Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клуб "Лето 1850" посети Раковишкия манастир

8
Снимка: радио Видин

Среща в Раковишкия манастир организираха членовете и сподвижниците на Клуб "Лето 1850". Мястото е избрано неслучайно - светата обител е местното Оборище, където преди 175 години се събират кнезовете и родолюбците, които подготвят и организират въстанието в Северозапада от лятото на 1850 година, 26 години преди Априлското въстание. На срещата дойдоха родолюбиви българи от Василовци, Лом, Динково, Дондуково, разказва Маша Викторова, историк и организатор на инициативата:

"Аз съм много горда с това, че днес всички ние се потопихме в тази атмосфера, като влязохме в църквата, където те някога са се заклевали да умират за справедливост и за свободата на българите. Това се се случило през зимата на 1849 година..."


Литературният критик Юлий Йорданов е един от членовете на Клуб "Лето 1850". Той смята, че въстанието от 1850 година е недооценено в исторически аспект и трябва да се популяризира по различни начини:

"Да се замислим 1850 или 1876 година - къде е първото българско Велико народно събрание? Именно тук се взема решението за най-голямото въстание. Точно тук, в манастира "Света Троица", Раковишкия манастир е първото българско народно събрание, а не Оборище..."

Иван Каймакамски и съпругата му изрицитираха стихотворението на Иван Вазов "Възпоминания от Батак", а седем певици от женска вокална група "Колорит" от село Василовци изпяха няколко патриотични песни и създадоха невероятна патриотична атмосфера.

Гостите останаха очаровани от посещението си в Раковишкия манастир. Те посочиха, че това е място, където се разбира, че трябва да пазим и отстояваме българската история и да помним откъде идваме и как да съхраним българския дух. 

Гостите направиха и подарък на домакините - гоблен "Сърцето на Исус Христос", избродиран от Йорданка Велева от Василовци. Ръкоделието бе подарено на монахините, които живеят и работят в манастира край видинското село Раковица. 

Повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Търсите изход? Това е смехът.

Когато се казваш Грозьо Грозев и всички ти викат Грозния – колкото заради името, толкова и поради факта, че наистина не си измил зорите, – имаш два избора: да пораснеш смачкан до обезличаване комплексиран човечец, или да обърнеш негативите в позитиви по най-нахалния, но безотказно работещ начин – чрез хумор и демонстративен индивидуализъм,..

публикувано на 31.10.25 в 17:05

"Едно" на 31 октомври 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" организираха през месеца.  В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на готвача с кулинарно състезание. П роведоха и отборно спортно състезание по дартс. Използваха едни от топлите и слънчеви дни на..

публикувано на 31.10.25 в 16:49

Когато радостта се шие с любов – историята на Илиана Кънчева

Днес в рубриката "Професия-хоби" ще ви запознаем с Илиана Кънчева. Илиана от дете обича да шие и някак си съдбата цял живот я води към това да стане шивач. От десет години тя вече има и собствено ателие в град Видин и описва своята професия като удоволствие. Обича да шие народни носии и официални рокли, а най-голямата награда за труда и е..

публикувано на 31.10.25 в 16:10

Маска и тиква или буквар- кое да изберем?

Всяка година в края на октомври се изправяме пред вечната "битка" - тикви срещу буквари! От едната страна е Хелоуин, с костюми, маски и лакомства. От другата - Денят на народните будители, когато свеждаме глава пред делото на духовниците, книжовниците и възрожденците, които са събудили българския дух и го държат жив вече векове!  В последните..

публикувано на 31.10.25 в 16:00

Където е Хера, има усмивки!

Кучетата - най-добрите приятели на човека!  Знаете ли, че те са били опитомени още преди трийсет и три хиляди години? Представяте ли си! Толкова време рамо до рамо с нас, хората - и през всичките тези хилядолетия, ние заедно сме се променяли, ставали сме си все по-близки, почти като семейство. И днес, няма спор - кучето е не просто домашен..

публикувано на 31.10.25 в 15:05

Започва акция "Зима"

Традиционната акция "Зима" стартира от утре, 1 ноември. Тя ще продължи през целия месец, по време на който ще се осъществява засилен контрол и ще се провеждат специализирани операции с цел подобряване на обстановката по безопасност на движение и намаляване на пътнотранспортния травматизъм.  Акция "Зима" отново ще премине на 3 етапа с 3..

публикувано на 31.10.25 в 12:37

Деца и ученици отдадоха почит на будителите в Дунавци и Видин

Наближава един от най-възрожденските празници- Деня на народните будители. Празникът се отбелязва с различни инициативи от училища, читалища и културни институции. В град Дунавци деца от детската градина и ученици от двете училища бяха подготвили програма. В началото на празника кметът на Дунавци Димчо Скорчев подчерта значимостта на..

публикувано на 30.10.25 в 16:30