в село Раковица, област Видин, както и тези от селата Крушовица и Добролево в област Враца. 

В училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица събитията по този повод ще са утре, разказа образователният медиатор Ивета Иванова:

"Събития ще има от 8 до 12 април. Ние ще отбележим деня с пускане на цветя в нашата река. Ще изготвим табло с информация за Холокоста. Ще гледаме българския документален филм "Ром Кихот", който е от 2013 година."

В село Крушовица в община Мизия денят на ромите ще бъде отбелязан съвместно с училището в село Селановци. Празникът започва утре в 11 часа, обясниха от ОУ "Никола Вапцаров" в оряховското село Селановци:

"Всяка година училището отбелязва по различен начин Международният ден на ромите. За първа година гости ще ни бъдат децата от село Крушовица. Те ще се включат в програмата ни, която започва в 11 часа."

Опитите на ромите в отделните държави, както и на европейско/международно ниво, да се самоорганизират започват много преди 1971 г. България е една от първите държави, в която ромите създават организация - още на 19 декември 1905 г. като реакция срещу отнемането на избирателните им права през 1901г. След Втората световна война, тези усилия стават по-интензивни и добиват пан-европейски характер. 

Ромското движение не започва на 8 април 1971 г., но това е ключова дата и именно затова 8 април е Международен ден на ромите. Тъй като спомена за Ромския Холокост и усилията за неговото признаване е един от важните фактори, довел до конгреса в Лондон, на 8 април почитаме и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Всъщност, 2 август е официално признат от Европейския парламент като Ден за възпоменание на ромския холокост, но е прието почит да се отдава и на 8 април.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25