Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старите къщи в селата - прозорец към миналото

Снимка: Зорница Мартинова



За мнозина старите къщи и архитектурата в селата представляват не само исторически паметници, но и важна част от културното и естетическо богатство на общностите. Въпреки това, много от тези сгради се изправят пред заплаха от разрушаване и забрава. Тези сгради са живи свидетели на миналото ни - отразяват начина на живот, традициите и културата на хората в различните области. Смело можем да кажем, че са пазители на историческата памет и важни източници за изучаване на миналото. 

Впуснати именно в изучаване на това минало са и няколко млади ентуасиати, не само с чувство на задължение към миналото, но и с чувство за инвестиция в бъдещето. Тръгнали по следите на старите къщи в страната, областта и по-конкретно във видинското село Ново село са Надежда Сучева, Елена Стойчева и Десислава Тодорова. На 13 април, събота, те ще проведат среща-дискусия по темата, а събитието е част от проекта "Архитектурни съкровища на българските села - Презентация". 

"Проектът "Архитектурни съкровища на българските села" започнахме с моята колежка Надежда Сучева, която също е архитект, преди около две години... Старите сгради за нас са много ценни, намираме ги за красиви, пък всъщност постепенно изчезват поради различни причини. Много села са обезлюдени, няма хора в къщите или пък хората правят различен тип ремонти, които заличават детайлите на сградите. Така в партньорство с "Фабрика за идеи" тогава и с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", ние успяхме да направим пътуване в Търновско, Врачанско и Видинско, за да заснемем къщи в няколко села, след това направихме уебсайт Ruralheritage.bg, може би най-точно преведено е "извънградско наследство". Ние се фокусираме върху архитектурата на селата."

Елена Стойчева се запознава с Видинския край покрай програмата "Резиденция баба", обхванала няколко села в района. Така през 2020 година тя за пръв път идва в Делейна, където живее и опознава селото в продължение на месец.

"Свързах се с хората и много заобичах този край, културата, начина, по който хората общуват - има много хумор, много позитивизъм, въпреки цялостното обезлюдяване на района и обичам да се връщам. В Ново село пък снимахме преди две години за нашия уебсайт. Там ни водеше арх. Румен Джагаров, който също вече е познат и в медиите с това, че реставрира по много хубав начин една стара къща - плетарка, в която иска и да живее. Той ни разведе тогава из Ново село и сега отново ще участва в нашето събитие."

Важно е да отбележим, че запазването на старите къщи не е само въпрос на консервация на материални структури. И на това трябва да се обърне особено внимание. Защото местната идентичност се таи именно в тяхната уникална атмосфера. Къщите, специално във Видинско, са изградени с уникални техники и материали, които са предавани от поколение на поколение, но за съжаление към момента са единици тези хора, които пазят спомените за основното им изграждане. 


"В толкова много села се крият тези архитектурни съкровища, опасността да ги загубим в най-скоро време си я има. Това е нещо, за което не се говори много напоследък, особено за къщите от тези периоди на 20-те, 30-те години... Изключително ценно е да си говорим на тези теми, затова искаме да поканим на събитието всички заинтересовани от района на Видин, тази събота, в 17:30 часа, в читалището в Ново село, за да може да се съберем и който вижда също като нас нещо ценно в старите къщи, да поговорим, защото наистина си е предизвикателство, въпросът за опазването им е много сложен."

Гости на проявата ще бъдат две дами от платформата за събития "Естетика" - Белла Антова и Зорница Мартинова. Те ще представят изложба от снимки на стари селски къщи. Как се случва обаче всичко, обясни Белла Антова:

"С Елена се видях още на "Резиденция Баба", когато имах събитието в Синагогата... От социалните мрежи се запознаваме, защото споделяме общ интерес, аз им казах, че имаме снимки, те ни поканиха да си ги презентираме. Споделяме обща страст не само към архитектурата, но и по-специално към селските къщи, съответно аз имам повече наблюдение над къщите във Видинския район и особено във влашките села. Много отдавна, това си е моя идея, със Зори, фотографа, с когото работим, да направим нещо, посветено на тях - дали ще е изложба или просто дигитално да ги документираме. И в такъв разговор с Елена се оказва, че те ще са в Ново село на 13 април и защо да не се включим в тяхното събитие."

По темата за запазването на старите къщи в селата, защо не помислим и в друга посока? Реставрираните стари къщи имат огромен потенциал да бъдат привлекателни туристически дестинации. Могат да бъдат превърнати в музеи, арт галерии, места за обществени събития и различни по тип центрове. Но дори и да не бъдат такива, спокойно могат да удължат живота си, стига да има кой да спомогне за това. Трябва да се обърне повече внимание, да се положат повече усилия за запазване на тези уникални сгради.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51