Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелар: Секторът изживява най-тежките си години

Снимка: Радио Видин



Нормално са презимували пчелите в региона, не се отчита завишена смъртност. Топлата зима и климатичните промени се отразяват на живота на пчелите, които са твърде приспособими към всякакви условия. Това каза в "Земята, която ни храни" Петър Младенов, председател на Общинско пчеларско дружество “Димитър Балев” във Видин. Според него именно в такива моменти решаваща е ролята на пчеларите, които трябва да отреагират адекватно, за да подпомогнат пчелните семейства. От грижите рано напролет зависи  доброто им здраве и как ще потръгне новата стопанска година:


"... Пчеларството е зависимо от природоклиматичните условия. В учебниците като необходимо условие за успешно иззимуване се казва, че трябва зимата да е студена. Последните години промените в климата показват, че пчелата е приспособимо насекомо и успява да презимува при всякакви условия... Пригажда се, но тук е и мястото на пчеларя да отреагира на новите условия и когато е необходимо да помогне... Проблемно е отглеждането, но все пак ние затова сме се захванали с този бизнес, за да можем не само да се  възползваме от благата на пчелите, но и да реагираме по начин, по който да успеем да запазваме популациите и да ги вкараме в добра кондиция... Каквото направим в близките дни - това е... Винаги съм подчертавал, че пчеларството е истинско рано напролет и късната есен, когато се правят важни мероприятия- сега се подготвя стопанската година, а късна есен се работи за осигуряване на успешно презимуване..." 

По думите на пчеларя годината е приключила успешно откъм добиви, но в момента секторът изживява най-тежките си години..

"На първо място е ниската цена и като се имат предвид високите разходи- това поставя пчеларите на сериозен кръстопът и много хора са склонни да променят бизнеса и да напуснат сектора... Всеки бизнес се регулира и саморегулира... Промените в климата не влияят добре, но в сектора ще останат хора, чийто мотив е любовта към пчелите..." 

Според Петър Младенов помощта, която се отпуска заради негативите от войната в Украйна не покрива направените разходи и няма да реши проблемите в сектора:

"Една адекватна цена на продукта осмисля бизнеса, но темата е дълга... Да видим какво ще се случи в близките година- две, тогава ще се реши дали наистина в България ще остане пчеларство или ще е любителско, с по кошерче-два в градинките, които да опрашват дръвчетата и ако дадат 10 бурканчета мед- добре...." 

Заради ниската изкупна цена и високите разходи пчеларите са на кръстопът, а някои от тях се отказват и спират дейност. Каква е ситуацията в региона? 

"Нямам наблюдение, има причини от битово естество- възрастни хора, които нямат потенциал да отглеждат, но когато се срещаме с колеги, това е единствената тема, която обсъждаме- какво правим оттук насетне... Намаме отговор, продължаваме, но повече на мускули... Хората с по-малко пчелни семейства, до стотина, бързо се отказват, това естествено, защото когато се занимаваш с по-голям обем, тогава можеш да посрещнеш и по-големите разходи, но калкулираш по-малка печалба. Хората с по-малко семейства имат същите разходи, но печалбата им е нулева - няма смисъл човек да влиза в един разход, който е необоснован..." 
Сред проблемите в сектора се нареждат и несъвършенствата на електронните системи, които често затрудняват работата на пчеларите. От няколко години работи и Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните дейности, в която земеделските производители са длъжни да публикуват дати и часове на провеждане на пръсканията. И тази система не оправдава очакванията на пчеларите, коментира Петър Младенов:

"Тя е недомислица. В момента е активният сезон, когато арендаторите третират посевите си, но съответната наредба изобщо не се спазва, пръска се в активната част на деня, по време на цъфтеж... Не винаги има и съобщения от арендаторите... Хубавото е, че ако преди четири-пет години бяхме почти на война с арендаторите, в момента нещата са близо до нормализирането, използват се препарати, щадящи пчелите, но липсва контрол..."

Вносът на мед от други страни, пръсканията, недостатъчната популярност на българския мед, са сред проблемите в сектор пчеларство, най-утежняващият обаче е катастрофално ниската изкупна цена през последните години, категоричен е Петър Младенов:

"Преди около няколко години се бяхме обединили и бяхме достигнали една относително устройваща ни цена около 5 лв /кг на едро, което даде светъл лъч надежда на бранша и доста хора можеха да си преструктурират бизнеса, да си планират нещата. За съжаление това продължи около година-две, след това цената се срина. Въпросът е, че потребителят иска и евтини хранителни продукти, за съжаление не много често се обръща внимание на качеството им. Известно е, че медът е един от най-фалшифицираните продукти, това като че ли е ефектът на бумеранга... Категоричен съм обаче, че вината не е в пчеларя, сигурен съм, че медът на всяка една баба, която е изнесла 5 буркана на кооперативния пазар, е хубав. Все пак медът и пчелните продукти са бутикови и там качеството трябва да е безусловно, отново обаче няма стройна система да се установява качеството, освен пчеларят сам и е хубавото, че много колеги го правят- плащат си пробите и на всеки клиент могат да покажат, че техният мед е качествен. Това е добра практика, която много колеги правят, за да изплуват от ситуацията, в която са попаднали... 
На колегите си Петър Младенов пожела: "Да си пожелаем щастлива, успешна година, в която здравето да е на първо място, отношенията между хората да са искрени и човечни, а пчеларството за такива като нас, които се имаме за динозаври, ще остане... Ръцете ни винаги ще лепкат от мед, восък и прополис... Дерзайте, ще преминем и през това!..." 

Има ли чуваемост на проблемите в сектора и прави ли държавата достатъчно за популяризиране на българския мед- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29